TUDOMÁNYOS NÉV
- Haplochromis latifasciatus
CSALÁD
- Cichlidae
MÉRET
- 13-15 cm
°C
- 24-27 °C
°pH
- 7-8 pH
°Nk
- 10-25 Nk
HELYIGÉNY
- 200 liter
VISELKEDÉS
- közepesen társas
TÁPLÁLÉK
- ragadozó
HOL TARTÓZKODIK?
- középső leginkább
ÉLETTARTAM (év)
- 10 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- kritikus veszélyeztettség
Külalak és jellegzetességek leírása
Alapvetően fehéres alapszínű, oldalán általában 4 feketés, esetleg zöldesfekete keresztsáv helyezkedik el. Hasoldala aranyszínű. A hímek toroktájéka vöröses. Úszói csak enyhén díszesek, a nőstényeken nincs látványos piros szín.
Tartása és tenyésztése
Tartása kissé nehéz, nem feltétlenül kezdők szerencsés választása. A hímek egymással agresszívek, ezért egyhímes háremben célszerű tartani, például 3 nősténnyel. Más Haplochromisokkal társítva akár össze is ívhatnak, agresszívek lehetnek, ezért egy fajuk tartása célszerű. Más tavak sügéreivel csak körültekintően társítsuk, ha kedveljük a fajt, akkor akár egyfajos tartásmód lehet a legjavasoltabb. Néhány harcsát tehetünk melléjük esetleg. Ha más sügérrel nem társítjuk, egy háremnek 150 liter is elég lehet. Kövekből építsünk nekik búvóhelyeket, sódertalajt töltsünk aljzatnak. Fodroslevelű vízikalászokat, Anubiasokat ültethetünk.
Etetésükre sügértápok is jók lehetnek ideig-óráig, de egészségük és színpompájuk érdekében élő, esetleg fagyasztott tápokat igényelnek. Férgekkel, kisebb rákocskákkal etethetőek.
Tenyésztésük nem bonyolult, de figyeljünk a kifejlett állatok megfelelő tartására, rendszeresen cseréljünk részlegesen vizet, erős külső szűrőt alkalmazzunk. Ha minden feltétel megfelelő, és jól tápláltak, akkor valószínűleg sor kerül ívásukra is. Anyai szájköltők. Az ikrák száma 20-45 között alakul, tehát nem túl termékeny faj, de nem is tudna sokkal többet kinevelni a nőstény forgatás során. A kishalak viszont így elúszásukkor erősebbek, kisebb az elhullási ráta. Sórákkal, más apróbb élő eleségekkel indíthatjuk őket. Rendszeresen cserélt, tiszta vízben, megfelelően tágas helyen és legalább napi 2X etetve jó tempóban nőnek, hamar csíkozódnak, színesednek.
A Viktória-tó súlyosan veszélyeztetett, némileg a vízszennyezés hatása is érvényesül, de leginkább a betelepített ragadozó biotópidegen halak jelentik a veszélyt a tóra és pompás élővilágára. Gyakran sehol máshol nem látott színpompájú és fajgazdagságú sügérvilága sajnos az összeomlás szélén áll.
A Haplochromisok is ennek estek áldozatul, hisz a színpompás és fajgazdag sügérvilág őket jelenti. Ezen faj is kritikusan, a kihalással veszélyeztetett faj. Sajnos a szájköltő sügérek alacsony ivadékszáma sem egy pozitív tény a faj szaporodása során, tehát maguktól, mindenféle segítség nélkül nem biztos, hogy megmenekülhetnek a kipusztulástól.
Elterjedési területe - térkép (map)
Kelet-Afrika; Viktória-tó, Kyoga-tó
Egyéb elnevezések
syn: Astatotilapia latifasciata, Haplochromis latifasciata.
Eng: Zebra Obliquidens.
Egyéb köznevei: -.
Képek
- Képek feltöltés alatt!
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2012-10-29
Frissítve:
2013-11-15 08:11
Katalógus ID:
No. 4486
Oldal linkje: