TUDOMÁNYOS NÉV
- Nannacara anomala
CSALÁD
- Cichlidae
MÉRET
- 7 cm
°C
- 22,0-25,0 °C
°pH
- 6,0-8,0 pH
°Nk
- 5,0-19 Nk
HELYIGÉNY
- 80 liter
VISELKEDÉS
- társas
TÁPLÁLÉK
- ragadozó, mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 5-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
A zömök testű hal színe általában aranybarna, oldalán a pikkelyek zöldeskék színben játszanak. Hangulatától függően, sötétebb mintázat jelenhet meg rajta. A kerek fejen nagy, aranyszínű szemek és zöldeskék mintázat van. A nőstények egyszínű sárgák. Hosszúsága: 7— 8 cm, a nőstény jóval rövidebb. A hím zöldes vagy bronzszínű. Minden egyes pikkelyen sötétbarna folt látható. A hátúszó kék, a széle porcelánfehér és vörös szegélye van. A nőstény szürkéssárga vagy okker színű Az alapszíntől világosan elválik a rajzolat, amely keresztsávokkal összekötött két fekete hosszanti csíkból áll. A rajzolat együttesen sakktáblászerű mintát ad. Feltehető, hogy a mintának riasztó, de egyúttal jel szerepe is van. A torok és a has izgalmi állapotban gyakran sötétfeketére színeződik.
Tartása és tenyésztése
A Bölcsőszájú halfélék (Cichlidae) családjába tartozó, úgynevezett törpe-Cichlida nem. Teste hosszúkás tojásdad, oldalt mérsékelten lapított. A hátúszó hosszúra megnyúlt, a kopoltyúfedő széle fölött kezdődik. Érdekes, hogy a különböző ivarú egyedek színe egészen más, főleg nászidőben. Eleven, érdekes, kissé marakodó halak. A víz összetételére nincs semmiféle különleges igényük, de szeretik a meleget. Szinte kizárólag élőeleséget esznek, szárazeleséget csak kivételesen fogadnak el Lebilincselő a szaporodásmódjuk. Olyan típusú ivadékgondozást végeznek, mint a nem szájköltő bölcsőszájú halak. Az ivadékokat kizárólag a nőstény gondozza. Az úgynevezett „anyai családra” ez a jellemző. A párzási előkészületekben a nőstény az aktívabb. A gondozási ösztön rendkívül fejlett, úgyhogy e halfajok — gyakrabban, mint mások — kielégítetlenül maradt ösztönük kiélésére más alanyt keresnek (pl. táplálékállatok „ivadékgondozása”). A feltűnő rajzolatáról fölismerhető nőstény (a nőstényen íváskor általában foltmintázat jelenik meg), a költési időben nagyon támadó kedvű, s még nagyobb halak megtámadásától sem riad vissza. A tenyésztés önmagában nem nehéz, de sikere attól függ, tudunk-e egymáshoz illő párokat találni. A párképzést a különböző ivarú egyedeknek, de főként a nősténynek a marakodó természete néha kissé megnehezíti. Az ivadékok felnevelése nem nehéz, mert az elúszás első napjától kezdve hajlandók porfinomságú élőeleséget, mikrót, összenyomott Enchytraeusokat stb. fogyasztani. Kissé hőigényes, 24-28 C.
Kissé félénk, békés, kistermetű halakkal társítsuk. A vízközt lebegő eledeleket fogyasztja legszívesebben, a konkrét felszínre ritkán jár fel. Kókuszhéjből kitűnő búvóhely készíthető számára!
Elterjedési területe - térkép (map)
Az úgynevezett szavanna-creekekben, folyók oldalágaiban és egyéb kisebb vizekben Guayana területén.
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Dwarf goldeneye cichlid, Golden-eyed dwarf cichlid, Goldeneye cichlid, Goldeneye dwarf cichlid, Lattice cichlid, Lattice dwarf cichlid.
Egyéb köznevei: Ti prapra, Dvargacara, Agudédé, Andia, Kääpiöakara, Cichlidé a oil d or, Cichlidé nain brillant, Acalape, Grön Bagcichlid.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-14
Frissítve:
2013-11-12 08:11
Katalógus ID:
No. 4213
Oldal linkje: