TUDOMÁNYOS NÉV
- Monodactylus argenteus
CSALÁD
- Monodactylidae
MÉRET
- 25 cm
°C
- 24-28 °C
°pH
- 7,2-7,8 pH
°Nk
- 10-20 Nk
HELYIGÉNY
- 500 liter
VISELKEDÉS
- békés, rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- összes szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem fenyegetett
Külalak és jellegzetességek leírása
Lapított testű, korong alakú halak. Kifejletten a 25 cm-es testnagyságot is meghaladhatják, bár akváriumokban általában kisebbek maradnak. Testük – nevükhöz hűen – ezüstös csillogású, apró pikkelyek borítják. Mell- és farokúszójuk átlátszó, hasúszóik erősen elcsökevényesedtek. Hátúszójuk citromsárga színű, ez néha enyhén a farkúszóra is ráterjedhet. Nem szükségszerű minden példánynál, de az úszó hegye lehet feketés. A farok alatti úszó fejlett, mellső szegélye fekete (enyhén a hasra is rácsúszva). A hát- és farok alatti úszó mérete összehasonlítható, hasonló nagyságú. Egy fekete keresztcsík átfut a szemen, míg mögötte egy vele nagyjából párhuzamos csíkot találunk, de az az esetek túlnyomó többségében nem ér le a hasig, valahol a kopoltyú vonalában vége szakad.
Hozzá rendkívül hasonló faj a Kottelat – díszholdhal (Monodactylus kottelati). A fő megkülönböztető bélyegek, hogy a Kottelat – díszholdhal hátúszója erősen narancsos, sokkal erőteljesebb, sötétebb színű, mint az ezüstös holdhalé, sőt, gyakran a hátúszó vége horgasabb, kampósabb. A farok alatti úszó jóval fejlettebb, szemlátomást nagyobb, mint a hátúszó. A Kottelat – díszholdhal esetében a szemsáv mögötti második csík jellemzően leér a hasig, sőt, akár folytatólagosan halad a farok alatti úszó külső szegélyéhez.
Tartása és tenyésztése
Tipikus faja a brakkvízi akváriumokban. Eurihalin halfaj, ami azt jelenti, hogy a víz sókoncentrációjának megváltozását tág határok között képes elviselni, a vízminőséggel szemben is viszonylag tűrőképes. Időnként a természetben felúszik édesvizekbe (főleg a fiatalok), de ez tartására egyáltalán nem alkalmas. Mindenképpen brakkvízben gondozzuk, 10-20 ezrelékes sótartalom mellett, ami literenként 10-20 g tengeri sót jelent. Fiatalabb halak kevesebb sóval is beérik, de idősebb állatoknál inkább a tartomány felső határát közelítsük, sőt, meg is haladhatjuk kicsivel azt. A kifejlett díszholdhalak javarészt a tengerben élnek, állatkertekben gyakran láthatjuk őket tengeri akváriumokban, akár cápák mellett is. Kiváló tanulóhalak a tengeri akvarisztikával ismerkedőknek, mert sok tengeri fajhoz képest jobban elviselik a vízminőség változásait. Alkalmasak akár egy tengeri akvárium bejáratására induló halként, de egy megfelelő társításban tengeri akváriumba is telepíthetőek.
Legalább 500 literes medencében gondozzuk őket, hiszen kifejletten a 25 cm-es testnagyságot is könnyedén elérhetik (bár jellemző, hogy akváriumban nem nőnek meg ekkorára). Szigorúan rajban tartandóak, s így még az 500 liter is szűkössé válhat számukra idővel. A díszholdhalak legjobban egy minimum 20 egyedes csapatban, 1000 liter fölötti akváriumban tarthatóak. A víz hőmérséklete úgy 26 °C környékén megfelel számukra. Nagyon fontos, hogy enyhén lúgos és kemény vízben tartsuk őket – mint a brakkvízi halak többségét, ez is következik a tengerhez kötődő életmódjukból. Ha nagy csapatban tartjuk őket, akkor békések, ha csak néhány egyedet gondozunk, akkor viszont veszekedőssé válhatnak – akár egymással, akár más halakkal szemben is (persze nem komoly agresszióval kell számolnunk). A méreteivel kompatibilis fajokkal (pl.: árgushalak, lövőhalak, brakkvízi harcsafélék) kiválóan társítható – pontosan az árgushal – lövőhal – díszholdhal triumvirátus számít a brakkvízi klasszikusoknak az akvarisztikában.
Élethű környezetet homoktalajjal (akár korallhomokkal!) varázsolhatunk neki, pár búvóhelyet érdemes beszerezni, de ha csapatban vannak és megszokták helyüket, inkább a nyílt víztérben mozognak. Mindenevő állatok, növényi eleségre szükségük van. Rászoktathatóak a száraz eledelekre – ha ezeket változatosan kínáljuk nekik, odafigyelve rá, hogy növényi tápanyagforráshoz is hozzájussanak, akkor egészségük megőrizhető. Emellett kínáljuk őket bátran különböző fagyasztott eleségekkel (sórák, szúnyoglárva, különböző mixek – pl.: tengeri halaknak készültek), élő táplálékkal, néha napján forrázott zöldséggel (pl.: saláta). A vízinövényekben kárt tehet.
Tenyésztésük akváriumban sajnos mindezidáig sikertelennek bizonyult, a kereskedelembe kerülő példányokat a tengerparti régiókban – általában Ázsiában – fogják be. Az ivarok megkülönböztetése nem egyszerű. Idősödve színei fakulnak és kissé territoriálisabbá válik. A kereskedelemben a díszholdhalakat általában e faj neve alatt árulják, és nem különítik el őket a közel rokon Kottelat – díszholdhaltól (Monodactylus kottelati). Valójában a M. kottelati is gyakorta beszerezhető, ha jól megfigyeljük az üzletben kínált halakat, mert gyakori a kevert állomány. Sőt, rendszeresen előfordul az is akár, hogy tisztán M. kottelatiból álló állományt árusítanak ezüstös díszholdhal gyanánt. Tartásuk egyébként nem különbözik, akár kevert állományban is nyugodtan hazavihetőek.
Elterjedési területe - térkép (map)
Part menti vizekben él: a fiatal példányok akár teljesen édesvízben is előfordulhatnak, de jellemzően brakkvízben: folyótorkolatokban, mangrove mocsarakban. A kifejlett halak kiúsznak a tengerre.
A Vörös-tengertől az Indiai-óceánon át egészen az indoausztrál szigetvilág térségéig megtalálható. Szárazföldi országok tekintetében a következők partmenti tengereiben és félsós vizeiben fordul elő:
Afrikában: Dzsibuti, Egyiptom, Kenya, Mozambik, Szomália, Dél-Afrika, Tanzánia;
Ázsiában: Szaúd-Arábia, Arab Emirátusok, Kambodzsa, India, Indonézia, Japán, Mianmar, Fülöp-szigetek, Tajvan és Ausztrália.A szigetek közül – a teljesség igénye nélkül – előfordul Madagaszkár, Mauritius, Réunion, Srí Lanka, Fiji-szigetek, Új-Kaledónia, Norfolk-szigetek, Pápua Új-Guinea, Palau, Seychelles-szigetek és Szamoa környéki vizekben.
Egyéb elnevezések
syn:Chaetodon argenteus, Psettus argenteus, Psettus rhombeus, Scomber rhombeus.
Eng: Mono, Fingerfish, Silver Moony, Malayan Angel, Mono Angel, Butter bream, Diamondfish, Silver batfish, Singapore angelfish .
Egyéb köznevei: Lulu, Lune d’argent, Silberflossenblatt, Monodaktylus a. srebrzyca, Serebryanaya ryba-lastochka, Lunado prateado
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Frank Schäfer: Brackwasserfische – Alles über Arten, Pflege, Zucht
Larousse: Halak és akváriumok
Brian Ward: Akváriumi halak és növények
https://www.fishbase.se/summary/Monodactylus-argentues.html
https://www.iucnredlist.org/species/166925/46644370
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-09-14
Frissítve:
2020-03-23 10:03
Katalógus ID:
No. 4293
Oldal linkje: