TUDOMÁNYOS NÉV
- Misgurnus anguillicaudatus
CSALÁD
- Cobitidae
MÉRET
- 15-18 cm
°C
- 10,0-25,0 °C
°pH
- 7,0-8,0 pH
°Nk
- 8,0-12 Nk
HELYIGÉNY
- 180 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- kevésbé veszélyeztetett
Külalak és jellegzetességek leírása
A Csíkfélék (Cobitidae) családjába tartozó megnyúlt testű, angolnaszerű hal. A farokvég oldalról igen lapított. Az aranybarna színű, sötét pettyekkel tarkított, rendkívül megnyúlt alakú testét igen kis pikkelyek fedik, amelyek mélyen be vannak ágyazódva a bőrbe, de helyenként egészen hiányozhatnak is. Az úszók viszonylag kicsinyek, a hát- és a hasúszó meglehetősen hátul ül. A száj kicsiny és alsóállású. A felső állkapcson 2 pár hosszú, az alsón két pár rövid bajuszszál van.
Létezik aranyszínű változata is.
Tartása és tenyésztése
Jól fejlett a béllégzésük, ami lehetővé teszi, hogy szárazság idején hosszabb időn át az iszapba rejtőzködjenek. A természetben előnyben részesítik az iszapos, sáros fenekű élőhelyeket, ahol a fenéken összegyűlt levelek közé fúrják magukat, hogy csak a fejük látszódjon ki. A légzéshez szükséges levegőt cuppanásszerű zajjal a felszínen veszik, az elhasznált levegőt a végbélnyíláson át bocsátják ki. Akkor aktív, ha a légnyomás csökken.
A mandzsu csík akváriumban tökéletesen igénytelen. Szerény, a legrosszabb vízben is kibírja, különösen béllégzése teszi erre alkalmassá. Szárazság idején beássa magát az iszapba, s itt hosszú „nyári álmot” aluszik. Vízbe téve rögtön mozgékony. A levegő elektromosságára és a légnyomás változásaira érzékeny. Ilyenkor nagyon nyugtalan, ez indokolja, hogy „időjósnak” nevezték el.
A mandzsu csíkot már többször tenyésztették akváriumban. Érdekes nászjáték után, amikor az állatok többször átölelve egymást kergetőznek ide-oda, az ikrát válogatás nélkül a nyílt vízben, a fenék közelében, növényekre vagy magára a fenékre szórják. Először a hím aktivitása nő meg, mert sokszor vesz a felszínen levegőt, s kiterjesztett úszókkal közeledik a nőstényhez. Szájával megérinti az oldalát, mellúszóival legyezgeti, s akkor is követi, amikor a nőstény az üldözés elől szeretne elmenekülni. Végezetül egymás mellett úsznak, miközben a hím kiterjesztett mellúszójával tartja fenn az érintkezést a nősténnyel. Befejezésül a hím átöleli a nőstényt. A mandzsu csíkot akváriumban csak párosával szabad tenyésztésre fogni, mert többi hím egymást kölcsönösen akadályozza, s túl sok petét falnak fel.
Elterjedési területe - térkép (map)
Burma (Mianmar), Északkelet-Ázsia és Közép-Kína folyói.
Egyéb elnevezések
syn: Cobitis anguillicaudata, Misgurnus aguillicadatus, Misgurnus anguillicaudatus anguillicaudatus, Misgurnus crossochilus, Misgurnus fossilis anguillicaudatus, Misgurnus lividus, Misgurnus mizolepis elongatus, Misgurnus mizolepis grangeri, Misgurnus mizolepis multimaculatus, Misgurnus mizolepis punctatus, Misgurnus mizolepis unicolor, Misgurnus mohoity leopardus, Misgurnus mohoity yunnan, Misgurnus multimaculatus, Ussuria leptocephala.
Eng: Weather Loach, Dojo Loach, Golden Dojo Loach, Golden Weather Loach, Weather Fish, Oriental Weatherfish, Pond Loach.
Egyéb köznevei: Nai chau, Kinesisk smerling, Amur mud loach, Dojo, Japanese loach, Pond loach, Aasianmutakala, Loche asiatique, Loche d'étang, Ostasiatischer Schlammpeitzger, Yuyu, Amurskii v'yun, Vostochnyi, Misgurno, Misgurno de Asia, Dojo, U-u, Cá Chach bun, Cá diét.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
http://www.fishbase.se/summary/Misgurnus-anguillicaudatus.html
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-08
Frissítve:
2018-04-23 09:04
Katalógus ID:
No. 4266
Oldal linkje: