TUDOMÁNYOS NÉV
- Chlamydogobius eremius
CSALÁD
- gobiidae
MÉRET
- 5-6,5 cm
°C
- 10-35 °C
°pH
- 7-8 pH
°Nk
- 9-19 Nk
HELYIGÉNY
- 50 liter
VISELKEDÉS
- kissé agresszív, revírvédő
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsószint
ÉLETTARTAM (év)
- 1-1,5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
Testük alapszíne általában szürkés-barna, kivéve domináns hímeknek, ők sokkal színesebbek és inkább aranysárga az alapszínük, úszóikon kék sávok figyelhetők meg – több árnyalatban -, az úszószegélyeik fehérek fekete alapon, kivéve egyes hímek háti jelzőúszóját, melyen citromsárga folt figyelhető meg. Hasoldalukat fekete és fehér sávok díszítik. A nőstények úszói általában áttetszőek különböző árnyalatú világosbarnás tónussal. Nem túl jó úszó, mert nincs úszóhólyagja.
A hímek állkapcsa jóval erőteljesebb a nőstényekénél. A hímek stressz esetén (új akváriumba költözés, vagy más hímek terrorja) időlegesen elveszthetik pompázatos színeiket. Ilyenkor a biztos megkülönböztetés kulcsa az ivarszervek (urogenitális papillák) szemügyre vétele, a hímeké hosszabb és vékonyabb.
Tartása és tenyésztése
Halunk revier-védő viselkedésű és ezért csak egyfajtás tartásra ajánlható. Általában otthonától minden betolakodót megpróbál elkergetni, de azért nem túl messzire. A hímek természetesen egymással is harcban állnak, a legyőzöttek értelemszerűen csak a legrosszabb helyeket birtokolhatják, a „főnök” által kijelölt képzeletbeli határvonalat büntetlenül nem léphetik át. Szaporodás idején akár végezhetnek is egymással. Ezeket a belharcokat úgy kerülhetjük el, ha egy akváriumban csak egy párt helyezünk el. Ha mégis társasakváriumban szeretnénk tartani csak robosztusabb halakkal párosítsuk és kevés fajtárssal.
Természetes élőhelyén általában a talaj homokos és sziklákkal, kövekkel tagolt, a meder és a part széle is növényzettel borított. Itt rengeteg búvóhely kínálkozik számára, ezeket a körülményeket próbáljuk meg tartóakváriumában is biztosítani. Búvóhelynek jól beválnak az sziklák, ágak és gyökerek, valamint a különféle alakú PVC-csövek is. Kedveli a tompított megvilágítást, félárnyékot. A víz paramétereivel szemben rendkívül érzéketlen, egyes kísérletek és megfigyelések bizonyították, hogy széles hőmérsékleti tartományt (5-41 °C !), magas sótartalmat ( 0-60 ppt), és szélsőséges pH-t (6,8-11,0 !!) és nagyon alacsony oldott oxigén szintet is képes elviselni.
Táplálása nem okoz semmiféle gondot, mert mindenféle élő- és fagyasztott élelmet elfogad, de a jó minőségű száraztápot is elfogyasztja. Bélrendszere hosszúsága alapján a természetben leginkább növényevő, ezért akváriumi tartásakor is nagyon fontos, hogy változatos növényi táplálékokhoz is hozzájuthasson.
Eredeti élőhelyén a legcsapadékosabb időszakban szaporodik, de akváriumban egész évben számíthatunk ikrázásra. A hím jelzőúszója mozgatásával próbálja beédesgetni odújába a nőstényt, és ha a csábítás eredményes, a nőstény beúszik a hím üregébe az egyik oldalon, majd elhelyezi az ikrákat a tetőn és a másik kijáraton távozik. A nőstény méretéhez képest viszonylag nagyszámú (50-250) félmilliméteres ikra lerakására képes. Az ikrákat a hím erősen őrzi, a nőstényt ívás után jobb is eltávolítani a közeléből. Az ikrák kikelésének ideje a víz hőmérsékletétől függ, 10-től 17 napig tarthat. A kikelés után a hímet is vegyük ki az akváriumból, mert megeheti a lárvákat. Az újonnan kikelt ivadékok körülbelül 5 mm hosszúak, és elég nagyok ahhoz, hogy a frissen kikelt Artemiát gond nélkül meg tudják enni.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Ausztrália, az Eyre-tó környékén található vizek lakója. Ez a tó tulajdonképpen Ausztrália legmélyebben fekvő medencéje (és egyben legmélyebb pontja is), elég nagy területen helyezkedik el Ausztrália déli és nyugati részén. Az év nagy részében a klíma sivatagi, vízzel csak időszakosan – csak nagy árvizek esetén telik meg, és ilyenkor is sós a vize. Év közben állandó vízi élőhelyek artézi kutakban és mélyebb lyukakban maradnak fenn, így az ausztrál sivatagi géb is ezekben él.
Egyéb elnevezések
syn: Gobius eremius.
Eng: Australian Desert Goby, Desert Goby.
Egyéb köznevei: Ørkenkutling, Desert goby, Aavikkotokko, Wüstengrundel.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2013-09-12
Frissítve:
2014-06-11 09:06
Katalógus ID:
No. 4519
Oldal linkje: