TUDOMÁNYOS NÉV
- Hypseleotris compressa
CSALÁD
- Eleotridae
MÉRET
- 15 cm
°C
- 10,0-30,0 °C
°pH
- 6,5-7,2 pH
°Nk
- 6,0-16 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- Középső- és alsószint
ÉLETTARTAM (év)
- 5-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS
Külalak és jellegzetességek leírása
E színpompás hal hátoldala sötét, testoldala kék és zöld színekben játszik. A nászruhás hímek mell- és haloldala vöröses narancssárga árnyalatú, ami a két hátúszón és a farok alatti úszón szintén megjelenik. A nőstények egyszínű aranyló barnák, oldalukon sötét sáv húzódik.
A gébféléktől eltérően, az Eleotridák hasúszói nőttek össze tapadókoronggá.
Tartása és tenyésztése
Tartására homokos aljzat a legmegfelelőbb, tartályának tartalmaznia kell sok rejtekhelyet. Sima, víz-koptatta sziklák és bükk ágak ideális berendezési tárgyak. Amennyiben halunkat édesvízben szándékozzuk tartani természetesen növényeket is ültethetünk, sós vízben ez értelemszerűen nem célszerű.
Ideális faja a sós vagy keményvízi biotóp közösségeknek, hiszen nem különösen agresszív, és bár eszik halat, ahhoz elég kicsi, hogy társai beleférjenek a szájába. Jó társhalai a szivárványhal-félék, elevenszülők, sósvizű akváriumban az íjhalak, holdhalak és gébfélék.
Természetes élőhelyén elsősorban a kis rákok és rovarlárvák alkotják étrendjét, de akváriumi körülmények között táplálékát illetően elég igénytelennek mutatkozik: szívesen elfogadja a legtöbb szárított és fagyasztott élelmet. Ha ezeket rendszeresen kiegészítjük élő eleséggel a legszebb színeiben fog pompázni.
Akváriumi szaporítása ritkán sikeres.
Alapfeltétel a faj monokultúrás tartása. Annak érdekében, hogy egy pár biztosan kiváljon társai közül, a legjobb megoldás vásárolni egy kis csapat halat, amit változatos étrenden tartunk. Édesvízben szaporodik, ezért ha tenyészteni szeretnénk őket, ehhez édesvízi feltételeket kell biztosítanunk számukra.
A szaporodási ciklus nyitánya, hogy a hímek erős színekbe öltöznek, és ívási területeket jelölnek ki, melyeket védenek és ahova intenzíven próbálják a nőstényeket csalogatni. A hím ezt a reviert az egész szaporodási ciklus alatt fenntartja. Színeikkel próbálják annyira lenyűgözni a sikerrel odaédesgetett nőstényt, hogy az hajlandó legyen ívni velük. Az ikrákat egy – melyek száma akár 3000 is lehet, és az ismert gerinces állatok által rakott legkisebb tojásoknak számítanak – előre megtisztított felületre rakják le. Ez a felület bármi lehet, akár az akvárium üvege is, de legtöbbször a sziklák, vagy egy vízalatti fadarab. Ha az ívás megtörtént a hím gondoskodik tovább az ikrákról, minden betolakodót elkerget a közelből.
A lárvák kikelésére kb. 24 óra múlva kerül sor, és itt érkeztünk el a súlyos problémák honába. A természetben valószínűleg az ivadékok az édesvízi patakokból – ahol a felnőttek élnek – lesodródnak a tengerhez, ahol élelmüket a tengerpart körül, a folyótorkolatokban találják meg, és ha megnőttek, visszatérnek az édesvízbe, ahol majd ők is szaporodni fognak. Nyilvánvaló, hogy szinte lehetetlen megismételni ezeket a feltételeket az akváriumban. Elképzelhető, hogy érdemes növelni a sótartalmat, de csak lassan, mintegy néhány nap alatt, de ez csak spekuláció.
További probléma az, hogy az ivadékok nagyon picik. De ez még nem minden, mert még azokat a szokásos ázalékállatokat és kerekesférgeket sem tudják bekebelezni, ami a hasonlóan kis méretű ivadékoknak nem jelent problémát. Ennek oka valószínűleg az, hogy elúszás után a tápcsatorna valamint a szájszerkezetük is csak gyengén fejlett. Baensch szerint a zöld víz (napon beálgásított víz) alkalmas lehet első táplálékként, de ez csak feltételezés.
Elterjedési területe - térkép (map)
Ausztrália keleti, északi és nyugati partjainak édes és félsós vizei; előfordul Új-Guineában is.
Egyéb elnevezések
egyéb magyar elnevezés: ausztrál tűzgéb
syn: Eleotris compressus.
Eng: Empire Gudgeon, Australian-Carp Gudgeon.
Egyéb köznevei: Australische Kärpflingsgrundel, Australsk karpekutling.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-09-14
Frissítve:
2019-01-25 11:01
Katalógus ID:
No. 4279
Oldal linkje: