TUDOMÁNYOS NÉV
- Girardinus metallicus
CSALÁD
- Poeciliidae
MÉRET
- 3-5 cm
°C
- 23-26 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 5-20 Nk
HELYIGÉNY
- 35 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Európába először 1927-ben, hazánkba pedig 1968-ban érkezett ez az érdekes kis fogasponty. A fémes fogasponty orsó alakú teste hátrafelé oldalról meglehetősen lapított. A szájnyílása felfelé irányul. A hím 5, a nőstény 8 cm-es testhosszúságot érhet el. A hím világos olajzöld alapszínű, hastájéka ezüstfehér. Testoldalán és a faroknyelén több sötét, rövid, ezüstös keresztsáv sorakozik egymás után. E vesszőfoltocskák között hol egyenes lefutású, hol meg félhold alakú, részint kékes ezüst-, részint sárgás vagy éppen zöldes aranyszínű, fémes foltpászták csillognak. Szeme feltűnően nagy; a türkizszínű írisz ragyogása a neonhal zöld csíkjának csillogására emlékeztet. Úszói színtelenül áttetszőek, de a hátúszó elülső széle és alapja sötétszürke. A hímek alsó testszélén — a szájnyílásuktól a faroknyelük végéig — gyakran néhány milliméter széles, kékesfekete szalag húzódik. Ez ráterjed a rendkívül hosszú és a végén két horogszerű tüskében végződő gonopodium elülső részére, és kisebb fekete foltként a hátúszón is jelentkezik. E sajátos színeződés a 4 hetes egyedeken kezd jelentkezni. A nőstény színezete — a sötét hasi szalag dísztől eltekintve hasonló. De az állatok hangulata, a víz hőfoka és a medence megvilágítása szerint változó színárnyalatú és intenzitású fémes foltok ragyogása a hímekénél mindig valamivel tompább.
Tartása és tenyésztése
Megfelelő környezeti és táplálkozási körülmények közt az egymással nem rivalizáló hímek szinte állandóan udvarolnak a nőstényeknek. A 4 hétnél valamivel hosszabb ideig terhes nőstény 28-150 napi időközönként tojja ivadékát. Az utódok száma 20-50 között változhat. Az újszülötteket sűrű hínárbozóttal és vízen lebegő Riccia mohapárnákkal kell a nőstény étvágyától megóvni. Tihanyi néhány napig Artemia naupliuszokkal, egyhetes kortól pedig már vágott férgekkel etette az ivadékot. Fő táplálékukként azonban továbbra is az apró planktonrákok szolgáltak. Az ivadék ivarát 4-5 hetes korukban már felismerte. Ettől kezdve kiegészítő növényi eleséget is adott. A közepes sebességgel növő fiatalok közül a nőstények 3,5 cm-es testhosszúságuk elérésekor, a hímek pedig gonopodiumuk ennél korábban bekövetkező kifejlődésekor váltak ivaréretté.
25 °C körüli, semleges kémhatású, tiszta vizű, gazdagon beültetett, tágas medencét és sok fényt kedvelő díszhal. Az állati élő eleségben (Diaptomus, Cyclops, Daphnia, Tubifex, Enchytraeus, különféle, szúnyoglárvák) kívül sok algára (vagy részben azt helyettesítő más friss növényi táplálékra) is szüksége van, főleg a szaporodási időszakban. A zöld színtestekben levő klorofill-a és -b, továbbá a karotin és a xantofill ugyanis serkentőleg hat a csirahámra. Legjobb, ha a medencében képződő lágy moszatok (pl. Spirogyra, Scenedesmus stb.) medencefalról, kövekről, növényekről való lecsipegetési lehetőségén túl, még forrázott salátalevelet vagy spenótot is adunk nekik.
A sötét talaj, szűrt megvilágítás csökkenti félősségüket, bár nem egy menekülős faj. Teljesen békés, remekül együtt tartható más kisebb fajokkal is! Ne tartsuk más rokon fajokkal együtt egy medencében, mert összeívhatnak!
Egyéb elnevezések
syn: Girardinus garmani, Girardinus pygmaeus.
Eng: Metallic livebearer, Metallic Topminnow.
Egyéb köznevei: Metaltandkarpe, Metallihammaskarppi, Metallkärpfling, Zyworódka metaliczna, Guajacón Metálico, Metalltandkarp.
Képek
Girardinus metallicus - Fémes fogaspontyocska Girardinus metallicus - Fémes fogaspontyocska Girardinus metallicus - Fémes fogaspontyocska Girardinus metallicus - Fémes fogaspontyocska
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-13
Frissítve:
2014-06-16 12:06
Katalógus ID:
No. 3900
Oldal linkje: