TUDOMÁNYOS NÉV
- Heterandria formosa
CSALÁD
- Poeciliidae
MÉRET
- 2-3 cm
°C
- 21-25 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 8-20 Nk
HELYIGÉNY
- 30 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső elsősorban
ÉLETTARTAM (év)
- ált.3 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
1,5-2 cm-es testhosszával a törpe fogaspontyocska hímje a föld egyik legkisebb gerincese, a nőstény is csak 3,5 cm-ig nőhet meg. A nyújtott testű, orsó formájú kis hal oldalról csak kevéssé lapított. Piciny szájrése ferdén fölfelé irányul. A hím sárgás-, vörösesbarna alapszínű. Ráeső fényben gyöngyházfényben, bizonyos szögből olykor ibolyaszínben csillogó. Az orrcsúcstól a faroktőig egy változó szélességű, 8-12 sötét keresztszalaggal áttört hosszanti sáv húzódik. Ha jó a közérzete, egész teste sötét-márványos tarkázatú (az idegrendszerének a színsejtekre gyakorolt hatása miatt). Úszói sárgásak; a hát- és farok alatti úszójának tövét fekete folt díszíti, amely a hátúszón narancsvörös szegélyű. A nőstény hasonló színezetű; nagy farok alatti úszójával tűnik ki.
Tartása és tenyésztése
Saját medencét és változatos táplálékot igényel. Ez a kicsinysége ellenére igen életrevaló, élénk, nem ijedős díszhalacska hálás akváriumlakó. A 20-24 °C hőmérsékletű vízben, a legkisebb akváriumban is jól érzi magát, ha finom levélzetű, valamint vízen úszó növények bojtos gyökerei közt némi biztonságot talál. Legszívesebben apró planktonrákokat (Diaptomus, Cyclops, Bosmina stb.) fogyaszt, de elfogadja a vágott férgeket és a jó minőségű műeleségeket is.
Tenyésztés: Szaporodásbiológiája merőben eltér a többi elevenszülő halétól. Noha a nőstény petéit a hímek általában egyszerre termékenyítik meg, azok egymást követő csoportokban indulnak fejlődésnek. A kialakuló embriók a petehéjon kitüremkedő szálakon át tápanyagokat vesznek fel az anya szervezetéből, A külvilági életre éretté váló embriókat a nőstény nem egyszerre hozza világra. Az 1-2 hétig is elhúzódó szülési periódus alatt naponta csak 1-2 utódot tojik. Egy ilyen ellési ciklus alatt általában 20-25 kicsivel örvendezteti meg gondozóját. Noha az anya csak ritkán kebelezi be utódait, érdemes a naponta született 1-2 porontyot másik akváriumba áttelepíteni. Jól etetett tenyészállatoknál 4-5 hetes időközökben figyelhetünk meg újabb szülési ciklusokat. A 6-8 mm hosszú újszülöttek apró élő, illetve porított műeleségekkel való felnevelése viszonylag könnyű.
Az lehet egy egyszerűbb módja tenyésztésének, ha egy 20-30 liter közötti akváriumot telitömünk növényekkel, majd 1-2 nőstény és 3-5 hímet telepítünk. Mivel gyakorlatilag folyamatosan „szülöget” a nőstény, csak így érdemes tenyészteni, a felcseperedő kishalakat pedig lehalászni. „Nagyüzemi” tenyésztésre alkalamatlan a faj, így nem is lesz elterjedt sohasem.
Hasonló halakkal társítható akár, a vele nagyjából egyméretű fajokkal teljesen jól tartható (nano halak), de a nagyobbak kárt tehetnek bennük. Létezik arany színváltozata is!
Átlagos vízminőség megfelel neki átlagos szűréssel, nem tartozik az igényes fajok közé, kezdőknek is megfelelő.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Karolina, Florida, Georgia, és Luisiana államok állóvizei az USA-ban. Európába 1912-ben hozták be először, s azóta külföldön és idehaza egyaránt közkedvelt díszhal.
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Least killifish, Midget Livebearer, Mosqu.
Egyéb köznevei: Dværgtandkarpe, Kääpiöhammaskarppi, Zwergkärpfing, Drobniczka jedniodniówka, Geterandiya, Dvärgtandkarp.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-07
Frissítve:
2014-06-16 12:06
Katalógus ID:
No. 3902
Oldal linkje: