TUDOMÁNYOS NÉV
- Phalloceros caudimaculatus
CSALÁD
- Poeciliidae
MÉRET
- 2,5-5 cm
°C
- 20-23 °C
°pH
- 7-8 pH
°Nk
- 5-20 Nk
HELYIGÉNY
- 35 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- felső-középső
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
A Poeciliinae alcsalád Phalloceros nemének elnevezése a gonopodium agancsszerű nyúlványára utal. Az egyik legelső elevenszülő díszhal, amely — 1898-ban — Európába került. Egy ideig Girardinus decemmaculatus néven tenyésztették, s kaudi becenéven széles körben elterjedt. A meglehetősen nyúlánk, faroknyelénél erősen lapított testű halacska hímje a 2,5 a nősténye pedig legfeljebb a 6 cm hosszúságot érheti el. A hím háta olajzöld, oldalai élénksárga színűek, hastájéka világosabb sárga. A hátúszó alant, a faroknyélen egy ezüstösarany széllel körülvett, feltűnő fekete, függőleges, vessző alakú foltocskát visel. Úszói sárgásak, a hátúszó feketén szegélyezett. A nőstényen ez a fekete hátúszószegély hiányzik. Ennek a fajnak számos helyi alakja van. Közülük a Rio de Janeiro vidékéről származó Phalloceros caudomaculatus reticulatus, a TARKA JANUÁRPONTYOCSKA, amely akvarista körökben „Arany kaudi” vagy FOLTOS JANUÁRIUSZ néven terjedt el, szép sárgaréz alapszínével és sűrű tusfekete vonalkázásával vált igen kedveltté. Az élénk alapszín és a foltozottság ezen természetes változat esetében a nőstényen épp oly kifejezett, mint a hímek testfelületén.
Tartása és tenyésztése
Rendkívül szívós, igénytelen, békés természetű hal. A 20-24 °C kedvezőbb számára. Apró planktonrákokkal, vágott férgekkel, algákkal, műeleségekkel etethető, de az akvárium algáin kívül némi plussz növényi kiegészítést igényel étrendjében. Telepítsünk sok vízinövényt, például jávai mohát, hínárokat akváriumába, mivel így könnyedén elbújik, jobban érzi magát és még az ivadékok is megmenekülnek a falánk szájak jelentette veszélytől. Természetesen apró ricciát vagy békalencsét is tehetünk úszónövényzetnek. Békés kis halak, egyéb apró elevenszülőkkel, lazacokkal, törperazbórákkal bátran társíthatóak, arra figyeljünk, hogy nagyra növő és/vagy ragadozó fajok ne kerüljenek mellé, mert könnyen eleséget jelentenének ezek a kis halak a veszélyes bestiáknak. Részleges vízcserékkel gondoskodjunk a károsanyag-tartalom mentesítéséről, amúgy pedig nem egy igényes hal a vízminőséggel szemben sem, átlagos körülmények között gondozása kezdőknek sem jelent gondot.
A törzsalak nősténye egy-egy alkalommal 20-80, igen gyors növésű ivadékot hoz világra. A mintázatos alakok (pl. az arany kaudi) nemcsak a víz hőfokára kényesebbek, de ivadékuk is kevesebb, amellett az utódok egy része gyakran visszaüt a közönséges törzsalakra. Megfelelő körülmények között könnyen szaporodnak, és ha a dús növényzet megadatott a medencéjükben, jó eséllyel az ivadékok nagy része a szülők mellett is megmarad. Egyfajos medencében tenyészthető tehát a legjobban, de természetesen az anya szülőketrecbe történő különvétele is jó megoldás.
Nano akváriumok kedvelt kis lakója, de sajnos az utóbbi időben a színpompásabb elevenszülők kiszorítják a fajt, ezért a tenyésztők feladata megőrizni és továbbtenyészteni őket az érdeklődők számára.
Elterjedési területe - térkép (map)
Vadon élő törzsei Rio de Janeirótól Uruguayig a legkülönfélébb vizeket lakják. Nagyfokú alkalmazkodóképességére vall, hogy még a hegyi tavakban és patakokban is előfordul.
Egyéb elnevezések
syn: Girardinus caudimaculatus, Phalloceros caudomaculatus.
Eng: Dusky millions fish, One-spot livebearer, Speckled mosquitofish, Spottail mosquitofish.
Egyéb köznevei: Kolstert-muskietvis, Kaudi, Pilkkukala, Fleckenloser Kaudi, Gefleckter Kaudi, Kaudi, Vielfleckkärpfling, Pikí, Zyworodka jednoplamka, Barrigudinho, Barrigudinho, Guaru guaru, Guarú-guarú, Madrecita, Madrecita de una mancha.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-13
Frissítve:
2014-06-14 01:06
Katalógus ID:
No. 3906
Oldal linkje: