TUDOMÁNYOS NÉV
- Poecilia vittata
CSALÁD
- Poeciliidae
MÉRET
- 5-10 cm
°C
- 23-26 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 8-20 Nk
HELYIGÉNY
- 70 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
A hím elérheti a 6,5, a nőstény a 10 cm hosszúságot. Az alapszíne sárga, ami a hastájékon rózsaszínbe mehet át. Mindkét ivar ráeső fényben kékesen ragyog. A test oldalán egy jellegtelen, sötét, hosszanti szalag és több keskeny, fekete keresztsáv látható amelyek főleg a faroknyélen szembeötlőek. A hát-és a farokúszó színe a citromsárgától a narancspirosig terjedhet, rajtuk sok fekete, szabálytalan alakú folttal, s gyakran sötét szegéllyel. A nőstényen a keresztsávok hiányoznak; hát- és farok alatti úszói csupán sárgás színűek, kevés kis sötét ponttal.
Tartása és tenyésztése
Békés természetű és hőigényes, mint mindegyik límiafaj. A többinél kevésbé érzékeny a vízváltozásokra és a hőmérséklet-csökkenésre (20 °C-ig). Általában 23-26 °C hőhatárok közt tartsuk. Kezdőknek is ajánlható, könnyen tartható, mutatós kis elevenszülő, ami félénknek sem nevezhető. A sűrű növényzetet viszont kedveli, jól érzi magát a levelek közt fickándozva. Persze a részleges vízcserékről ne feledkezzünk meg, és lehetőleg a szűrés is egy átlagos körülmények mellett elvárható erősségű legyen. Kitűnően társítható, az egészen apró kis razbórákkal, lazacokkal, de a közepesebb márnákkal, harcsákkal, stb. is jól kijön, társasági hal. Megfelelő körülmények között tündöklő kis elevenszülő csapatot gondozhatunk. Az állati élő eleségeken kívül jó minőségű tápokat és friss növényi anyagokat is adjunk neki. A száraz műeleségeket is elfogadja, de vitalitása szempontjából a kiegészítő tápok is fontosak.
Nagyon termékeny faj. A nagyobb nőstény egy-egy alkalommal akár 100 ivadékot is szülhetnek. Érdemes szülőketrecezni, így az ivadékok jó része eredményteljesen megmarad. Változatos eledeleken nevelve, kellő hely esetén és persze rendszeres kis részleges vízcserék mellett nagyon szép állományt kaphat a lelkes tenyésztő.
Sajnos nemhogy idehaza, még Európában sem olyannyira gyakori, ahogy megérdemelné, gyakran ára is elég magas.
Elterjedési területe - térkép (map)
Kuba kisebb édes- és félsós vizeiben élő, először 1913-ban Európába hozott, a többi límiánál zömökebb testű faj.
Egyéb elnevezések
kubai límia
syn: Limia cubensis, Limia pavonina, Limia vittata.
Eng: Banded limia, Cuban Limia, Cuban molly, Cuban topminnow.
Egyéb köznevei: Cuba-limia, Sahalimia, Sahamolli, Bänderkärpfling, Kuba-Limia, Kubakärpfling, Schwarzsaum-Kärpfling, Tabai, Fanguillo, Bandlimia.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-13
Frissítve:
2017-02-01 12:02
Katalógus ID:
No. 3911
Oldal linkje: