TUDOMÁNYOS NÉV
- Skiffia francesae
CSALÁD
- Goodeidae
MÉRET
- 4-5 cm
°C
- 14-22 °C
°pH
- 7-8 pH
°Nk
- 10-22 Nk
HELYIGÉNY
- 80 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- vadon kihalt
Külalak és jellegzetességek leírása
Magas hátú halak, magas és lekerekített úszókkal. Alapvetően szürkés színezetűek, ami a nőstények esetében kifejlett korban is jellemző színezet marad. Náluk a faroktő alsó fele válthat át sárgába néha. A hímek jóval díszesebb mintázatúak, testük jó részén narancs- és világos sárga fénylő színezet tündököl, amibe néha egy kis zöldes árnyalat is vegyül. Az úszókon és a testen elszórtan kevés apró fekete pötty is megjelenhet. Idősödve veszítenek a színek élénkségéből, kissé mattabb mintázatúak lesznek. Nem a szokásos gonopódium a hímek szaporítószerve, hanem az úgynevezett andropódium, ami általánosságban a Goodeidae magashegyi fogaspontyok jellegzetessége.
Tartása és tenyésztése
Egy igazi elevenszülő különlegességet ismerhetünk meg halunk személyében, pompás színeivel is rászolgálna arra, hogy többen ismerjék és gondozzák. A fajt azért is lenne célszerűbb tartani és tenyészteni, mivel a vadonban már sajnos kipusztult!
Tartására elsősorban egyfajos medence alkalmas, mivel fontos cél, hogy lehetőleg kiöregedésük előtt egy egyed se hulljon el, veszélyeztetettsége miatt. Társas medencébe nem javasolt, mi több, nem is szokás tartani. Sajnos összességében nem túl szokásos a faj tartása, csak nagyon kevés specialistánál találkozhatunk velük, leginkább olyan tenyésztőknél, akik kapcsolatban állnak szakszervezetekkel, amik az ilyen és hasonló kihalás küszöbén álló fajok megmentésén fáradoznak. Rendszeresen cseréljük vizüket, hogy ne gyűljön fel magas károsanyag-tartalom, mivel azt nem viselik jól. E célból erősebb szűrőt is használhatunk. Medencéjüket sűrűn növényesítsük, sok hínárt tegyünk be, mivel így hasonlatosabbá tehetjük lakhelyüket természetes biotópjukhoz. Úszónövényként is hasznosíthatjuk értelem szerűen ezeket a hínárokat, így tompított fény alatt figyelhetjük halainkat, ami számukra is nagy biztonságérzetet ad. Ágakkal dekoráljunk. A hőmérséklet hűvösebb és melegebb értékeken is megfelel, de a végleteket hosszú távon kerüljük.
Etetésére a száraz tápok önmagukban nem elégségesek, mindenképpen egészítsük ki zöld eledelekkel, mint amilyen a forrázott zöldsaláta, spenót, gyermekláncfű levél, de ezen felül különböző algákat, algás tápokat (spirulinás pehelytápok) is adjunk nekik, az algák vitalitásuk szempontjából is jobbak. Fagyasztott és élő eledeleket is kapjanak, Artemia, vörös szúnyoglárva, cyclops, néha tubifex és grindálféreg is kerülhet menüre.
Elevenszülő halakról lévén szó, tenyésztésük nem olyan nehéz. A nőstények habár havi rendszerességgel nem, de némileg tágabb időközökben rendszeresen szülnek kishalakat, ha tartunk mellettük folyamatosan hímeket is, mivel nem tudják az ivarsejteket tárolni, mint a Poecilidae-fajok esetén. Szülőketrecet használjunk, hogy az ivadékok minél nagyobb hányada megmaradjon. Nevelésük során legyünk körültekintőek, rendszeres részleges vízcserékkel és jó minőségű nevelő eleségekkel gondoskodjunk róluk (élő walter- és banánféreg, rotatória, cyclops, portáp). Lehetőleg próbáljuk meg tenyésztők között csereberélni őket, hogy minél többeknek legyen lehetősége tenyészteni őket, hogy a faj minél jobban elszaporodjon az akvarisztikai körülmények között, így megmentve a végső kipusztulástól.
Elterjedési területe - térkép (map)
Közép-Amerika; Mexikó, Rio Ameca, Rio Teuchitlan – Ma már kihalt a vadonból!
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Golden skiffia, Golden skiffia, Pastel goodeid.
Egyéb köznevei: Gylden skiffia, Tiro, Kultatoka, Frances Hochlandkärpfling, Tiro, Tiro dorado.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-07
Frissítve:
2017-01-28 01:01
Katalógus ID:
No. 3916
Oldal linkje: