TUDOMÁNYOS NÉV
- Corydoras brevirostris
CSALÁD
- Callichthyidae
MÉRET
- 6 cm
°C
- 21-26 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 70 liter
VISELKEDÉS
- békés, csoportos
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
9-es leszármazási vonalbeli, tömzsi alkatú páncélosharcsa. E csoportot általánosan jellemzi a lekerekített arcorr, e fajra ez különösen igaz, latin neve is rövid orrára utal. Tetszetős megjelenésű, ezüstös alapszínű, mely hátán barnásba fordul. Oldalát sötétszürke – fekete foltok halmaza díszíti, ezek viszonylag szabálytalanul, de nagyjából egyenletesen vannak elosztva rajta. Szemén egy vastag, markáns fekete szemsáv fut keresztül. Vállán fekete vállfolt díszeleg, melynek színe némiképp ráterjed a hátúszóra is. Tarkóján aranyló foltot visel, s további fontos bélyeg, hogy farkúszója csíkozott (foltok sorából felépülve). Kopoltyúfedője gyakran aranyló.
Nagyon könnyű összetéveszteni a Corydoras melanistiusszal, a legbiztosabb bélyeg, hogy a C. melanistius farkúszója teljesen áttetsző, rajta nem találunk foltmintát. Emellett arany tarkófoltja kevésbé markáns, pöttyei kisebbek. A Corydoras leucomelast nagyobb foltjai – vonalai, intenzívebben fekete hátúszója és alig meglevő tarkófoltja alapján különböztethetjük meg. További hasonló faj még a C. surinamensis, de színtelen hátúszója, oldalán hosszanti csíkokká összeálló pöttyei és erős, vastag csíkozottsága a farkúszón egyből árulkodik kilétéről. Az arany tarkófolt nála a legintenzívebb a fenti fajok közül.
Hozzá hasonló fajok még a Corydoras agassizii és C. ambiacus, ám ők hosszabb arcorrukról és a markáns szemsáv hiányáról könnyedén felismerhetőek. Hasonlóképpen igaz ez a Corydoras delphaxra is. A Corydoras ephippifer orra is jelentősen megnyúlt, farkúszója színtelen, pöttyei kisebbek és kevesebben is vannak.
Tartása és tenyésztése
A Corydoras brevirostris neve kevésbé számít közismertnek a hazai akvarisztikában, szemben például a hozzá nagyon hasonló Corydoras melanistius nevével. A gyakorlatban azonban sokkal többször jelennek meg valódi C. brevirostrisok, mint igazi C. melanistiusok, utóbbival kevesebbszer találkozni kettejük közül az akváriumokban. Tartásuk egyébként viszont szinte teljesen megegyezik.
A fejkötős páncélosharcsák békés természetűek, a náluk jóval kisebb halakat sem bántják. Kiválóan alkalmasak egy szép Orinoco-biotóp akváriumba különböző pontylazacok, sügérfélék társaságában. Érdemes legalább 70 liter körüli űrtartalmú akváriumban elhelyezni őket. Csoportos életmódot folytató állatok, ami azt jelenti, hogy 6-8 példányukat tartsuk együtt.
A medence aljára finom homoktalajt töltsünk, melyben kedvükre turkálhatnak harcsáink. Az éles szemcsék, durva kövek felsértik érzékeny bajuszszálaikat, ami akár a pusztulásukig is vezethet. Pár tő növénnyel, gyökerekkel dekorálhatunk. Legyen némi árnyas terület, ahová visszahúzódhatnak, és szabad talajfelület is, ahol pedig turkálhatnak. Vegyes akváriumokban is megállják a helyüket, általában nincs velük probléma csapvízben sem, de ha egy keveset lágyítunk és savanyítunk vizükön, meghálálják. Bátran használjunk lehullott faleveleket, égertobozokat is a víz kezelésére és a berendezés gazdagítására. Nem szeretik a túl meleg vizet, 23-25 °C ideális értéknek számít. A rendszeres, részleges vízcseréket ne hanyagoljuk el.
A legtöbb díszhaltápot megeszik: kaphatnak lehulló lemezes eledeleket (egyébként más halak maradékát is eltakarítják), harcsatablettákat. Nagyon szívesen fogyasztanak élő férgecskéket, így például tubifexet, blakcwormot. A sikeres tenyésztés záloga, hogy előtte halainkat jó kondícióba hozzuk élő eleségek felhasználásával.
Szaporításuk a rokon fajokéhoz hasonlóan történik. A nőstények felismerhetőek jó fél centivel hosszabb és teltebb termetükről. Egy nőstényre két hímet számítva, kis csoportban tegyük ki őket a tenyészmedencébe (2 nőstény és 4-5 hím jó arány lehet). Az akváriumba helyezzünk el vízinövényeket (legyen köztük finomabb levelű, pl.: jávai moha is), és töltsük fel 25 °C-os, aránylag lágy vízzel. Ha halainkat jól tartottuk, akkor egy kis hideg vizes vízcsere hatására gyakran bekövetkezik az ikrázás, bár nem mindig könnyű rávenni őket a szaporodásra. Egy ilyen vízcsere során legalább a térfogat felét, vagy kicsivel többet cseréljünk minimum 5 °C-al hűvösebb vízre, és a cserevíz célszerűen legyen meglehetősen lágy, például esővíz. Ha bekövetkezett az ikrázás, távolítsuk el a szülőket, mert megehetik utódaikat. Az ikrák bő 3 nap elteltével kelnek ki, és még jó három nap kell a szikzacskó felszívódásához, mire önálló táplálékkeresésbe kezdenek a kis harcsák. Az ikrák fejlődése során az oxigénellátás legyen jó, némi penészedés gátló szert is csepegtethetünk a vízbe. Indítóeleség gyanánt frissen kelt artémiát, mikró férget, walterférget használjunk.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Amerika, Venezuela és Suriname. Az Orinoco vízrendszerében fordul elő.
Egyéb elnevezések
syn: Corydoras melanistius brevirostris, Corydoras wotroi
Eng: Spotted cory,
Egyéb köznevei: Halestribet Kravepansermalle, Raitapunamonninen
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Ian A. M. Fuller, Hans-Georg Evers: Identifying Corydoradinae Catfish
https://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/478
https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-brevirostris/
https://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=310
https://www.scotcat.com/callichthyidae/c_brevirostris.htm
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2020-05-04
Frissítve:
2020-05-04 01:05
Katalógus ID:
No. 10276
Oldal linkje: