TUDOMÁNYOS NÉV
- Corydoras melanistius
CSALÁD
- Callichthyidae
MÉRET
- 5-5,5 cm
°C
- 22,0-26,0 °C
°pH
- 6-7 pH
°Nk
- 0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 65 liter
VISELKEDÉS
- békés, csoportos
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Hagyományosan elfogadott, évtizedek óta használt magyar neve nem írja le teljesen pontosan harcsánk megjelenését, ugyanis csíkok helyett inkább a finom foltminta jellemzi. Testének alapszíne szürkés-barnás árnyalatú, ebből feje és háta, ami inkább barnás, oldala, hasi régiója pedig inkább ezüstös színű. Oldalát sok, kicsi, sötétszürke pötty díszíti, a hal testét egyenletesen beborítva. Egy vastag, fekete szemkötővel és egy szintén fekete színű vállfolttal rendelkezik, melynek fekete színe a hátúszóra is ráterjed. Tarkóján találunk egy halványsárgás foltot, kopoltyúfedője is gyakorta aranyló színben csillog. A faj azonosításához nagyon fontos bélyeg, hogy farkúszója teljesen áttetsző, mindenféle mintától mentes.
A leginkább a Corydoras brevirostrisra hasonlít, mely szinte teljesen egyező küllemű, farka viszont pettyek sorozatából álló mintákat visel, ez egyértelműen megkülönbözteti. A foltok méretében, elosztásában van még árnyalatnyi különbség, és kicsivel talán még tarkófoltja is élénkebb színű. A Corydoras leucomelast nagyobb foltjai – vonalai, intenzívebben fekete hátúszója és alig meglevő tarkófoltja alapján különböztethetjük meg. További hasonló faj még a C. surinamensis, de színtelen hátúszója, oldalán hosszanti csíkokká összeálló pöttyei és erős, vastag csíkozottsága a farkúszón egyből árulkodik kilétéről. Az arany tarkófolt nála a legintenzívebb a fenti fajok közül.
További hasonló fajok még a Corydoras agassizii és C. ambiacus, ám ők hosszabb arcorrukról és a markáns szemsáv hiányáról könnyedén felismerhetőek. Hasonlóképpen igaz ez a Corydoras delphaxra is. A Corydoras ephippifer orra is jelentősen megnyúlt, farkúszója színtelen, pöttyei kisebbek és kevesebben is vannak.
Tartása és tenyésztése
A Corydoras melanistius neve jól ismert az akvaristák előtt, régóta használatos a hazai akvarisztikában is. Mindazonáltal közel sem olyan gyakori ez a páncélosharcsa, mint amennyire neve mutatná. Nagyon gyakran összetévesztik a nála markánsabb megjelenésű Corydoras brevirostrisszal, s utóbbi fajt árulják C. melanistius néven. Emellett a különböző, kisebb fekete foltos páncélosharcsák neveit a kereskedelem sajnos nagyon gyakran következetlenül használja (így a C. punctatus, C. melanistius, C. leucomelas név alatt gyakran más fajok is előfordulhatnak).
Tartása egyebekben nem bonyolult, alapvetően hasonló más páncélosharcsákhoz. Biztosítsunk számukra egy legalább 60-65 literes medencét, melyben legalább 6-8 példányukat helyezzük el, ugyanis csoportos életmódot folytatnak. Más halakkal teljes mértékben békések, akár nano fajok is kerülhetnek mellé. A lényeg, hogy olyan halakkal ne társítsuk, melyek kárt tesznek benne. Akár egy guyanai pontylazacos társításban, akár egy vegyes társas akváriumban megállja a helyét.
Etetése problémamentes, elfogadja a lemezes tápokat, harcsatablettákat és természetesen a fagyasztott eleséget, így például a szúnyoglárvát is. Kedvence az élő tubifex, ha szaporodásra kész, erős halakat szeretnénk nevelni, gyakran adjunk nekik kedvencükből.
A víz hőmérséklete legyen 24-25 °C, kémhatása 6-7 között megfelelő, semleges csapvízben is jól tartható. Ha tudunk, keverjünk vizéhez némi lágy vizet – e célra az esővíz, ozmóvíz, desztillált víz megfelel. Esőerdei hal lévén lágy vizekből származik. Némi tőzeglével vagy égertobozzal teaszínűre festhetjük tartóvizüket, utánozva ezzel a természetes körülményeket. Ne hanyagoljuk el a rendszeres, részleges vízcseréket.
Aljzat gyanánt finom homokot válasszunk, mert az éles szemcsék felsebzik és lekoptatják érzékeny bajuszszálaikat. Némi szegélynövényzet elhelyezésével, egy-két tereptárggyal biztonságos búvó- és visszavonuló helyeket adhatunk harcsáinknak, de egyébként napközben is folyamatosan a talajon kutatnak élelem után.
Szaporításuk nagyon hasonló más páncélosharcsákhoz. A hímek fél-egy centivel kisebbek a nőstényeknél, melyek viszont ikrával teltek. Csapatban tegyük ki őket, ahol a hímek száma meghaladja a nőstényekét. A szaporító akváriumba tegyünk 1-2 marék jávai mohát, és töltsük fel úgy kb. 26 °C-os vízzel. Lehetőleg a szaporítóvíz legyen lágy, 10 nk alatti. Hideg vizes vízcserékkel elősegíthetjük az ikrarakás beindulását, de néha nehézkes rábírni halainkat a szaporodásra, ilyenkor legyünk türelemmel. A gazdag élő eleség, jó vízminőség és az esős évszak imitálása előbb-utóbb meghozza gyümölcsét. Az ikrákat az üvegre, kövekre vagy a növények közé rakják le. Ívás után a szülőket és az ikrákat külön kell választani, mert a kifejlett állatok az ikrák jó részét elfogyasztják. A 3-4 napos kelési időt követően még kb. 3 további nap kell az elúszásig, ezt követően frissen kelt sórákkal, banán- és walterféreggel indíthatjuk a kishalakat.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Amerikában honos, fő elterjedési területe Guyana, az Essequibo folyó vizeiben fordul elő. Emellett vannak adatok Francia-Guyanából és Venezuelából is.
Egyéb elnevezések
Syn: Corydoras wotroi.
Eng: Bluespotted corydoras, Black-spotted corydoras, Blacksail corydoras, Blackspotted corydoras, Dotted corydoras, Guiana corydoras, Spotted catfish
Egyéb köznevei: Kravepansermalle, Punamonninen, Schwarzbinden-Panzerwels, Kirysek czarnopasy a. czarnopregi, Caracha,.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Horn Péter, Zsilinszky Sándor: Akvarisztika
Ian A. M. Fuller, Hans-Georg Evers: Identifying Corydoradinae Catfish
https://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/453
https://www.planetcatfish.com/common/species.php?task=&species_id=311
https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-melanistius/
https://www.scotcat.com/callichthyidae/c_melanistius.htm
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-04
Frissítve:
2020-05-04 11:05
Katalógus ID:
No. 4122
Oldal linkje: