TUDOMÁNYOS NÉV
- Corydoras sodalis
CSALÁD
- Callichthyidae
MÉRET
- 6 cm
°C
- 22-26 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 0-16 Nk
HELYIGÉNY
- 70 liter
VISELKEDÉS
- békés, csapatos
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Tömzsi alkatú, robosztus felépítésű páncélosharcsa, lekerekített fejformával. Leszármazástani viszonyait tekintve a 8-as vonalba, azon belül is a 3-as al-kládba (ln8sc3) sorolják a taxonómusok. Békés viselkedése mellett külseje is indokolhatja magyar nevét: a névadót vélhetően a szerzetesek, barátok öltözékére emlékeztette a hal jobbára szürke-barna árnyalatokban játszó teste.
Alapszíne egyfajta piszkosfehér, halványszürke, a fej és a hát néha barnás. Ezen sötétszürke színű hálózatos mintát látunk, mely a fejre is ráterjed, és a törzs nagy részét is kitölti. Az oldalvonal mentén egy feketés csík esetleg megjelenhet hosszanti irányban, alatta pedig néhány függőleges irányultságú vonal, de ez nem szükségszerű. A farkúszó sötéten csíkozott, a hátúszón esetleg egy kevés pötty előfordul, a hasoldali úszók viszont jobbára színtelenek.
Egy nagyon hasonló fajt ismerünk, a hálózatos páncélosharcsát (Corydoras reticulatus), de esetében a színek némileg markánsabbak. A legfontosabb különbség azonban, hogy a C. reticulatus egy nagy, koromfekete foltot visel hátúszóján, míg ez a Corydoras sodalisról teljesen hiányzik.
Tartása és tenyésztése
Könnyedén tartható, szívós páncélosharcsa faj, ennélfogva kezdőknek is ajánljuk tartását. Rendkívül békés, barátságos faj – ahogy azt magyar neve is sugallja – így még társítása sem jelenthet akadályt. Ha nem kerül mellé olyan faj, mely kárt tehet benne, akkor jól érzi magát hasonló igényű fajok társaságában. A nála jóval kisebb halakat sem bántja, akár még nano fajok is lehetnek társhalai. Gondozásához legalább 65-70 literes medencét válasszunk. Kiválóan illeszkedik egy amazóniai biotópba különböző pontylazacok, sügérek (akár például vitorláshal) mellé. Ha alkalmunk adódik rá, vásároljunk belőle legalább 6-8 állatot, mert csapatos életmódot folytat!
Akváriumának alját finom homokkal töltsük fel, ugyanis az éles szemcsék, durvább kövek csúnyán lekoptatják, akár felsértik bajuszszálait, mely végzetes fertőzésekhez is vezethet. Emellett a bajuszszálak nagyon fontos érzékszervek a harcsák számára: a szaglás, tapintás és ízérzékelés folyamatában is szerepet játszanak. Gyöngykavics sem alkalmas hosszú távú gondozásukhoz. Egyébiránt viszont a berendezésre nem kényesek – kedvünkre dekoráljunk gyökerekkel, uszadékokkal, sziklákkal. Pár tő növényt érdemes a szegélyek mentén legalább elültetni. Élethű dekorációt jelent pár marék falevél az akváriumban: sötétítik, és kissé savanyítják is a vizet, mert cser- és huminsavak oldódnak ki belőlük, továbbá rejtekhelyet is nyújtanak az aljzaton kotorászó harcsáknak.
A vízértékekre nem kényesek, akár csapvízben is sikeresen tarthatóak. 24-25 °C elegendő nekik, semelges kémhatás javasolt. Ha csapvizünk kemény, keverjünk hozzá RO-vizet vagy esővizet. Ha nem feledkezünk meg a részleges vízcserékről (kéthetente kb. 20-25%), akkor sokáig gyönyörködhetünk egészséges halainkban.
Mindenféle eleséget elfogadnak, összeszedik a többi hal által meghagyott lemezes tápokat is. A téves közkeletű nézettel ellentétben nem csupán maradék-eltakarító személyzetet jelentenek a páncélosharcsák, teljes értékű táplálást kívánnak. Legalább nekik készülő harcsatablettákkal etessük őket, de legjobb, ha rendszeresen megkínáljuk halainkat élő tubifexel, ennek hiányában grindállal, artémiával, blackwormmal. A bőséges, lehetőleg élő eleség fontos állataink jó kondícióba hozásához, mielőtt tenyészteni próbáljuk őket.
A nőstények nagyobbak, teltebbek a hímeknél. Íváshoz nőstényenként két hímet is számoljunk. A szaporító akváriumba töltsünk kb. 25 °C-os, semleges kémhatású, 8-10 nk-s vizet. Helyezzünk be némi jávai mohát vagy más vízinövényt, és hintsünk kevés homokot is a medence aljára (főleg, ha itt tervezzük nevelni a kishalakat, akik talaj nélkül esetleg gombás fertőzést kaphatnak hasukon). Az ívás beindítására cseréljünk 60-70%-ot kb. 18 °C-os vízzel, mely lehetőleg még lágyabb is legyen, mint amiben vannak. Ha nem sikerült kiváltani az ívást, próbálkozzunk még a további napokban is. A hőmérséklet és/vagy a vízminőség hirtelen megváltozása az esős évszakot imitálja, ami ikrarakásra serkenti halainkat. Ha megtörtént az ívás, az ikrákat a nőstény rendszerint az üvegre, vagy a növények levelei közé tapasztja. Ezeket innen begyűjthetjük, vagy a szülőket eltávolíthatjuk – ezt azért szükséges megtenni, mert megeszik ikráikat. A kishalak 3-4 nap alatt kelnek ki, és további kb. 3 nap kell az elúszáshoz. Indítóeleségnek papucsállatkát, rotatóriát, frissen kelt artémiát használhatunk, idővel pedig a vágott tubifexre térjünk át. A vízminőségre figyeljünk, sűrű, kis térfogatarányú vízcserékkel tartsuk fent, mert a leromló vízre az ivadékok érzékenyek.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Amerikában, azon belül is Brazíliában és Peruban fordul elő, bár területi formaváltozatát megtalálták már Bolíviában (Rio Beni) is. Peruban Loreto tartományban, a Rio Yavariban, míg Brazíliában a Rio Solimoes felső folyásvidékén fordul elő.
Egyéb elnevezések
syn.: –
Eng: False Network Cory.
Egyéb köznevei: Sodalis-Panzerwels
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Ian A. M. Fuller, Hans-Georg Evers: Identifying Corydoradinae Catfish
https://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/503
https://www.planetcatfish.com/common/species.php?task=&species_id=120
http://www.scotcat.com/callichthyidae/c_sodalis.htm
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-03
Frissítve:
2020-04-24 04:04
Katalógus ID:
No. 4138
Oldal linkje: