TUDOMÁNYOS NÉV
- Pseudobunocephalus amazonicus
CSALÁD
- Aspredinidae
MÉRET
- 4-5 cm
°C
- 24,0-27,0 °C
°pH
- 5,8-7,0 pH
°Nk
- 4-18 Nk
HELYIGÉNY
- 65 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 8-12 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS
Külalak és jellegzetességek leírása
Különleges formájú hal; lapos, széles teste a hátúszó magasságában gyorsan elkeskenyedik a nagyon hosszú faroknyélbe. Színe barna. A szemektől határozott, éles gerincek futnak hátrafelé, melyek a mellúszó magasságában találkoznak és a hátúszóig folytatódnak. Bőrét szemölcsszerű kinövések sorai fedik, melyekből a faroknyélen két vagy három sor marad meg. Három pár bajuszszála van. A hátúszó magasan ül, közvetlenül a hasúszó fölött; a farok alatti úszó eléggé hátul van, kb. a faroknyél felénél.
Tartása és tenyésztése
Az aljzaton fekvő halat nehéz észrevenni, ha nem mozog. Éjszaka mozog, nappal elbújik, általában a talajba ássa be magát, vagy sziklák alatt, növények gyökerei között pihen. Fontos, hogy jusson számára külön eleség is. Akár kisebb halakkal is társíthatjuk, mert teljesen békés. Remek különlegesség egy dél-amerikai biotóp medence számára. Kisebb csapatban is tarthatjuk!
A tán legkisebb testméretű bendzsófejű-harcsafaj! Gyakorlatilag a nano-akváriumok bendzsóharcsája. Igazán nem kíván extra tartási funkciókat, egy átlagos belső szűrő elég neki. Akváriummérete is elég kicsi lehet. Gyakorlatilag semmit sem mozog! Még éjszaka sem gyakori, hogy előmerészkedik rejtekhelyéről! Érdekes tulajdonsága, hogy majdhogynem kézzel is kifoghatjuk a medencéből, mert ennyire lomha, lusta hal. Ha kieresztéskor éppen úgy „esik” ki a hálóból, hogy a hátára van fordulva, képes így is lesüllyedni az aljzatra, mintha elpusztult volna. Sokszor majdhogynem halottnak tetteti magát! Ilyenkor ne nyúljunk háló után és dobjuk ki, mert bizony ki lehet úgy fogni ezt a halat az akváriumból, mintha elhullott példány lenne, pedig él!
Egyáltalán nem ragadozik más halakra, és mivel kis akváriummal is beéri, gyakorlatilag bármilyen, őrá nem veszélyes hallal társítható. Mondjuk a talajforgató sügéreket (pl.: Satanoperca, Retroculus, Geophagus, stb.) nem kedveli, lehetőleg torokátum, dianéma, Synodontis és más nagy harcsa ne nagyon kerüljön mellé, mert zavarja, kis hely esetén még a Corydorasokat is meg kell gondolni. Ennek ellenére én még komolyabb zavargatási esettel nem találkoztam esetében.
Rettenetesen ritka hal, ezért ha valahol látjuk boltban, árlistákon, bárhol, bátran mondom, ‘csapjunk le rá’! Nem mindennapi különlegesség! Szomorú igazság, hogy nem igazán létezik európai nagykereskedés, ami beszerzési listán tartaná, így csak abban reménykedhetünk, hogy ha gyakoribb fajt fognak be, a hálóba akad egy-két amazonicus és így találkozhatunk velük. Esetleg németországi nagykereskedésekben lehet rá esély, hogy behozzák, de hazai viszonylatokban vajmi kevés.
Elterjedési területe - térkép (map)
Kelet-Peru, Nyugat-Brazília; Rio Mamoré.
Egyéb elnevezések
syn: Bunocephalus amazonicus, Dysichthys amazonicus.
Eng: -.
Egyéb köznevei: -.
Képek
- Képek feltöltés alatt!
Biotóp jellemzők - kereső
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-11-13
Frissítve:
2015-06-08 06:06
Katalógus ID:
No. 4098
Oldal linkje: