TUDOMÁNYOS NÉV
- Misgurnus fossilis
CSALÁD
- Cobitidae
MÉRET
- 15-30 cm
°C
- 4-25 °C
°pH
- 7,0-8,0 pH
°Nk
- 6-12 Nk
HELYIGÉNY
- 200 liter
VISELKEDÉS
- társas
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- max.20 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS
Külalak és jellegzetességek leírása
A szemek alatt tüske van, de ezek a vastag bőrben rejtőznek. Az elülső orrnyílások csőszerűen meghosszabbodnak. A kopoltyúnyílás mind össze egy szűk rés. Körülbelül 30 cm-esre nő meg, de az elterjedési terület: keleti részén néha 50 cm-ig.
Sárgásbarna alapon néhány szép, barnás hosszanti csík húzódik. A has narancsszínű, főképpen a hímé.
Tartása és tenyésztése
Hazánkban a réti csík védett állat, természetvédelmi értéke 2000 Ft. Természetbeli gyűjtése tilos, tartása csak különleges engedély birtokában törvényes.
A réti csík akváriumban tökéletesen igénytelen. Szerény, a legrosszabb vízben is kibírja, különösen béllégzése teszi erre alkalmassá. Szárazság idején beássa magát az iszapba, s itt hosszú „nyári álmot” aluszik. Vízbe téve rögtön mozgékony. A levegő elektromosságára és a légnyomás változásaira érzékeny. Ilyenkor nagyon nyugtalan, ez indokolja, hogy „időjósnak” nevezték el.
A réti csíkot már többször tenyésztették akváriumban. Érdekes nászjáték után, amikor az állatok többször átölelve egymást kergetőznek ide-oda, az ikrát válogatás nélkül a nyílt vízben, a fenék közelében, növényekre vagy magára a fenékre szórják. Először a hím aktivitása nő meg, mert sokszor vesz a felszínen levegőt, s kiterjesztett úszókkal közeledik a nőstényhez. Szájával megérinti az oldalát, mellúszóival legyezgeti, s akkor is követi, amikor a nőstény az üldözés elől szeretne elmenekülni. Végezetül egymás mellett úsznak, miközben a hím kiterjesztett mellúszójával tartja fenn az érintkezést a nősténnyel. Befejezésül a hím átöleli a nőstényt. A réti csíkot akváriumban csak párosával szabad tenyésztésre fogni, mert több hím egymást kölcsönösen akadályozza, s túl sok petét falnak fel.
Még több információ: [Tankönyvtár]
Elterjedési területe - térkép (map)
Közép- és Kelet-Európa egészen a Volgáig, az egyik alfaj pedig Kelet-e Ázsiában él. Iszapos talajú álló, sík vizekben.
Egyéb elnevezések
syn: Cobitis fossilis, Petromizon variegatus.
Eng: Mud loach, Weather-fish, Weatherfish.
Egyéb köznevei: Guvori, Zmiorche, Cik, Piskoř bahenní, Dyndsmerling, Grote modderkruiper, Grote modderkruiper, Vingerjas, Mutakala, Kerlèche, Loche d'étang, Misgurne, Poisson baromètre, Beitzger, Europäischer Schlammpeitzger, Kurrpietsche, Mauergrundel, Meerpute, Mißgurre, Moorgrundel, Peisker, Piepaal, Pietzker, Pißguru, Quirre, Schlammbeißer, Schlammpeitzger, Wetterfisch, Wettergrundel, Pikste, Vijunas, Dynnsmerling, Piskorz, Verdemã-de-tanque, Chiscar, Ipar, Varlan, Vârlar, вьюн, V'yun obyknovennyi, Viun, Cikov, Cík obycajný, Cinklja, Misgurno, Dyätare, Slampiskare.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-04-08
Frissítve:
2013-02-09 08:02
Katalógus ID:
No. 4340
Oldal linkje: