TUDOMÁNYOS NÉV
- Fundulopanchax scheeli
CSALÁD
- Nothobranchiidae
MÉRET
- 5-6 cm
°C
- 23-26 °C
°pH
- 6-7 pH
°Nk
- 0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 45 liter
VISELKEDÉS
- nem túl társas
TÁPLÁLÉK
- ragadozó
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső
ÉLETTARTAM (év)
- 2-3 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
Acélos-hamvas kék alapszínezetű, rajta apró piros foltokkal, ezért összetéveszthető más hasonló killikkel (pl. acélkék cifra fogasponty). A farkúszóra is a test színezete terjed ki, két felső részén 1-1 sárgás sáv. A fark alatti és háti úszó sárga alapszínen pirosan tarkított, de a hasi és mellúszók is sárgák. A nőstény sárgásbarna alapszínű, apró pöttyökkel, így nagyon hasonlít sok más ikrázó fogasponty nőstényéhez. Fontos, hogy úszóin eléggé jól látszik a citromsárga alapszín.
Tartása és tenyésztése
Az ikrázó fogaspontyokat elsősorban egyfajos akváriumban szokás tartani, így egy 30-40 literes medencében már remekül gondozható egy kisebb csoport. A hímek nem igazán agresszívek, megfelelő búvóhelymennyiség és akváriumméret esetén többen is együtt tarthatóak gond nélkül. Más fajokkal csak nagyobb medencében tarthatóak, de kerülni kell az egybeívás lehetőségét! Mi több, inkább félénk, visszahúzódó faj, ezért vegyes társításnál is ügyeljünk arra, hogy lehetőleg kisméretű, békés társakat kapjon. Az egyfajos tartásmód, azaz a fajspecifikus akvárium az egyik lehető legjobb választás a legtöbb ikrázó fogasponty esetében.
A lágy és savas vizet kedveli, ami lehetőleg sötét színű. Egy belső szivacsszűrő bőven elég a víztisztításra, de rendszeresen tartsunk részleges vízcseréket. A hőmérséklet túl magas sose legyen, mivel jelentősen rövidíti amúgy sem hosszú élettartamukat. Tőzeggel, égertobozzal, Tebang-levéllel megfelelően kezelhetjük az akvárium vizét. Úszó hínárokat nyugodtan helyezhetünk be, kéregdarabokkal is dekorálhatunk. Tőzegkivonatot is adhatunk vizükhöz.
Etetésükre a lemezes eleségek is megfelelnek, a granulátumokat kevésbé szereti, felső szájállású hal. Élő és fagyasztott tápokat kiegészítésként mindenképpen kapjon, minél gyakrabban! Esőerdei hal, nem igényel erős megvilágítást.
Tenyészthető faj, nem nehezebb ikrázásra bírni, mint más rokon fajokat. Lágy és savas vízzel töltsük fel kicsi ívató medencéjüket, ne legyen erős megvilágítás. Tőzeget helyezzünk talajnak nyugodtan, ebbe is szívesen ívnak, és ezzel együtt a vízkezelés is megoldódott. 1 hímet 2 nősténnyel helyezzünk ki. Jávai mohát tehetünk be, valamint ikrázó fogaspontyoknál használt ikrázó csomót. Minden nap nem túl sok petét raknak le, és akár két hétig is eltarthat a folyamat.
Az ikrák kb. két hét múlva kelnek ki, penészgombásodást gátló szereket érdemes adni a vízhez, és a fertőzött ikrákat ki kell szedni. A szülőket az ívási periódus után eltávolíthatjuk. Első eleségük papucsállatka és egyéb apró eleség lehet, a rotatóriát, frissen kelt sórákot, walter- és banánférget csak néhány nap után tudják megenni, mivel kezdetben túl apróak. Kelés után az infusoriát is fogyaszthatják!
Elterjedési területe - térkép (map)
Afrika; Nigéria, Kamerun
Egyéb elnevezések
syn: Aphyosemion akamkpaense, Aphyosemion burundi, Aphyosemion scheeli, Aphyosemion scheeli akamkpaense.
Eng: Scheeli Killifish.
Egyéb köznevei: Turkoosiviiripyrstö, Scheels Prachtkärpfling, Deba-ogoin.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2012-09-22
Frissítve:
2013-09-11 11:09
Katalógus ID:
No. 4457
Oldal linkje: