TUDOMÁNYOS NÉV
- Belontia signata
CSALÁD
- Osphronemidae
MÉRET
- 12 cm
°C
- 24-28 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- agresszív
TÁPLÁLÉK
- ragadozó
HOL TARTÓZKODIK?
- középső és alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 5-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem fenyegetett
Külalak és jellegzetességek leírása
Meglehetősen zömök és magas hátú, oldalt erősen lapított. A hím hátúszója és fark alatti úszója, továbbá a farkúszójának középső sugarai fonalszerűen meghosszabbodtak, a has úszó első sugara szintén nagyon hosszú. A vöröses aranyszínű hal csúcsban végződő hátúszójának hátulsó részén egy sötét folt van. A farokúszó megnyúlt sugarainak a vége elágazik.
Testük általában rőtvörös-barnás, úszóik valamivel erősebb pirosas színűek (főleg a farkúszó). Könnyen megkülönböztethető rokon fajától, a Belontia hasselti-től, mivel annak teste, de kiváltképp farkúszója ezüstös gyöngyházszerű mintázatot visel. Fehér hátúszójának tövén fekete folt látható. A nőstény kisebb, színtelenebb, nyurga úszósugarai alig vannak.
Három színváltozatát is ismerjük. Ezek egyike nem rendelkezik folttal a mellúszó tövében – egyúttal ez a variáns a leginkább vöröses színezetű. A Belontia signata jonklaasi alfajként számon tartott variánsnál már megtaláljuk a türkizes foltot a mellúszó tövében, illetve nem túl erős színű sávmintát a hasoldalon. A harmadik változat nem igazán mutat vöröses színeket, viszont farkúszójának megnyúlt sugarai kékes árnyalatúak.
Tartása és tenyésztése
Robusztus felépítésű és viszonylag könnyen tartható labirintkopoltyús faj. Aránylag agresszív viselkedésű, gyakran fajon belül is. Mindenképpen tágas férőhelyre van szükség, ahol bőségesen megférnek egymás mellett az állatok és búvóhelyet is találnak. A kifejlett hímek támadékonyak lehetnek más hímekkel, fiatal állatokkal vagy akár még a be nem ikrásodott nőstényekkel szemben is. Apróbb fajokkal ne társítsuk, mert tápláléknak nézhetik őket. Egy nagyobbfajta akváriumban kerülhetnek melléjük erős felépítésű gurámik, vagy robusztusabb márnafajok, harcsák. Természetes élőhelyén olyan fajokkal fordul elő egy helyen, mint például a bíborfejű díszmárna (Pethia nigrofasciata) vagy a Rasboroides vaterifloris, Devario pathirana. Medencéjét takarni kell, mert ugrálós!
Amellett, hogy gyakran agresszív tulajdonságú, valójában félénk és bújós halak is egyúttal, igazi viselkedésüket csak a faj számára optimális medencében figyelhetjük meg. Mivel főleg állóvizekben és lassú folyásokban honos, ezért ezt az akváriumban is tartsuk szem előtt. Sűrű növényzetet ültessünk, és legyen bőségesen úszónövény is (pl.: Ceratopteris). Tompított világítást alkalmazzunk. A vizet színezhetjük is égertoboz, tőzegkivonat segítségével, és falevelekkel is dekorálhatjuk a medence aljzatát. Halaink szívesen töltik idejük a lehullott levelek, vízinövények között, vagy éppen ágak és gyökerek biztonságot nyújtó árnyékában. Semleges – enyhén savas kémhatás mellett, lágyabb, esetleg középkemény vízben tarthatjuk őket, 25-26 C hosszú távon is megfelelő hőmérséklet ehhez. A rendszeres vízcserékről ne feledkezzünk meg.
Ragadozó halak, táplálásukra leginkább különböző férgek (tubifex, grindál, televényféreg, kisebb földigiliszták), lárvák (pl. szúnyoglárva), rákocskák és kisebb rovarok (mint például a röpképtelen muslicák) felelnek meg, a természetben is jobbára ilyen eredetű táplálék adja étrendje döntő részét. Emellett kisebb halakat is zsákmányol néha. Szoktatás után mohón fogyasztja a száraz eleségeket is, granulátumokkal, pelletekkel is tartható.
Az ivarok megkülönböztetése meglehetősen nehéz, gyakran csak a nőstények ikrateltsége ad támpontot. Gondos szülők, a kishalak védelmezésében és nevelésében mindkét ivar részt vesz! A hím építi meg a habfészket, melyet úszónövényekkel megtámogat. A párzás a habfészek alatt következik be, a hím körbetekeredik a nőstény körül, és az ikrákat egyből megtermékenyíti, amint a nőstény kiereszti azokat. Tenyésztésükhöz nagy akvárium szükségeltetik, minimum 100 literes. Kizárólag az ikrázó pár legyen az akváriumban, mert íváskor nagy területet foglalnak el a halak és keményen védelmezik azt. A hím az ikrákat gyűjti össze és helyezi el egyesével a habfészket, majd gondozza őket. A nőstény eközben az általuk elfoglalt területet védelmezi a betolakodóktól, így kellőképp tágas és biztonságos környezetet biztosítva kicsinyeinek. Az ikrák gyorsan kikelnek, és pár napon belül a kishalak táplálkoznak. Infuzóriával, papucsállatkával indíthatjuk őket. A szülők még a kikelt kishalakat is őrzik, de amint azok önállóan táplálkoznak, esetleg már az artémiát is elfogadják, eltávolíthatjuk őket. Fiatal korukban dekoratívabbak, színeik idős korukra valamelyest kifakulnak. Viszonylag ritkán találkozni velük a hazai akvaristák medencéiben.
Elterjedési területe - térkép (map)
Kizárólag Srí Lanka (korábban Ceylon) szigetén él; lassan folyó, illetve álló vizek lakója. Srí Lanka déli vidékein a leggyakoribb.
Egyéb elnevezések
syn: Polyacanthus signatus, Macropodus signatus, Macropodus signata.
Eng: Ceylonese combtail.
Egyéb köznevei: Ceylon-Makropode, Combtail, Kampapyrstö, Ceylon-Stachelflosser, Beloncja cejlonska, Thalkossa, Ceylonmakropod, Tseiloni belontia.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
- Horst Linke: Labyrintfische
- http://www.seriouslyfish.com/species/belontia-signata/
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-18
Frissítve:
2018-08-28 02:08
Katalógus ID:
No. 4239
Oldal linkje: