TUDOMÁNYOS NÉV
- Dawkinsia tambraparniei
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 10-12 cm
°C
- 18-26 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 4-15 Nk
HELYIGÉNY
- 160-180 liter
VISELKEDÉS
- rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- leginkább középső
ÉLETTARTAM (év)
- 5-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- veszélyeztetett
Külalak és jellegzetességek leírása
Szokásos „márna” kinézetű hal, orsó alakú, karcsú testtel. Alapszínezete szürkésfehér, enyhén krémszínű. Testét egy halványfekete hosszanti sáv díszíti, a testközepén, a farktő kezdetén és a farktő végén egy-egy fekete folttal. Úszói szürkések, a fark és fark alatti úszó szegélye piros. Ez a pirosság az ivarérett hímek esetében még intenzívebb lesz, és a háton rozsdás szín jelenik meg. Az oldaluk kifejletten kékeszölden irizál. Hátúszójuk sugarai is kifejlődésükkel együtt megnyúlnak, nagyon szép díszt alkotván halunkon.
Tartása és tenyésztése
Sajnos a fajt nagyon sokáig összetévesztették az aruliusz díszmárnával, és ezen a néven vált közismertté. A valódi aruliusz márnák viszont csak elvétve jelentek meg a hazai forgalomban. Ez a tévedés alig 1-2 éve tisztázódott csak, addig az elfogadott aruliusz díszmárna a kereskedelemben e pompás faj volt. Sajnos még manapság is sok helyen találkozni téves megnevezéssel.
Tartása nem problémás, még kezdőknek is beválik a faj. Hőmérséklet-tűrőképessége meglehetősen tág, akár fűtetlen medencében is tökéletesen jól érzi magát (természetesen szobahőmérsékleten), de a 26-27 C-os trópusi társításokba is alkalmas. A vízkeménységre és pH-ra sem érzékeny, csapvizes medencében is gondozhatjuk, bár némi lágyítást kedvel.
Attraktív, aktív csapathal! Legalább 6-8 állatot szerezzünk be, és 160-180 liter alatti medencébe ne is helyezzük őket. Mozgékonyak, így egy kifejlett csapatnak később lehet, hogy egy 200 literes medence lesz a legoptimálisabb. Aljzatnak sódert töltsünk be, kövekkel, kevés ággal vagy bambuszrúddal dekorálhatunk. Átlagos világítás megfelelő. Szűrés tekintetében erős külső filtrálást javaslok, már csak a medence méreteit tekintve is. Egy kis légporlasztást is használjunk bátran, kedvelik az oxigéndús vizet. Esőztetést is használhatunk, mivel szívesen lubickolnak szemben az áramlatokkal.
A növényesítést tekintve a nagyon gyenge levelű fajokat kerüljük, mert friss hajtásait megcsipkedhetik. Amúgy Cryptocorynek, Echinodorusok, Anubiasok, Vallisneriák, Nomaphilák, és hasonló fajok teljesen optimálisak mellé. Etetésére a száraz tápok is alkalmasak, de igazi szépségét és vitalitását élő és/vagy fagyasztott eledelek mellett éri el, kapjon rendszeresen artémiát, szúnyoglárvát, tubifexet!
Társítani könnyű, békés hal, más pontyfélék (dániók, razbórák, márnák, talajlakó pontyfélék), csíkhalak, akár gurámik megfelelő társa lehet, de szivárványhalakkal, vagy biotópidegen elevenszülőkkel, nagyobb lazacokkal is egybekerülhet társas akváriumában. Tökéletesen alkalmas egy bemutató, nyilvános akváriumba.
Tenyésztése is megoldott akváriumi körülmények között. A nemek jól megkülönböztethetőek, párban vagy csapatosan tegyük ki egy relatíve nagy ívató medencébe, amibe ikrarácsot helyezünk, ami azért fontos, hogy megvédjük az ikrákat, ivadékokat szüleik falánkságától. Lágy, semleges közeli víz kerüljön e medencébe, kevés jávai mohát vagy más ikráztató növényt is betehetünk az akváriumba. Ívás után a szülőket emeljük ki, és várjuk meg az ivadékok elúszási idejét is (az ikrák lerakásától számított 2-3 nap), majd frissen kelt artémiával, papucsállatkával, cyclopsszal indítsunk. Az infusoriásodást kerüljük! Tágas helyen napi kétszer legalább etessük meg őket, és a víz frissességéről rendszeres részleges vízcserékkel gondoskodjunk!
Sajnos a faj a vadonban már veszélyeztetett, ezért óvjuk és védjük őket, tartásuk során próbáljunk minél optimálisabb feltételeket és körülményeket teremteni, és ha lehetőségünk van rá, tenyésszük is e pompás fajt!
Elterjedési területe - térkép (map)
Délkelet-ázsiai elterjedésű, Indiában a Tambraparni folyórendszer lakója.
Egyéb elnevezések
syn: Puntius tambraparniei, Puntius arulius tambraparniei.
Eng.: „Arulius” barb
Egyéb köznevei: –
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2013-09-15
Frissítve:
2017-08-03 08:08
Katalógus ID:
No. 4520
Oldal linkje: