TUDOMÁNYOS NÉV
- Enteromius fasciolatus
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 6 cm
°C
- 23-26 °C
°pH
- 6-7 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 80 liter
VISELKEDÉS
- békés, csapatos
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó-középső
ÉLETTARTAM (év)
- 5-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
Mutatós, az akvarisztikába 1903-ban, a hamburgi Akvárium által bevezetett faj, amely társas akváriumba való. Karcsú és nyúlánk, oldalról lapos, a hátvonal íveltebb, mint a hasvonal. 1 pár bajuszszála van. Az oldalak változóan vöröses alapszínét maximálisan 16 kékesfekete, függőleges vonás díszíti, amelyek közül a harmadik vállfoltnak látszik. A hátúszó és a fark alatti úszó vörösessárga, a hátúszóban kárminvörös folt látható. A szivárványhártya vörös.
A hím karcsúbb a nősténynél.
Tartása és tenyésztése
Eleven, békés, egyáltalán nem félénk hal, amely azonban kedveli a sűrű növényzetű, sok rejtekhelyű medencéket. Csak azonos fajúak társaságában érvényesül igazán jól, célszerű 8-10 egyedet legalább együtt gondozni. Színpompásságával remekül feldob minden nyugat-afrikai díszmedencét! Igazán jól mutat, ha társítjuk más hasonló afrikai fajokkal. Helyezzünk leveleket is a medencébe, amivel otthonosabbá válik, valamint ágakkal is dekoráljunk. Az Anubiasok különösen jól mutatnak egy hasonló afrikai biotópban, hisz a növény is onnan származik, ezek a halak is kedvelik ezt a vízinövényt. Igazándiból nem nehéz tartani, akár még kezdők számára is megfelel eme békés és nyugodt természetű hal, ami nem fog verekedéseket rendezni. Táplálékát — szárazeleséget és kisméretű élőeleséget — elsősorban a talajról fogyasztja. Ha színpompás halakat szeretnénk, akkor ne csak száraz színtápot, hanem artémiát, cyclopsot, tubifexet és szúnyoglárvát is kapjanak rendszeresen.
Tenyésztése hasonló a többi szabadon ívó márnafajéhoz. Az ivadékok már hét nap múlva Artemiákat fogyasztanak, de szárazeleséget is elfogadnak. Gyors növésűek, már hat hónap alatt elérik teljes hosszukat. Ívatáskor a legszebb hímet és a legikrásabb nőstényt tegyük lágy és savas tenyészvízbe.
Nem elterjedt hal, ritkán szerezhető be sajnos, habár ezt színei és igényei nem támasztják alá.
Elterjedési területe - térkép (map)
Angola, Észak-Rodezia, Katanga és Afrika déli részének egyéb vidékei. Növényzettel benőtt mellékfolyókban fordul elő; sehol sem gyakori. A Zambezi vidékén is előfordul; oxigén-dús, áramló vizekben él, amelyek hőmérséklete a nagy magasság következtében 18-26 C° között ingadozik.
Egyéb elnevezések
Angolai díszmárna;
syn: Barbodes fasciolatus, Barbus barilioides, Barbus faciolatus, Puntius fasciolatus.
Eng: African banded barb, Angola barb, Angolan barb, Barred barb, Orange barb, Red barb, Tiger barb.
Egyéb köznevei: Linyonga, Rooi-ghieliemientjie, Parmička pruhovaná, Parmička rhodéská, Parmička tmavopruhá, Kuparibarbi, Seeprabarbi, Blaustrichbarbe.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2017-01-31 10:01
Katalógus ID:
No. 3966
Oldal linkje: