TUDOMÁNYOS NÉV
- Enteromius macrops
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 10 cm
°C
- 22-28 °C
°pH
- 6,5-8 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- békés, társas
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső
ÉLETTARTAM (év)
- 4-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
A test megnyúlt, a hát- és hasvonal meglehetősen egyenletesen ívelt. A száj alsóállású, 2 pár bajuszszála van. D 10— 11, A 8. Hosszúsága: 8 cm-ig, a nőstény néhány centiméterrel hosszabb.
Zöldes- vagy kékes-ezüstösen csillogó alapon feketés-barna hosszanti csík díszlik. A hím az ívási időben vöröses csillogású.
Tartása és tenyésztése
Mivel rajhal, több példányt tanácsos tartani. Aránylag eleven, de keveset bukdácsoló faj, amely békés, és más hasonló halak társaságába egyaránt beillik. 24-28 C° a megfelelő tartási hőmésrséklet. A víz szűrésével és oxigénellátásával kapcsolatosan nem különösen igényes, átlagos értékek mellett könnyen tartható, akár még kezdőknek is ajánlható. Ültessünk növényeket medencéjébe, melyek között szívesen bujkál, de szabad úszótereket is hagyjunk neki. Társíthatjuk más kongói fajokkal, de amerikai, ázsiai fajok is kerülhetnek mellé társas tartás esetén, amik méretben hasonlóak. Túl apró faj ne kerüljön mellé, és nyugodt, lassú úszású, esetleg fátyolos úszójú se, mert megcsipkedheti őket. Vizét kezelhetjük tőzeggel, égertobozzal, de akár Tebang-leveleket is tehetünk bele, hogy hasonlítson eredeti élőhelyére. Medencéjét takarjuk, ugrálhat. Etethető száraz eledelekkel is, de némi élő tápot is kapjon, amitől javul kondíciója, ez leginkább ívás előtt fontos. Ha élő eledelünk nincs, akkor fagyasztott kiegészítést kapjon.
Tenyésztése úgy folyik le, mint a márnák többségéé. A víz paraméterei a következők: 5-6° Nk, pH semleges (7), hőmérséklet 26-27°C. A nagyon kicsiny peték nem tapadnak meg, hanem lehullanak a fenékre. Az ivadékok 27 C°-on kb. 18-22 óra múlva kibújnak, 4-5 nappal később már szabadon úszkálnak, eleinte azonban a fenék vagy a növényzet közvetlen közelségében tartózkodnak. Bár ez a faj afrikai illetőségű, az ivadék felnevelése ugyanúgy történik, mint a legtöbb ázsiai díszmárna fajnál. A faj igen termékeny, egy íváskor akár 500 ikrát is rakhatnak. Indítsuk papucsállatkával, apró rotatóriával, később artémiát, majd vágott tubifexet kapjanak a gyors növekedés érdekében.
Elterjedési területe - térkép (map)
Afrika: A Gambia folyónak azon a részén, ahol az árapály hatása nagyon változó víz-viszonyokat teremt, valamint Csád, Niger, Volta, Mono, Ouémé, Gambia és Szenegál szavannás területeinek folyóiban és több más tengerparthoz közel eső vízgyűjtőben. Előfordul ezeken kívül a Kotto folyóban is (Ubangi folyó vízrendszere, a Kongó folyó középtájékának vízgyűjtőjében).
Egyéb elnevezések
syn: Barbodes macrops, Barbus francisci, Barbus gambiensis, Barbus weidholzii, Mannichthys lucileae, Puntius gambiensis. helytelenül (misapplied name): Barbus ablabes, Barbus albabes deserti, Barbus deserti.
Eng: Blackstripe barb.
Egyéb köznevei: Parmička luxorská, Savannibarbi, Afrikanische Längsstreifenbarbe, Krokiri-ikpokpo, Gambiabarb.
Képek
- Képek feltöltés alatt!
Biotóp jellemzők - kereső
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-11-16
Frissítve:
2017-01-31 10:01
Katalógus ID:
No. 4354
Oldal linkje: