TUDOMÁNYOS NÉV
- Enteromius paludinosus
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 15 cm
°C
- 22-28 °C
°pH
- 6,5-7,5 pH
°Nk
- 5-20 Nk
HELYIGÉNY
- 300 liter
VISELKEDÉS
- békés, csapathal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó-középső
ÉLETTARTAM (év)
- 5-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
Nagyon karcsú és megnyúlt, hátvonala kissé íveltebb, mint a hasfal vonala. Az alsóállású szájon 2 pár bajuszszál van. Hosszúsága: a természetben max. 30 cm. Zöldesen ezüstös csillogású, a farktövön fekete folttal; az úszók vörösesek vagy vörösek; az ivari-különbségek nehezen meghatározhatóak.
Tartása és tenyésztése
A faj csak nagyobb szobai akváriumokba alkalmas. Erőteljes, szívesen bukdácsol, a hőmérséklettel szemben nem igényes. Tenyésztéséről kevés az információ, de a többi Barbus faj tenyésztésétől valószínűleg nem nagyon különbözik. Élőhelye leginkább nagy folyók környékén van, olyan helyeken, ahol változatos a növényzet és sziklás a meder, de megtalálható még lagúnákban, folyók főágától elszigetelt holtágakban, csatornákban, kisebb-nagyobb víztározókban, mocsarakban. Kedveli az olyan tavakat, nagyobb vízfelületeket, ahol dús a vegetáció, de a már lápos szakaszokon kevésbé gyakori. Tápláléka változatos, leginkább kis szervezetektől áll, úgymint rovarok, kis csigák, rákféleségek, algák, kovamoszatok, és növényi törmelékek. A természetben táplálékhalnak számít, így vadásznak rá harcsák, tigrislazacok, ragadozó keszegfélék (Serranochromis) valamint a madarak is. A Barbus paludinosus egész évben szaporodik, de a csúcs nyáron van, az esős évszakban – ami a déli féltekén január-februárra esik. Beszámolók szerint az ívást heves felhőszakadások indítják be, amikor is felúsznak az élőhelyükbe torkolló kisebb vízfolyásokon a mocsarakba és az ott található a vízinövényzet között ívnak le (Skelton 1993). Akváriumi tenyésztése során vegyük mindezeket figyelembe, jól betelt párokat helyezzünk ki lehetőleg nagy akváriumba, amit ikraráccsal látunk el. A medencét lágyvízzel töltsük meg, és egy kevés hínárt, jávai mohát is tegyünk be. Amint lezajlott az ívás, helyezzük vissza a tenyészhalakat tartómedencéjükbe, mert veszélyesek lehetnek ikráikra. A kishalak frissen kelt artémiával, rotatóriával indíthatóak, de nagy medencére lesz szükségünk felnevelésükhöz. Az ívó halak ikramennyisége súlytól függően sok száz is lehet, ezret is megközelítheti.
Akváriumi tartása során vegyük figyelembe, hogy erősen növényes terülelteken is gyakori a faj, tehát ne sziklás, nyílt vizű medencébe helyezzük, hanem pihenésre, elbújásra alkalmas növényzetet is biztosítsunk. Mivel a növényeket is megrághatja időnként, erősebb fajokat válasszunk, mint amilyen a fodros levelű vízikalász vagy a számtalan Anubias-faj. A sötét aljzat nyugtatólag hat rájuk. Medencéjét mindenféleképpen külső filtrálással lássuk el, és némi áramoltatást is beindíthatunk. Társítani más afrikai, folyami halakkal célszerű, mint amilyen például az afrikai késhal, kisebb tilápiák, meggyhasú sügérek, pillangóhalak, bozóthalak vagy épp a Synodontis-harcsafélék. Szép medencét alkothatunk akkor is, ha színpompás afrikai pontylazacokkal (pl. kongólazac, brycon) vagy éppenséggel más biotóp márnafajokkal társítjuk őket. A vízcserékre természetesen illik odafigyelni, de nem egy nagyon igényes halfaj. Etetésére a száraz tápok is alkalmasak, de forrázott növényekkel, artémiákkal, tubifexel, szúnyoglárvával célszerű kiegészíteni.
Sajnos ez a márnaritkaság még nem nagyon terjedt el az akvarisztikában, idehaza sem egy könnyű feladat beszerzése.
Elterjedési területe - térkép (map)
Hazája szinte egész Afrika, pontosabban Észak-, Kelet- és Közép-Afrika területein eléggé gyakori, de Dél-Afrikából is jelentették előfordulását a keleti-parti folyók vízrendszeréből (Dél-Kongó). Északi elterjedési határa Etiópia északi része, itt mocsarakban és folyókban, Kelet-Afrikában megtalálható a Viktória-tóban és vízrendszerében, valamint a Malawi-tóban és az ahhoz közeli folyók vízgyűjtőjében.
Egyéb elnevezések
syn: Barbus akakianus, Barbus amphigramma, Barbus gibbosus, Barbus helleri, Barbus ivongoensis, Barbus longicauda, Barbus macropristis, Barbus macropristis meruensis, Barbus meruensis, Barbus paludinosis, Barbus paludonosus, Barbus taitensis, Barbus thikensis, Barbus tsotsorogensis, Barbus vinciguerrai, Barbus welwitschii, Puntius paludinosus.
Eng: Straightfin barb.
Egyéb köznevei: Lynvin of Moeras-ghieliemientjie, Lynvin-ghieliemientjie, Kasenga, Kasepa, Masenga, Enzuguri, Parmička bažinná, Parmička nairobská, Parmička tajtenská, Keltaeväbarbi, Rämebarbi, Särkibarbi, Sinijuovabarbi, Sumpfbarbe, Taitabarbe, Enzunguli, Matemba, Ikinanga, Inkwekwe, Dagaa, Matemba, Murungulu, Phupela.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2010-12-14
Frissítve:
2017-01-31 10:01
Katalógus ID:
No. 4322
Oldal linkje: