TUDOMÁNYOS NÉV
- Epalzeorhynchos kalopterum
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 15 cm
°C
- 23-27 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 4-15 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- aránylag jól társítható
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- talajlakó
ÉLETTARTAM (év)
- 8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Nagyon dekoratív, karcsú, torpedó-alakú márnaféle alsó állású szájjal, melyet két pár bajuszszál övez. Háta egy csíkban sötétbarna, ezután egy szinte izzóan krémsárga sáv következik. Majd, elérkezve az oldalvonalig, egy vaskosabb, fekete csík húzódik, és hasa piszkosfehér általában. Úszóinak hegye fehér, és szép kifejlett példányokon leginkább a hasi úszók esetében pirosas foltok is megfigyelhetőek az úszók töveiben.
Tartása és tenyésztése
Tartása nem bonyolult, így kezdőknek sem ellenjavalt. Algákat is fogyaszt, bár általában vegyesen táplálkozik. Aki algaevőnek kívánja beszerezni, az valószínűleg csalódni fog benne némileg, mert nem a legjobb, bár ha nem vészes az algamennyiség, akkor ők is elbírnak velük. Amúgy pedig a húsos tápokat is kedvelik, harcsatablettákkal és forrázott zöldségekkel etethetőek. Búvóhelyeket tegyünk be, mert leginkább szürkületkor, félhomályban mozognak. Szívesen időznek kőbarlangokban, göcsörtös ágak alatt, fűtőcsövek mellett. A növényeket nem bántja, szívesen megbúvik a nagyobb Anubias-levelek árnyékában. Társítása sem problémás, más ázsiai halakkal remek biotópot alkot, csodaszépen illeszkedik bele. Gurámik, díszmárnák, csíkfélék, esetleg szivárványhalak tökéletes társai, de persze vegyes társas medencében is megállja a helyét. Ha nincs legalább úgy 280-300 literünk, akkor nem érdemes sok példányt egybezsúfolnunk, mert később, ahogy öregszik, kezdi a stendhal-hal viselkedését felvenni, bár olyan agresszívvé ritkán válik. Fiatalon összeférhetőbb, de öregkori területféltése végett már kezelhetetlenebb. Érdemes azért a megfelelő konzekvenciát levonni genusnevéből… Sajnos megtévesztően hasonlít például a Garra cambodgiensis-re és több Crossocheilus-fajra is, amik inkább csapatosak, és az egyik legkitűnőbb békés algázók. Pontatlan, oda nem figyelő helyeken gyakran rossz néven, tévesen beazonosítva árulják őket, mi több, mindhármójukra gyakran alkalmazzák a „rókamárna” nevet, ami e faj angol elnevezéséből származik (‘flying fox’). Ez a magyarban szinonimanév csak, és ezen faj szinonimája!
Talajlakó pontyfélékkel (Garra sp., Crossocheilus sp., Gyrinocehilus sp.) kerüljük társítását!
Akváriumi tenyésztése leginkább csak hipofízises hormonkezeléssel oldható meg sajnos. A Távol-Keletről nagy mennyiségben importálják akváriumi díszhalaknak.
Elterjedési területe - térkép (map)
Délkelet-Ázsia; Malajzia, Thaiföld, Borneó, Szumátra, Jáva
Egyéb elnevezések
rókamárna, szépúszójú márna
syn: Barbus kalopterus, Epalzeorhynchos kallopterus, Epalzeorhynchos kalopterum.
Eng: Flying fox.
Egyéb köznevei: Labeo krásnoploutvé, Parmička krásnoploutvá, Flyvende rav, Kuonobarbi, Schönflossenbarbe, Schönflossige Rüsselbarbe, Tebelian, Seluang batu, Seluang hantu.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2012-09-30
Frissítve:
2014-06-17 09:06
Katalógus ID:
No. 4467
Oldal linkje: