TUDOMÁNYOS NÉV
- Pethia conchonius
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 6-7 cm
°C
- 18-25 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 4-18 Nk
HELYIGÉNY
- 100 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- felső-középső
ÉLETTARTAM (év)
- 4-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
A hím oldala rózsaszínes vörös, fémes fényben tündököl. A színek a szaporodási időszakban erősebbek. Közvetlenül a faroknyél előtt egy kis sötét folt van a testen. A nőstény úszói nem annyira színesek, és a teste teltebb.
Tartása és tenyésztése
Szapora, szabadon ikrázó faj, ideális kezdő tenyésztők számára. A szülők hajlamosak felfalni az ikrákat, ezért párzás után el kell őket távolítani, ikrarács ajánlatos. Tenyésztése szabadtéri medencékben is lehetséges. A halak akár csapvízben is leívnak, de ha lágyabb vízben (akár 10-11 Nk körül) ívatunk, azért is hálásak, pH-t tekintve semleges körüli a jó. Több száz ikrát nyerhetünk, de a szülőket még ikráztatórács használata mellett is mihamarabb távolítsuk el. A medencét szellőztessük, hogy ne penészedjenek az ikrák, kevés xanthakridint is tehetünk be. Kikelés, majd elúszás után folyékony ivadéktáppal indíthatóak, de hamar fogyasztják a frissen kelt artémiát. Tágas helyre, rendszeres vízcserére lesz szükségünk, hogy szép nagy csapatot felnevelhessünk, célszerű őket akár napi kétszer-háromszor is megetetni.
A rózsás díszmárna az egyik legigénytelenebb trópusi díszhal. Nem hőigényes; tartására elegendő 18- 22, tenyésztésére 21- 24 C°. A minimális hőmérséklet lehet akár 12- 15 C° is, azonban ekkor az állatok elszíntelenednek, és keveset mozognak. Szobahőmérsékleten nyugodtan tarthatók. A többi márnához hasonlóan a rózsás díszmárna is mindenevő, esetenként szívesen fogyaszt növényi táplálékot is. A lebegő növényekkel dúsan beültetett árnyas medencét kedveli. A szűrés, vízcserék gyakorisága, vízértékek egy teljesen átlagos társas medence értékei mellett megfelelőek tartásához, de persze ha jó körülmények között tartjuk, színeikkel és vitalitásukkal meghálálják.
Kezdők egyik legkíválóbb halválasztása ez a faj, mert egy trópusi vegyes akváriumban is tökéletesen gondozható, igénytelen és mindezek mellett színpompás. A pontyfélék tenyésztésével ismerkedőknek a zebradánió mellett ez a faj lehet a másik tanulóhala! Társítása sem ördöngösség, túl kics és túl nagy, túl agresszív fajokkal ne tartsuk, amúgy a legtöbb hallal békésen kijön.
Forgalomban van fáytolos változata is, illetve a vörös több árnyalatában kapható!
Elterjedési területe - térkép (map)
Afganisztán, Pakisztán, India, Nepál, Mianmar folyóvizei.
Egyéb elnevezések
syn: Barbus conchonius, Barbus conchonlus, Barbus pyrhopterus, Cyprinus conchonius, Puntius conchonius khagariansis, Systomus conchonius, Systomus pyropterus, Systomus pyrrhopterus.
Eng: Red barb, Rosy barb.
Egyéb köznevei: Puthi, Putthi, Kanchan punti, Kunchon-pungti, Parma nádherná, Parmička červená, Parmička nádherná, Parmička ozdobná, Pragtbarbe, Loistobarbi, Prachtbarbe, Kharauli-pothi, Pothi, Chikka karsae, Karse, Khavli, Pothia sidre, Pitia kerundi, Brzanka rósowa, Chidu, Ticker, пунтиус огненный, Ognennyi puntius, Mino rosado, Praktbarb.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2015-09-13 08:09
Katalógus ID:
No. 3971
Oldal linkje: