TUDOMÁNYOS NÉV
- Pethia padamya
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 6 cm
°C
- 22-26 °C
°pH
- 6-6,5 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 100 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- felső-középső
ÉLETTARTAM (év)
- 5-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- adathiányos
Külalak és jellegzetességek leírása
A halvány zöldesbarna márna oldalán két folt látható. Az ivari különbségek nyilvánvalóak, főként ívás idején, amikor a hímek oldalán széles, vörös sáv van, hátúszójuk pedig sötét foltos. Mint a legtöbb szabadon ikrázó faj esetében, a nőstények kövérebbek és halványabb színűek.
Tartása és tenyésztése
Közeli rokonságban áll a dél-ázsiai napfoltos díszmárnával.
Kezdőknek alkalmas. Rajhal, legalább 6-8 példányt kell gondozni. Nincsenek nagy igényei, viszont ha nem tartjuk csapatban, csipkelődőssé válik, de csapattartás esetén se telepítsük fátyolos fajok mellé.
A vízértékekkel szemben ellenálló, csapvízben is gondozható, de legjobb viszonylag lágy és kissé savas vízben tartani. Színeivel hálás lesz azért, ha vizét tőzeggel vagy égertobozzal kezeljük. Sötét talaj és némi úszónövényzet mégjobban kiemeli pazar színeit. Ha jó körülmények között tartjuk rubinvörösen ragyogó halakat nyerünk, az egyik legélénkebb színű díszmárnafaj, ami nagyobb mennyiségben, rendszeresen is kapható idehaza.
Társítása egyszerű, hasonló kaliberű, méretű halakkal remekül együtt tartható, akár vegyes-társas, akár egy gyönyörű ázsiai biotópban, melyben mondjuk kék és gyöngygurámik, színjátszó dániók osztoznak a medencén.
Tenyésztése egyszerű, ikrarács használata mellett érdemes. A márnáknál szokott módon zajlik az ívás, általában kora reggel. A vízcserék jó hatással vannak rájuk, élő eledelekkel kondícionáljuk a párt. Egyszerre több párt is ívathatunk, így több kishalat nyerhetünk. A kelési idő 1-2 nap, és további 1 nap az elúszás. A kishalakat papucsállatokkal, tojássárgával indíthatjuk, később artémia naupliákkal, walterféreggel nevelhetőek. Célszerű napi kétszer etetni, a vizet rendszeresen cserélni. Mi sem szemetgyönyörködtetőbb látvány egy tenyésztőnek, mintha sok száz élénkvörös odessai rubinmárnában gyönyörködhet!
Elterjedési területe - térkép (map)
Myanmarban él elsősorban, valamint megtalálták már a Chindwin és Ayeyarwady folyásaiban is.
Egyéb elnevezések
odessai márna
syn.: Barbus odessa, Puntius odessa, Puntius padamya
Eng.: Odessa barb
Egyéb köznevei: –
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2014-06-29 11:06
Katalógus ID:
No. 3985
Oldal linkje: