TUDOMÁNYOS NÉV
- Puntius mahecola
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 7-9 cm
°C
- 22-25 °C
°pH
- 6-7 pH
°Nk
- 0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- társas, rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső szint leginkább
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- adathiányos
Külalak és jellegzetességek leírása
Hosszúkás, hegyes orrú márnafaj, alakilag a torpedómárnára hasonlít. Teste ezüstös, farktövén egy aránylag nagy, fekete folttal. Ahogy a fiatal hal öregszik, egyre markánsabban látszódik a farkának két csúcsán elhelyezkedő pirosas folt. Gyakran összetévesztik, illetve tévesen azonosítják ezen a fajnéven például a Dawkinsia assimilist, ami hasonló, de némileg díszesebb faj.
Tartása és tenyésztése
Tartása nem nehéz, viszont kellő méretű helyet igényel. 150 liternél kisebb medencében ne tartsuk, de igazán mutatóssá csak egy nagy akváriumban, csapatban, akár más díszmárnák társaságában válik. Fontos, hogy rajban tartsuk, jobban érvényesül dekorativitása, és természetesen igényeinek is ez a megfelelő. 6-8 egyed elhelyezése ajánlott legalább. Tiszta, jól szűrt vizet igényel, külső filtert alkalmazzunk. A károsanyagok és egyéb bomlástermékek nincsenek rá jó hatással, hisz a természetes lelőhelyén is tiszta vizek lakója ez a gyors márnafaj. Lehetőleg oxigéndús, áramló vizet teremtsünk neki, erre egy jóféle esőztető berendezés is alkalmas. Nem kedveli a meleg vizet, erre legyünk tekintettel, nyáron, hosszabb távon pláne ne hagyjuk a vizet 27 C fölé emelkedni, lehetőleg 24 C-on gondozzuk. Ha hűvösvizes dél-, ill. kelet-ázsiai fajokat tartunk (pl. vitorlás nyúlhal, kékégbolt márna, kansu díszcsík, palacsintaalgázók, mandzsucsík, akár óriás dániók), kiváló társítási lehetőség. Nem agresszív faj, ezért egy biotóp medencében is könnyen megtalálja helyét, különböző márnákkal, dániókkal, gurámikkal vagy csíkfélékkel társítva. Persze, ha nem túl meleg vizű vegyes medencénk van, oda is behelyezhetjük, de túl apró halak (pl. neonhal, rézlazac, parázslazac) vagy az olyan fátyolos, lassabb, nyugodtabb fajok, mint a betta, vitorláshal, guppik nem feltétlenül jó választás mellé. Ha csapatban gondozzuk, nem csipkelődik. Sötétebb talaj fölött jobban érvényesülnek színei. Háttérsávban ültethetünk magas növényeket, például valliznériából szép csíkot húzhatunk a medence szegélyeihez, de az elő és elő-közép régiókba csak alacsony növényeket helyezzünk, mint például a biotópikus Cryptocoryne-fajok. A puha növényekből (pl. átokhínár) csipkedhet.
Etetése problémáktól mentes, szívesen elfogadja a száraz lemezes és granulált haltápokat, de célszerű megkínálni élő és fagyasztott eledelekkel is, mint például a vörös szúnyoglárva, tubifex, grindál, artemia. Színeik is javulnak tőle, valamint erős, impozáns, megfelelő vitalitású halakat nyerünk. Némi forrázott zöldséggel is etetve őket, változatos táplálás mellett egészséges és hosszú életű állataink lesznek.
Ha a jól táplált, változatosan etetett halakon nagyjából látszanak a nemek, akkor megkezdhetjük szaporításukat. A nőstények ikrákkal beteltek, a hímek pedig szebb színekben tündökölnek ilyenkor. Akár a legszebb párt, akár csapatot is kitehetünk, lágy vízbe, kb. 24 °C-ra. Ikrarács használata ajánlott ikrafaló mivoltuk miatt. Jávai mohát tegyünk be egy keveset. Szivacsszűrőt is beállíthatunk. Persze az akvárium méretét a kitett halak számától tegyük függővé. Célszerűbb lehet talán 4-6 egyedet mindkét nemből kihelyezni, így nagyobb mennyiségű ikrát nyerhetünk, amiket így egyszerre könnyebb lesz nevelni, persze kellő hely függvényében. Az ívás után egyből távolítsuk el a kifejlett halakat. Az ikrák 1-2 napon belül kikelnek, és további 1-1,5 nap után elúsznak. Papucsállatkával indíthatunk, de a frissen kelt artemiát, illetve ezzel megegyező nagyságú rotatoriát is remélhetőleg elfogadják már a kezdetekkor. Később walterférget, banánférget is kaphatnak, és fokozatosan egyre nagyobbra válthatjuk az eleségállatok méretét. Vágott grindálon és tubifexszen később jól nevelhetőek.
Elterjedési területe - térkép (map)
Dél-Ázsia, India
Egyéb elnevezések
syn: Leuciscus mahecola.
Eng: Mahecola Barb.
Egyéb köznevei: Parmička černoskvrnná, Wynaad barb, Pakke, Wynadu paral.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2013-01-27
Frissítve:
2014-06-19 09:06
Katalógus ID:
No. 4514
Oldal linkje: