TUDOMÁNYOS NÉV
- Puntius titteya
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 4 cm
°C
- 23-27 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 3-15 Nk
HELYIGÉNY
- 65 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső
ÉLETTARTAM (év)
- 4-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- alacsony rizikófaktorú
Külalak és jellegzetességek leírása
A karcsú díszmárna teste kevésbé pontyszerű, mint más márnáké. Igen erősen megnyúlt, oldalt csak mérsékelten lapos. Hátvonala erősebben ívelt, mint a hasvonala. Az alsóállású száj felső ajkán 1 pár bajuszszál van. Hosszúsága: max. 5,5 cm-ig.
Színe vörösesbarna, a hímeké ívás idején élénkebb. Orrától a farokúszó tövéig egy sötét hosszanti sáv fut, ami részben megismétlődik az alatta levő pikkelysoron is. E sávok fölött aranyló vonal húzódik. Az úszók sárgásak, a hímé inkább vörös, mint ahogyan ennek a színezete általában vörösesbe hajló. A nőstények úszói színtelenek is lehetnek.
Tartása és tenyésztése
A karcsú díszmárna kis akváriumokba is alkalmas, és együtt tartható hasonló méretű halakkal. Vegyes társas medencékbe, melyekben kisebb-közepesebb halakat tartunk egy remek választás ez a kis ékszer. A szabvány 54 literes medencékben is elhelyezhető, de javasolt legalább 65 literben tartani.
Más hasonló díszmárnáktól eltérően nem csipkelődős, bátran tarthatjuk gurámifélékkel, vitorláshalakkal is akár. Nem szükséges neki túlzottan nagy raj, mivel inkább csoportokban élő hal, 5-6 példány optimális.
Ázsiai díszcsukákkal, kisebb márnákkal, dániókkal, razbórákkal, csíkhalakkal pompás biotóp medencét hozhatunk létre.
A csökkentett megvilágítás és sötét aljzat kiemeli színeit.
Kedveli a nem túlzottan világos, régi berendezésű, sűrűbb növényzetű medencéket. A színhatások érvényesítése végett az aljzat lehetőleg sötét tónusú legyen. A rejtekhelyeken kívül kellő nagyságú kiúszóteret is kíván, bár nem aktív úszó.
Vizét Tebang-levéllel, égertobozzal is kezelhetjük, a lágy vizet igazán kedveli, de átlagos vízértékek mellett, akár csapvízben is tartható a faj. A sűrű növényzet azért szükséges, hogy kellő búvóhelyet találhasson magának.
Tenyésztésre párosával kell őket tartani, mert több hím kölcsönösen zavarja egymást. Ikráikat egyesével, egymás után legfeljebb 3-at (a teljes ívás százas mennyiségben mérhető ikrát eredményezhet), széles levelű növények közelében lökik ki, ahol egy szálon fennakadhatnak. Ettől függetlenül célszerű lehet ikrarács használata is, mivel fogyaszthatnak ikráikból. Az ívási aktus több órahosszat tart, s az ívásiok között, hogy jó kondícióba kerüljenek a következő szaporodásra, célszerű tubifexel, Enchytraeusszal etetni őket. A meglehetősen gyors növésű ivadékok rejtett életmódúak. A tenyésztés nem a legegyszerűbb ugyan, de a faj termékenynek mondható.
Elterjedési területe - térkép (map)
Srí-lanka szigetének árnyékos patakjaiban és kis síksági folyóiban.
Egyéb elnevezések
syn: Barbus titteya, Capoeta titteya.
Eng: Cherry barb, Crimson carplet.
Egyéb köznevei: Parmička duhová, Parmička hořavková, Titeja, Stregbarbe, Titteya-barbe, Kirsikkabarbi, Bitterlingsbarbe, Brzanka wysmukla a. titteya, пунтиус вишневый, Vishnevyi puntius, Lay titteya, Titteya, Kopparbarb.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2014-06-19 09:06
Katalógus ID:
No. 3930
Oldal linkje: