TUDOMÁNYOS NÉV
- Puntius vittatus
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 4-4,5 cm
°C
- 20-26 °C
°pH
- 6-7 pH
°Nk
- 4-15 Nk
HELYIGÉNY
- 90 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső
ÉLETTARTAM (év)
- 4-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
Az ezüstös díszmárna teste jellegzetes márna alakú. A hátoldal olívazöld színe a hasoldal felé ezüstöszöld árnyalatúvá válik. Megfelelő fényviszonyok között nagy pikkelyei szivárványszínben játszanak. A faroknyél végén sötét folt látható. Úszói halvány zöldessárgák, de a hátúszón egy ferde fekete sáv is keresztülhalad.
Tartása és tenyésztése
Az akváriumokban nem annyira gyakori, mint a színesebb márnafajok.
Alapvetően egy békés rajhal, kell neki némi búvóhely a növényzet közt és szabad kiúszóterület is! Kezdőknek is ajánlható, egyszerűen tartható faj!
A részleges vízcserékre azért figyeljünk, de átlagos szűrés mellett jól érzi magát. Vegyes társas medencében gondozható, jól kijön más halakkal, és nagyon félénk sem lesz, ha legalább 6 egyedet vásárolunk. Egy India élővilágát bemutató biotóp medencében is jól érzi magát különböző csíkfélék, dániók, razbórák és más márnák között. Az úszónövények árnyékolta medencét kedveli, sötét talaj mellett, netán égertobozzal kezelt vízben színei is jobban mutatkoznak, szebbé válnak halaink.
Ágakkal kiegészíthetjük medencéjének dekorációját.
Száraz eledeleken is tartható, ha hozzájuk szokott, elfogadja őket. Hálás a szúnyoglárváért, tubifexért, grindálért, artémiáért, de néha egészítsük ki zöld növényi táplálékkal is étrendjét, ilyen például a forrázott salátalevél, cukkíni, uborka!
Szabadon ívó, ikrafaló halak. A szülőket jól kondícionáljuk ívatás előtt, lehetőleg élő eledelekkel. Párban, két párban vagy csapatban is ívathatunk, de fontos az ikrarács használata, melynek elég nagy lyukúnak kell lennie, hogy az ikrák átférjenek, de nem olyannyira, hogy a halak is átbújhassanak rajta! Az ívás után távolítsuk el az állatokat, a vizet lágy és semleges közeli kémhatású értékekekn állítsuk be. Az ikrákból a kishalak úgy 24-28 óra múltán kelnek ki, és további egy nap kell az elúszáshoz. Indíthatóak papucsállatkával, majd walter- és banánféreg, artémia nauplia lehet nevelő eledelük.
Ismeretes még két faj, melyek nagyon hasonlítanak rá, a Puntius crescentus és a P. muzaffarpurensis. A legbiztosabb megkülönböztetőpontjuk az ezüstös díszmárna hátúszóján lévő narancssárga folt.
Elterjedési területe - térkép (map)
Pakisztán, India és Srí-Lanka folyóvizei.
Egyéb elnevezések
syn.: Barbus vittatus, Puntius coorgensis, Puntius muzaffarpurensis.
Eng.: Greenstripe barb, Kooli barb, Silver barb
Egyéb köznevei: Parmička skvrnoocasá, Parmička pruhovaná, Stribebarbe, Pykäläbarbi, Streifenbarbe, Kooli, Poothi, Karse, Putta-pakke, Kaippa, 飾圈無鬚魮, Khavli, Podi pethiya, Saani kaili
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2014-06-29 11:06
Katalógus ID:
No. 3931
Oldal linkje: