TUDOMÁNYOS NÉV
- Rasbora caudimaculata
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 15 cm
°C
- 20-26 °C
°pH
- 5,5-7,5 pH
°Nk
- 3-15 Nk
HELYIGÉNY
- 250 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- felső- és középső szint
ÉLETTARTAM (év)
- 5-7 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Feltűnő jellegzetessége farokúszója, ami mélyen villás és sárga színű lebenyei fehér csúcsú fekete foltban végződnek. A nőstények testének körmérete a szaporodási időszakban megnő. Alakja hasonlít a R. trilineatáéhoz igen nyúlánk, oldalt lapított. Hosszúsága: 15 cm-ig.
Ezüstösen csillogó alapon elmosódó, aranyos vagy zöld színben fénylő, hosszanti csík látszik. Minden egyes pikkelynek sötét szegélye van, ez finom hálós rajzolatot eredményez. A farkúszó lebenyein fekete, narancsszínnel szegélyezett csíkok vannak.
Az ivari különbségek nem feltűnőek. A hím fark alatti úszója egy kissé sárgás tónusú, s farkúszójának a két hegye fehérebb, mint a nőstényé. A nőstény ívási időben jóval teltebb.
Tartása és tenyésztése
Viszonylag mozgékony faj, tágas akváriumot igényel, de túlságosan nem zavarja a lassabb mozgású halakat sem, mint amilyenek a gurámik.
Szívesen úszkáló, elegáns és békés rajhal, amely elég nagy medencét igényel. Az akváriumot jól le kell takarni, mert ugrálni is szeret ! A kívánt hőmérséklet: 20— 26 C°. A víz összetételére nem kényes, bár a vízcserékre ügyelni kell, továbbá a szűrés is legyen olyan szempontból megfelelő, hogy a feldúsuló károsanyag-tartalmat képes legyen megkötni és tiszta, lebegő koszszemcséktől mentes vizet biztosítani.
Szereti, ha van elég úszótere, de ettől függetlenül növényesíthetünk. Kövekkel és ágakkal dekorálhatunk. Minimum 6 példányt vásároljunk!
Könnyen társítható, békésen viselkedő razbórafaj, társas akváriumokba is megfelelő! Biotóp medence esetén akár nagyobb termetű márnákkal is társíthatjuk, hisz a természetben is találkozhat például a farkszalagos vagy tiofil díszmárnával, akárcsak a Puntius johorensis-szel. Természetesen más márnák, dániók, razbórák is kerülhetnek mellé. Talajlakónak különböző Crossocheilusokat, Pangiokat, Nemacheilusokat és Botiákat tudok ajánlani.
Bármilyen élő- vagy szárazeleséget elfogad. Egészségi állapota és szépsége viszont rendszeres időközönkénti fagyasztott vagy élő eleséggel történő etetés mellett lesz az igazi.
A tenyésztéshez alacsony vízszintű medencét használjunk, az aljára sok kavicsot és finoman tagolt növényeket tegyünk. Erre főleg a Nitella, a forrásmoha, vagy zöld műanyagfonalak alkalmasak. Az így elkészített aljzat a lesüllyedő ikrákat megvédi a szülők falánkságától. Ez ikraráccsal is pótolható.
Az ívási aktus lefolyása általában hasonlít a dániókéhoz. Akárcsak a dánióknál, itt is tehetünk egy nőstény mellé több hímet. Az ívás gyakran a hajnali napsütésben zajlik le. Az ivadékok felnevelése általában nem nehéz, frissen kelt artémiával indíthatóak.
A szülőket élő eleséggel készítsük fel az ívásra. A medencébe 25 C közeli, lágy és semleges vizet töltsünk, a hűvös vízcserék viszont serkentik az ívási kedvet. Az ikra lerakásától kezdve hőmérséklettől függően 3-4 nap után már etethetjük az ivadékokat!
Elterjedési területe - térkép (map)
Thaiföld, Malajzia és Indonézia kis folyói, patakjai. Többek között Borneó, Szumátra és a Szunda-szigetek lakója is!
Egyéb elnevezések
syn: Rasbora dorsimaculata.
Eng: Greater scissortail, Giant scissortail.
Egyéb köznevei: Rasbora velká, Razbora pestroocasá, Stor saksehale, Red scissortail, Redtail rasbora, Kultasaksipyrstö, Schwanzbindenrasbora, Schwanzfleckbärbling, Enseluai, Trey changwa poht, Seluang engkrunyuk.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2014-06-19 09:06
Katalógus ID:
No. 3934
Oldal linkje: