TUDOMÁNYOS NÉV
- Rasbora einthovenii
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 9 cm
°C
- 22-26 °C
°pH
- 5,5-7,5 pH
°Nk
- 3-14 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- leginkább felső
ÉLETTARTAM (év)
- 4-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
A rózsaszínesbarna testű hal ibolyás fényben játszik a megvilágítástól függően. Orra hegyétől a farokúszó hátulsó szegélyéig egy kékesfekete vonal húzódik végig. A nőstények teste teltebb és mélyebb, mint a hímeké.
Tartása és tenyésztése
Szívós, mozgékony csapathal, legalább 6 egyedet szükséges együtt tartani. A 18 °C-os vizet is elviseli rövidebb tartományban, nyáron kerti tóban nyaraltatható.
Kezdők alkalmas hala lehet. A vízcserékre nem árt azért ügyelni, illetve a medence megfelelő szűrésére, és ezzel együtt oxigénellátására is oda kell figyelni, de mivel nem olyan nagyon igényes, ezért lehet úgymond ezen a halon egy kis gyakorlatot szerezni. Szívesen úsznak csapatban, ezért hagyjunk a halaknak szabad úszóteret. A növények megfelelő búvóhelyeket jelenthetnek nekik, ágakkal dekorálhatunk. Kissé lágyabb vízben érzik jól magukat, amit savasíthatunk is. Tebang levéllel kezelt vizet nagyon szereti, hisz élőhelyén az esőerdei patakok is sok lehullott levelet tartalmaznak, melyekből kioldódó csersav elszínezi, savanyítja is a vizet. Több jótékony hatása mellett bizonyos szinte antibakteriális hatású is!
Vegyes társas medencébe is alkalmas a faj, könnyedén tarthatjuk együtt elevenszülőkkel, lazacokkal, törpesügérekkel, de ázsiából, akár biotóp, akár szintén társas medencéről esik is szó, más pontyfélék ( márnák, dániók, talajlakók) vagy éppen harcsák, díszcsíkok lehetnek társai.
Etethetünk műeleségekkel is, de a legmegfelelőbb halaink számára, ha élő és fagyasztott eledeleket is kapnak rendszeresen, így artémiát, cyclopsot, szúnyoglárvákat is etessünk meg velük. Ezen jó minőségű tápanyagok különösen ívatás előtt fontosak, hogy jól beikrásodjanak és megerősödjenek a szaporodásra.
Ikraráccsal, üveggolyóaljzattal védhetjük meg a petéket a szülők falánkságától. Lágy és semleges-enyhén savas vízben ívathatóak jól, a medencét akár még jávai mohával is kibélelhetjük. A szülőket ívás után el kell távolítani. A szaporodásra rendszerint a hajnali fényben kerül sor. Épp ezért a legcélszerűbb estefelé kirakni az állatokat a tenyészmedencébe, amit nem túl magasan töltünk meg vízzel. Ha óránként-kétóránként egy kis hidegebb vizet töltünk az akváriumba, azzal fokozhatjuk az állatok ívási kedvét. Hőmérsékletfüggően 18-48 óra múlva kikelnek az ikrákból a kishalak, majd további 1-2 nap szükséges a szabadon úszásig, eddig szikzacskójukból élnek és felkészülnek a vadászó – önálló életmódra. Ezután papucsállatka lehet a legmegfelelőbb indítóeleség, de amint képesek elfogadni, váltsunk át artémia naupliákra, banánféregre!
Sajnos Magyarországon nincs nagy hagyománya a razbórák gondozásának, a díszöves razbórával is csak ritkán találkozni az üzletekben, holott tőlünk nyugatabbra ez a faj is sokkalta gyakrabban gondozott!
Elterjedési területe - térkép (map)
Borneó, Malajzia, Szunda-szigetek, Szingapur, Szumátra (Indonézia) és Thaiföld folyó- és állóvizei.
Egyéb elnevezések
syn: Leuciscus einthovenii, Rasbora labuana, Rasbora vegae.
Eng: Diamantrasbora, Blue line rasbora, Brilliant rasbora.
Egyéb köznevei: Razbora Einthovenova, Razbora briliantová, Razbora černopruhá,Blue line rasbora, Blueline rasbora, Mustajuovarasbora, Längsbandbärbling, Vegabärbling, Sulir batang.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-06-05
Frissítve:
2014-06-19 09:06
Katalógus ID:
No. 3937
Oldal linkje: