TUDOMÁNYOS NÉV
- Zacco platypus
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 20 cm
°C
- 16-22 °C
°pH
- 6,5-7,5 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 250 liter
VISELKEDÉS
- társas
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső rétegek
ÉLETTARTAM (év)
- 4-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Karcsú, kecses hal, szája végállású. Kifejezetten színes hal, alapszíne sárgás-ezüstös. Ez szinte csíkokban látszik csak türkizzöld-kék testszín-párja mellett. Ezek olyannyira vastag csíkok, hogy az alapszínt nyomják el érvényesülésében. Az úszók csak enyhén mintázottak. A hímek úszói sokkal díszesebbek, mint a nőstényeké, és karcsúbbak is, valamint színük is sokkal élénkebb, így a nemek eléggé jól megkülönböztethetőek.
Tartása és tenyésztése
Rajhal, legalább 6 egyedet gondozzunk. Mivel nagyobb termetű faj, és aktív úszó, nagy mozgásigénnyel rendelkező hal, ezért kellőképp nagy medencét igényelnek. Hagyjunk sok helyet neki vízközt úszni. Igényeinek kielégítése nem nehéz, bár a hőmérséklet alacsonyan tartása nyáron problémás lehet. Akár tóba is helyezhető tavasz-ősz közötti időszakra, de még ott is figyeljünk, hogy megfelelően mély legyen, hogy a kánikulák idején se melegedjen túl a tavuk, pláne ne szobai akváriumuk, amiket különböző módszerekkel próbálhatunk hűtve tartani. Apró halakkal ne társítsuk, amúgy békés, nem agresszív faj. Társításában a legnagyobb problémát a hidegvíz-igénye jelenti. Ezért más, hűvösebb vizet igénylő halakkal társíthatóak. Ilyenek a különféle gyorsabb hegyi patakokból származó csíkhalak (Sinibotia sp., Neomacheilus sp., Beaufortia sp., stb.), a paradicsomhal, a békaharcsa vagy éppen a malabári dánió.
Erős szűrést és szellőztetést, erősebb vízmozgatást igényel. A betegségekre nem érzékeny, és sokféle eledelt elfogad, mint például a száraz eleségeket, fagyasztott és élő tápokat (szúnnyoglárva, tubifex), de érdemes forrázott zöldséggel is megkínálni.
Akváriumban tenyészthető, 50 literre a legszebb hímet és legkerekebb nőstényt helyezzük, lehetőleg lágy vízbe, ikrarács fölé. A szülőket ívás után mihamarabb vegyük ki, mivel falánkan fogyasztják ivadékaikat. A kikelő kishalak először szikzacskójukból táplálkoznak, majd elúszás után apró planktonokkal, majd kicsivel később frissen kelt Artemiával etethetőek. Szivacsszűrő megfelel a kishalaknak, de a 100-150 ivadéknak egy idő után már kicsi lesz az 50 liter, és nagyobb medencébe kell őket áthelyezni.
Elterjedési területe - térkép (map)
Kelet-Ázsia; Kína, Korea, Tajvan, Japán
Egyéb elnevezések
syn: Barilius acutipinnis, Leuciscus macropus, Leuciscus minor, Leuciscus platypus, Opsariichthys acanthogenys, Squaliobarbus panwingi, Zacco acanthogenys, Zacco macrolepis, Zacco macrophthalmus .
Eng: Odd-finned zacco, Freshwater minnow.
Egyéb köznevei: Drachenfisch (De), Hung tsi dzi, Lap ue, Sek bit ue, Seung mei ue, To fa ue, Parmička hongkongská, Zako japonský, Pale chub, Lohikäärmebarbi, Loistosärki, Hae, Oikawa, Shirahae, Yamabe.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2012-06-25
Frissítve:
2014-06-19 08:06
Katalógus ID:
No. 4381
Oldal linkje: