TUDOMÁNYOS NÉV
- Zacco platypus
CSALÁD
- Cyprinidae
MÉRET
- 20 cm
°C
- 16-22 °C
°pH
- 6,5-7,5 pH
°Nk
- 5-15 Nk
HELYIGÉNY
- 250 liter
VISELKEDÉS
- társas
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső-felső rétegek
ÉLETTARTAM (év)
- 4-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Karcsú, kecses hal, szája végállású. Kifejezetten színes hal, alapszíne sárgás-ezüstös. Ez szinte csíkokban látszik csak türkizzöld-kék testszín-párja mellett. Ezek olyannyira vastag csíkok, hogy az alapszínt nyomják el érvényesülésében. Az úszók csak enyhén mintázottak. A hímek úszói sokkal díszesebbek, mint a nőstényeké, és karcsúbbak is, valamint színük is sokkal élénkebb, így a nemek eléggé jól megkülönböztethetőek.
Tartása és tenyésztése
Rajhal, legalább 6 egyedet gondozzunk. Mivel nagyobb termetű faj, és aktív úszó, nagy mozgásigénnyel rendelkező hal, ezért kellőképp nagy medencét igényelnek. Hagyjunk sok helyet neki vízközt úszni. Igényeinek kielégítése nem nehéz, bár a hőmérséklet alacsonyan tartása nyáron problémás lehet. Akár tóba is helyezhető tavasz-ősz közötti időszakra, de még ott is figyeljünk, hogy megfelelően mély legyen, hogy a kánikulák idején se melegedjen túl a tavuk, pláne ne szobai akváriumuk, amiket különböző módszerekkel próbálhatunk hűtve tartani. Apró halakkal ne társítsuk, amúgy békés, nem agresszív faj. Társításában a legnagyobb problémát a hidegvíz-igénye jelenti. Ezért más, hűvösebb vizet igénylő halakkal társíthatóak. Ilyenek a különféle gyorsabb hegyi patakokból származó csíkhalak (Sinibotia sp., Neomacheilus sp., Beaufortia sp., stb.), a paradicsomhal, a békaharcsa vagy éppen a malabári dánió.
Erős szűrést és szellőztetést, erősebb vízmozgatást igényel. A betegségekre nem érzékeny, és sokféle eledelt elfogad, mint például a száraz eleségeket, fagyasztott és élő tápokat (szúnnyoglárva, tubifex), de érdemes forrázott zöldséggel is megkínálni.
Akváriumban tenyészthető, 50 literre a legszebb hímet és legkerekebb nőstényt helyezzük, lehetőleg lágy vízbe, ikrarács fölé. A szülőket ívás után mihamarabb vegyük ki, mivel falánkan fogyasztják ivadékaikat. A kikelő kishalak először szikzacskójukból táplálkoznak, majd elúszás után apró planktonokkal, majd kicsivel később frissen kelt Artemiával etethetőek. Szivacsszűrő megfelel a kishalaknak, de a 100-150 ivadéknak egy idő után már kicsi lesz az 50 liter, és nagyobb medencébe kell őket áthelyezni.
Egyéb elnevezések
syn: Barilius acutipinnis, Leuciscus macropus, Leuciscus minor, Leuciscus platypus, Opsariichthys acanthogenys, Squaliobarbus panwingi, Zacco acanthogenys, Zacco macrolepis, Zacco macrophthalmus .
Eng: Odd-finned zacco, Freshwater minnow.
Egyéb köznevei: Drachenfisch (De), Hung tsi dzi, Lap ue, Sek bit ue, Seung mei ue, To fa ue, Parmička hongkongská, Zako japonský, Pale chub, Lohikäärmebarbi, Loistosärki, Hae, Oikawa, Shirahae, Yamabe.
Képek
-
Zacco platypus - Kékégbolt márna Zacco platypus - Kékégbolt márna Zacco platypus - Kékégbolt márna Zacco platypus - Kékégbolt márna Fotó: Dee-hwa CHONG
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
-
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2012-06-25
Frissítve:
2014-06-19 08:06
Katalógus ID:
No. 4381
Oldal linkje: