TUDOMÁNYOS NÉV
- Hemigrammus bleheri
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 5 cm
°C
- 22,0-23,0 °C
°pH
- 5,0-6,0 pH
°Nk
- 6,0-12 Nk
HELYIGÉNY
- 85 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- összes szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-6 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
A karcsú testű hal feje feltűnően vörös; farokúszója mintázott. A farokúszó mintás (ezen a fiatal példányon csak halványan), három, vízszintes fekete sáv van rajta, a lebenyek csúcsa pedig színtelen. A hím karcsúbb.
Két hasonló faj van forgalomban a pirosarcú pontylazac (Hemigrammus rhodostomus) és a pirosorrú pontylazac (Petitella georgiae). Megkülönbözetésük nem egyszerű, pláne, mivel ha nincsenek megfelelő körülmények közt, a bleherik sem mutatják rendes színezetüket.
A piros szín a fejen:
– A bleheri esetében ez a kopoltyún is túlnyúlik, élénk színezetű.
– A rhodostomusnál a kopoltyú vonalát éri el gyengén, vagy egy kicsivel hamarább fejeződik be.
– A Petitellán a piros szín halványan látszódik, mindössze a szem vonaláig.
A farkmintázat:
– A bleherinél markáns fekete csíkok a farkúszóra korlátozódnak.
– A rhodostomuson a középső fekete csík meghosszabbodik halványan valamelyest a testen is.
– A Petitella esetében ez a testre is továbbfutó vonal sokkal jobban látszódik, és legalább a test közepéig elér.
Tartásukban mutatkozik meg igazán különbözőségük, a következőkben röviden említjük, mert pontos adatok találhatóak róla az internet megbízható weboldalain sokkal bővebb formában.
Tartása és tenyésztése
23— 25 C°, tenyésztéskor 25 C°, vagy még több is. Lágy és enyhén savas kémhatású víz előnyös. Az ivadékok 25 C° hőmérsékleten 36 óra alatt kibújnak; további négy nap múlva szabadon úszkálnak. Nem nagyon szapora, tenyésztése sem valami egyszerű.
A H. bleheri tartása majdhogynem kezdőknek is ajánlható, alapvetően nem igényes, az általános társas akvárium körülményeit teljesen jól tűri. A frissen betelepített halak kényesek egy rövid ideig, de amik már megszokták helyüket, gyakorlatilag „agyoncsaphatatlanok”. Kitartó, és viszonylag hosszú életű a lazacokon belül. Én már értem el ikrarakást társas medencében is, amiből sikerült kishalat nevelni (mark24).
A H. rhodostomus bonyolultabb tartású, ehhez szükségeltetik pár év tapasztalata jócskán. Alapvetően is igényes halak, betelepítéskor főleg. Akár még rövid szállítás esetén is előfordulhat pusztulás már a zacskóban is, persze ez azért ritka, ha jól vannak elcsomagolva, ez nem szokott gyakran előfordulni! Lágy, enyhén savas, alaposan szűrt és lehetőleg tőzeggel vagy égertobozzal kezelt vizet igényel.
A P. georgiae csak profiknak való! Nagyon igényes, kényes halak. Majdhogynem a „lazacok diszkoszai”! Csak teljesen megfelelő körülmények közt maradnak egészségesek, hamar el tudnak hullani. Diszkoszhalakkal történő társítása annyiban jó, hogy a diszkoszos körülmények neki pont optimálisak. A kereskedésekben nem szoktak vele foglalkozni, mivel nagyon könnyen elpusztulna a sok stresszhatástól is (hasonlóan a maláj csokoládégurámihoz).
Az üzletekben álltalában a bleherit, ritkábban a rhodostomust árulják!
Szigorúan rajhal, 8-10 példánynál kevesebb nem gondozható. Igazán csak több száz literes medencékben 20-30-40 fős csapatban mutatnak jól. Védekező mechanizmusuk a csapatban úszás.
Elterjedési területe - térkép (map)
Az Amazonas alsó folyása.
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Brilliant rummynose tetra, Firehead tetra, Red-nose tetra, Rummy-nose tetra.
Egyéb köznevei: Blehers rødnæse, Rummy nose, Punapäätetra, Rotkopfsalmler.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-12
Frissítve:
2015-08-19 09:08
Katalógus ID:
No. 3991
Oldal linkje: