TUDOMÁNYOS NÉV
- Hyphessobrycon amapaensis
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 3-3,5 cm
°C
- 24-27 °C
°pH
- 5,3-7,5 pH
°Nk
- 1-13 Nk
HELYIGÉNY
- 65 liter
VISELKEDÉS
- békés, rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó- és középső szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
Teste áttetsző, alapszíne zöldes-szürke. Oldalain egy feltűnő, hármas csík formáció húzódik a fejtől a farokig. Egy parázs-vörös színű vastag csík, melyet még jobban kihangsúlyoz egy alatta futó, a fényt szintén jól visszatükröző aranyos sáv, mely a farok irányában haladva lassan beleolvad a vörös vonalba. E két szín alatt jól látható az a fekete sáv, melynek megfigyelésével könnyen megkülönböztethetjük egyik közeli rokonától, a H. heterorhabdustól, mert annak a fajnak vonalai határozottan és egyforma erősséggel húzódnak testük oldalain, míg a H. amapaensisnál az arany és a fekete csík (mely foltszerűen kezdődik) a farok felé fokozatosan elvékonyodik és kissé hullámosabb vezetésű is. Ha már a rokonoktól való megkülönböztetés témáját érintettük, meg kell említeni a fekete neonhalhoz (H. herbertaxelrodi) való hasonlóságot is, bár itt sokkal feltűnőbb a különbség, mert bár testformájuk ugyanaz, itt a vörös csík ezüst színű, valamint a fekete sokkal hangsúlyosabb és kiterjedtebb. Hastájékuk aranyosan irizál, szemgyűrűjének felső fele hangsúlyos vörös. Úszói áttetszőek, a felső- és a farokalatti úszóinak frontsugara sárgás színű. Szája enyhén felső állású.
A nemek megkülönböztetése, mint a többi Hyphessobrycon fajnál, a nőstények nagyobbak és teltebbek a kisebb testű hímeknél.
Tartása és tenyésztése
Ez a pontylazacfaj Magyarországon ritkán látott kedves vendég, de néha azért beszerezhető (l. TerraPlaza). Kistestű, igen békés habitusú valódi rajhal. Ezt szem előtt tartva válasszunk számára kistestű társhalakat valamint ne feledkezzünk meg arról sem, hogy legalább 6 példányt szerezzünk be belőle. Kezdő akvaristáknak is bátran ajánlható, mert betegségekre nem fogékony, viszonylag könnyen tenyészthető, nem túl nagy akváriumot igénylő alanyra lelnek benne. Tartályát rendezzük be növényekkel, ágakkal, gyökerekkel, kövekkel úgy, hogy azért megfelelő kiúszótér is maradjon a mozgásához.
A vörössávos pontylazac mindenevő, a természetben bentopelágikus életmódú, vagyis a nyílt vizek fenék közeli zónáit kedveli. Sokféle planktonikus és bentikus (az aljzatban élő) szervezettel táplálkozik. Akváriumban jól tartható lemezes-, granulált- vagy fagyasztott élelmeken is, de persze legjobban az élő eleséget kedveli, melyek etetésekor figyelembe kell venni szájának kis méretét.
Tenyésztése nem nehéz, ennek ellenére erről túl sok adat nem áll rendelkezésünkre. Íme egy eljárás: A legfontosabb, hogy szaporításukat megelőzően 2-3 hétig a két nem tagjait megfelelő kondícióba hozzuk. Ezt drosophila és rovarlárvák etetésével érhetjük el a legkönnyebben. A kondicionálás végeztével helyezzük át a párt egy 35-40 literes tenyész-medencébe, ahol vizük hőmérsékletét 24-26 °C-osra, pH-ját savasra (5,5-6,5) és keménységét pedig igen lágyra (2-4 Nk°-úra) állítottuk be. Talajt ne használjunk, csak finom-levelű növényekkel és egy szivacsszűrővel rendezzük be. Hogy vízcserére se legyen szükség nagyon körültekintően etessünk. Ha az ívás 3-4 napig nem zajlik le cseréljük le a párt egy másikra, és a sikertelen párt kondicionáljuk újra. Íváskor a növényzetre szórják kb. 300 ikrájukat, melyek 24-36 óra alatt kelnek ki, méghozzá a rokonfajokétól eltérően 99%-osan. Az ikrák fényre nem érzékenyek, de a szülőket ívás után azonnal távolítsuk el, mert erősen ikrarablók. Az elúszásra néhány napon belül sor kerül, miután az ivadékokat a szokásos módon etethetjük Cyclops naupliuszaival, Rotatoriával, addig, amíg már akkorák nem lesznek, hogy az Artemia naupliuszait is el tudják fogyasztani. Elég nagy a szétnövés, ezért néha válogassuk át őket. Körülbelül 8 hetes korukra már színesednek és elérik a 1,5 cm-es hosszt.
Elterjedési területe - térkép (map)
Ismert élőhelyei az észak-brazíliai Amapá államban található Rio Preto és Rio Marca vízgyűjtői.
Egyéb elnevezések
Amapa pontylazac;
syn: –.
Eng: Red Line Tetra, Amapa Tetra.
Egyéb köznevei: Tetra amapanská, Hehkujuovatetra, Amapa-Glühlichtsalmler, Тетра амапа, Tetra Amapá.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-09-28
Frissítve:
2016-05-31 02:05
Katalógus ID:
No. 4351
Oldal linkje: