TUDOMÁNYOS NÉV
- Hyphessobrycon pulchripinnis
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 5 cm
°C
- 22,0-24,0 °C
°pH
- 6,0-7,0 pH
°Nk
- 2,0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 70 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- összes szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
A test csupán mérsékelten nyújtott, a hím valamivel karcsúbb, mint a magasabb hátú nőstény. A test színe zöldessárga, a hasoldal ezüstös. Az érett hímek színei élénkebbek. Ívegesen átlátszó, ugyanakkor zöldesszürke-ezüstös fényű, olykor szép sárga csillogás is látszik. A fark alatti úszó első sugarainak a szegélye élénk sárga és fekete színű. A szivárványhártya felső fele vérvörös.
A nemek megkülönböztetése egyszerű: a hímek hasvonala egyenes, a nőstények ugyanott gömbölyűek. Áttetsző fényben jól láthatóak a nőstény ikrái.
Tartása és tenyésztése
Társas hajlamú, békés és igénytelen, de nem egykönnyen tenyészthető. Hasonló méretű halakkal gond nélkül együtt tartható, legkevesebb 6 példányt vásároljunk, mert igazi rajhal. Színei igazán sötét tónusú altalaj felett érvényesülnek. Kissé mozgékony hal, és ha nincsen rajban, meglehetősen csipkelődős, szekálódós hallá válik!
Szereti a közepesen kemény vizet (8-12°Nk), de sima csapvízben is elvan. Eléggé oxigénigényes, ezért ne tartsuk túl zsúfolt, nem jól szellőztetett akváriumban. Hőmérséklet tekintetében elegendő számára a 22-24°C, melegebb vízben nem is érzi jól magát.
Etetésük nem jelenthet problémát, kedvelik a tubifexet, szúnyoglárvát, kisebb méretű plankton szervezeteket de a jó minőségű száraz eleséget is elfogadják. Ha tenyészteni szeretnénk őket ajánlatos egy héten legalább kétszer vízibolhával etetni, mert így elkerülhető a petefészek elzsírosodása.
A tenyésztést elsősorban az nehezíti, hogy nem minden pár illik össze. A teljes ívásérettség időpontját nem szabad eltéveszteni. A peték nem csökevényesednek el, s könnyen következik be ikrakeményedés.
A szaporításukhoz szükségünk lesz egy kb. 15 literes medencére melyet feltöltünk nagyon lágy (1-2°Nk) tőzegen átszűrt, vagy tőzeg-kivonattal savanyított 6,8 °pH-s vízzel. Az aljzatra terítsünk szét egyenletesen forrásmohát, vagy ha az nem áll rendelkezésünkre, akkor alkalmazzunk ikrarácsot és perlonvatta csomókat. Az elővigyázatosság szükséges, mert a citromlazac ikrafaló. Ezenkívül nagyon fontos a víz magas oxigéntartalma, mert a szülők és a kishalak is nagyon oxigénigényesek, ezt finom porlasztású levegőztető behelyezésével oldhatjuk meg, a legjobb szivacsszűrővel kombinálni. Az esti órákban kihelyezett hím mellé egy vagy két nőstényt is párosíthatunk, de túlzott módon kergetődző hímeket ne fogjunk be a tenyésztésbe. A víz hőmérsékletét 25°C-ról fokozatosan emeljük 27-28°C-ig. Az akváriumot takarással óvjuk az erős fénytől, ha ezt elmulasztjuk megtenni, előfordulhat, hogy az ívás el is marad. A jól kondicionált, összeillő tenyészállatok már másnap reggel, de általában a második nap reggelén ívnak le. Ívás után a szülőket távolítsuk el, a medence takarását ha lehet, még fokozzuk. A lárvák 24 óra múlva kelnek ki, majd további 3-4 nap múlva úsznak el. Első tápláléknak megfelel a Cyclops naupliusz, papucsállatka, vagy púderfinomságú speciális ivadéknevelő műeleség. 1-2 nap alatt annyit nőnek, hogy le tudják vadászni a sórák (Artemia) frissen kelt naupliuszait is. Az ivadékot erős fényhez csak fokozatosan szoktassuk át. Növekedési ütemük gyors, 2 hónapos korukban színesednek, 6-8 hónapos korban már ivarérettek lesznek.
Elterjedési területe - térkép (map)
Az Amazonas-medence folyói. Pará környéke.
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Lemon tetra.
Egyéb köznevei: Citrontetra, Sitruunatetra, Schönflossensalmler, Zitronensalmler, Bystrzyk pieknopletwy, Pul'khripinnis, Citrontetra.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-12
Frissítve:
2013-08-06 05:08
Katalógus ID:
No. 4004
Oldal linkje: