TUDOMÁNYOS NÉV
- Moenkhausia oligolepis
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 12 cm
°C
- 21,0-29,0 °C
°pH
- 7,0-8,0 pH
°Nk
- 4,0-20 Nk
HELYIGÉNY
- 150 liter
VISELKEDÉS
- békés, rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- összes szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
A test felső részén különösen jól láthatók a pikkelyei, míg a hasoldalon szinte észrevehetetlenek. A szivárványhártya a szem felső részén vörös, az alsón sárga. A farokúszó tövén halvány szélű sötét folt van a faroknyél sárga területe mögött. A nőstény teste zömökebb.
Tartása és tenyésztése
Ezek a vonzó rajhalak meglehetősen jó felépítésűek és szívósak. Rajhal mivoltukból eredően legjobb nagy csoportokban, de legalább 6 halat tartani. Általában békés természetű, ezért nyugodtan lehet egy közösségi akvárium dísze. A viszonylag nagyra növő és eleven halak nagy medencét igényelnek. Társas tartásra csak a fiatalabb példányok alkalmasak. mert a kor előrehaladásával gyakran harapóssá, támadókedvűvé és nagyon falánkká válnak.
Előnyben részesítik az élőeleséget, a száraz-eleséget csak ritkán fogadják el. A hőmérséklet legyen 20-25 C°, tenyésztéskor lehet valamivel magasabb is.
A tenyésztés menete hasonlít a szabadon ívó pontylazacok többségéhez, de korántsem egyszerű. Először is jókora medencére van szükség. A hossza legyen legalább 60 cm, s a fenék területe minél nagyobb legyen. A különböző ivarú egyedeket két héttel a tenyésztés megkezdése előtt válasszuk szét, s etessük őket bőségesen. A tenyésztőmedencét töltsük meg friss vízzel, s hagyjuk két napig állni. A feneket borítsuk durvaszemű kaviccsal, ezenkívül tegyünk be néhány tő finoman szárnyalt levelű növényt (perlon-vatta is jó). A medencét jól takarjuk le, mert az állatok kergetődzés közben sokat ugrálnak. A kergetőzést, amely általában a hajnali órákban kezdődik, a nőstény kezdi meg. Párzás közben az állatok rövid ideig egymás mellett maradnak. majd később eltávolodnak egymástól. Semmiféle egymásba kapaszkodásról nincs szó. Az ikrák kiszórása közvetlenül a víztükör alatt, többnyire növénytövek fölött megy végbe. A lerakott ikrák száma egy-egy párzáskor kb. 30, a felnőtt nőstény petéinek a teljes száma összesen 1000 körül jár. A peték nem nagyon ragacsosak, úgyhogy többségük leszáll a fenékre. Az ivadékok 24 C° hőmérsékleten 36 óra múlva kibújnak. Átlátszók, a víztükör közelében az üveglapokon és növényeken lógnak. Egy hét múlva szabadon úszkálnak. Minthogy többnyire a fenék közelében tartózkodnak, csak nehezen fedezhetők fel. Eleségként rögtön adhatók Artemia és Cyclops naupliuszai. Az első hetekben keveset fejlődnek. Csak egy hónap múlva úsznak rajokban szabadon. Másfél év alatt teljesen kifejlődnek.
Fontos tudnivaló, hogy lelegelik a puhalevelű növényeket!
Elterjedési területe - térkép (map)
Az Amazonas-vidék és Guyana álló vagy lassú folyású vizei.
Egyéb elnevezések
syn: Tetragonopterus oligolepis.
Eng: Red-Eye Tetra, Glass tetra, Glossy tetra.
Egyéb köznevei: Yaya moloko, Halepletstetra, Moloko chiba, Piki chiba, Yanyanté, Kennotetra, Verkkosuomutetra, Kaléouélou, Kaléuélu, Großschuppensalmler, Wayapiléa, Ixha, Blyszczyk wielkoluski, Lambari olho-de-fogo, Pequira, Boekoe, Gwoko, Sriba, Bobita, Mojara, Sardinita, Tetra de vidrio, Tetra espejo, Nättetra, Kalakalali, Wayapiléa.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-12
Frissítve:
2015-08-19 09:08
Katalógus ID:
No. 4039
Oldal linkje: