TUDOMÁNYOS NÉV
- Moenkhausia sanctaefilomenae
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 5-7 cm
°C
- 22,0-28,0 °C
°pH
- 5,5-8,5 pH
°Nk
- 6,0-15 Nk
HELYIGÉNY
- 100 liter
VISELKEDÉS
- békés, rajhal
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- középső- és alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-5 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
Viszonylag magas testű hal, amelynek alakja nagyon hasonlít a M. oligolepis-éhez. Pikkelyeik meglehetősen nagyok. Oldalvonala nem teljes. Hosszúsága: kb. 7 cm, a nőstény többnyire kisebb. Sárgásba játszó gyöngyházfényű alapszíne van. A pikkelyek sötét szegélye hálószerű rajzolatot alkot. A farok-nyél végén feltűnő sárga zóna van. amelyet hátulról sötét-fekete sáv határol. A szem nagy, felső reze vérvörös. A hím kisebb és karcsúbb a nősténynél.
Tartása és tenyésztése
Békés és társas hajlamú hal, amely többnyire a középső és alsó vízrétegekben tartózkodik. Hőmérséklet 20 — 26 C°. Változatos élő- és száraz-eleséggel kell etetni.
A nőstények nagyobbak, és hastájékuk teltebb a hímekénél. Tenyésztésük egy 6-8 literes akváriumban, enyhén savas, nagyon lágy (4 °Nk vagy még kevesebb), 26-28 °C-os vízben nem túl nehéz. Sok száz ikrájukat a reggeli órákban növények közé „szórják” (lebegő növények előnyben). Ha az ívás megtörtént, a párt el kell távolítani, mivel erősen ikrarablók. Egy-két napon belül az ikrák kikelnek. Az ivadékok etetésére alkalmasak a kereskedelemben kapható ikrázó halfélék utódai számára előállított porszerű tápok vagy ha hozzá tudunk jutni természetes eredetű apró poreleség (Cyclops, Rotatoria, stb.), majd ha elérték a megfelelő méretet a frissen kikelt Artemia naupliuszaival valamint apróra zúzott lemezes tápokkal nevelhetjük tovább őket. Az ivadékok a fenék közelében tartózkodnak. Egy kicsit fényérzékenyek. Jó táplálás esetében gyorsan, de egyenetlenül fejlődnek, ezért a gyorsabban növő példányokat különítsük el a kisebbektől, nehogy bántsák azokat. 1 hónapos korukban már vágott Tubifexet is kaphatnak. Tenyésztésük során néha albínó példányok is felbukkanhatnak.
Nagyon hasonlít a M. oligolepisre, de nála valamivel gyakoribb. Kezdőknek is kíválóan alkalmas, ellenálló és igénytelen hal, társas akváriumban is tartható, de csakis csapatban! Mohón táplálkozik. Az oligolepissel ellentétben csak elvétve csipkedi meg a puhább levelű növények hajtásait, a növényevés nem jellemzője!
Egyéb elnevezések
Vörösszemű pontylazac
syn: Moenkhausia australe, Moenkhausia sanctae-filomenae, Tetragonopterus sanctae filomenae, Tetragonopterus sanctaefilomenae, Moenkhausia agassizi, Moenkhausia filomenae.
Eng: Yellow Banded Moenkhausia, Yellow Back Moenkhausia, Yellowhead Tetra, Red Eye Tetra, Redeye Tetra, Red-Eyed Moe, Yellowhead characin.
Egyéb köznevei: Smokingtetra, Punasilmätetra, Rotaugen-Moenkhausia, Rotaugensalmler, Piki, Pikih, Blyszczyk paranski, Lambari, Lambari olho-de-fogo, Pequira, Филомена, Моэнкаузия красноглазая, Krasnoglazaya tetra, Mojarra, Mojarra, Sardinita, Rödögonmoenkhausia.
Képek
- Képek feltöltés alatt!
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
-
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2009-05-18
Frissítve:
2013-08-13 04:08
Katalógus ID:
No. 4057
Oldal linkje: