TUDOMÁNYOS NÉV
- Paracheirodon axelrodi
CSALÁD
- Characidae
MÉRET
- 4,5-5 cm
°C
- 23,0-27,0 °C
°pH
- 4.0-6.0 pH
°Nk
- 6,0-12 Nk
HELYIGÉNY
- 70-75 liter
VISELKEDÉS
- békés
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- összes szint
ÉLETTARTAM (év)
- 3-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem értékelt
Külalak és jellegzetességek leírása
A halat egy acélkék csík díszíti, amely az orrától a szeme fölött áthaladva a zsírúszóig terjed. A test alsó része ragyogó vörös, a hasoldal elülső részén apró, ezüstös területekkel. A nőstények teste mélyebb.
Ez a pontylazac a hasonló P. innesi és a P. simulans-fajoktól a vörös sáv nagysága alapján különböztethető meg.
Tartása és tenyésztése
A legjobb színű (és a legjobban szaporodó) halak lágy, savas vízben nevelhetők.
Tenyésztése a neonhaléhoz képest is nehezebb, mert nehezebb jó tenyész alanyokat találni. A nőstények ugyan alaposan beikrásodnak, de a hímek nem mindig érdeklődőek irányukban. Lehetőleg frissen ivarérett (kb. 8 hónapos) nőstényekkel, és lehetőleg idősebb hímekkel kísérletezzünk. Nagyon fontos a kiszemelt szülők élőeleséggel való abszolút kondícióba hozása (de nem hizlalása).
A szaporító akvárium viszonylag nagy méretű, 25 x 50 cm alapterületű, melyet 10-12 cm-es magasságban töltünk fel nagyon lágy (1-3°Nk), 26-27°C-os tőzegen átszűrt vízzel. A talajt tőzegből alakítsuk ki, amelyre néhány bokor forrásmohát vagy jávai mohát rögzítsünk.
Újságpapírral takarjuk le, mert az ikrák és az ivadékok is fényérzékenyek. Az átrakott halak eleinte félénkek, úgyhogy csak néhány (3-4) nap múlva látnak dologhoz, amikor is az ikrákat szabadon szétszórva párosodnak. Ha nem jön össze, a párt vegyük ki, és újabb kondicionáló etetés után megint megkísérelhetjük a szaporítást.
Az ivadékok 24-28 óra alatt kelnek ki, majd további 4 nap múlva úsznak szabadon. Az első napokban a legapróbb naupliusokat fogyasztják, majd Artemia (sórák) naupliuszaival etethetők. Nagyon lassan cseperednek, ezért érdemes külön nevelni őket más ivadékoktól. Ideális esetben egy ívásból akár 250-300 fiatal halacska is felnevelhető.
A neonhalnál is nagyobb a termete, ezért némileg nagyobb medencét igényel. Belőle is jó lenne 10-et vagy inkább még többet gondozni. Tartása nem nehéz, és mérete végett mé több fajjal is társítható. A vízminőségre sem kényes igazán, még kezdők is próbálkozhatnak vele. A ‘sima’ neonhalnál valamivel dekoratívabb.
Az egyik legszebb társítása a következő, amit én magam is nagyon kedvelek:
Egy nagyobbacska akváriumba egy hatalmas raj vörös neonhalat egy szintén nagy csapat vörösfejű lazaccal társítunk, melléjük baltahasú lazacokat és mondjuk rézfoltos páncélosharcsákat telepítünk. Dúsan benövényesítve garantáltan „vendégcsalogató” akváriumot rakhatunk össze!
Elterjedési területe - térkép (map)
Venezuela, Brazília és Kolumbia lassú folyású vizei.
Egyéb elnevezések
syn: Cheirodon axelrodi, Hyphessobrycon cardinalis.
Eng: Cardinal tetra, Neon, Neon tetra, Red neon, Scarlet characin
Egyéb köznevei: Rød neon; Kardinaalitetra, Kardinaltetra, Roter Neon, Neon czerwony a. neonek, Axelroda, Krasnyi neon, Kardinaltetra.
Képek
- Képek feltöltés alatt!
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Felhasznált irodalom, források feltöltése folyamatban.
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-05-12
Frissítve:
2013-08-13 05:08
Katalógus ID:
No. 4010
Oldal linkje: