LATIN NÉV
- Cryptocoryne affinis
CSALÁD
- Araceae
MAGASSÁGA
- 15-30 cm
°C
- 22-26 °C
°pH
- 6,5-7 pH
°Nk
- 0-20 Nk
HELYIGÉNY
- 50 liter
TALAJTÍPUS
- kvarchomok, sóder, gyöngykavics
TÁPANYAGIGÉNY
ÉS A FELVÉTEL
MÓDJA- mérsékelt, gyökerén és levelén
JAVASOLT ÜLTETÉSI
ZÓNA- közép zóna
FÉNYIGÉNYE
- mérsékelt, 500-1000 lux
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- felméretlen
Külalak és jellegzetességek leírása
Lándzsás levelének felülete sötétzöld selymes fényű, olykor kékes-zöld, az erezet pedig világos színével tűnik elő. A levél fonáka világos, helyenként liláspiros, árnyékolt helyen halványzöld. A hosszúnyelű, olykor 18 cm hosszú és 3,5 cm széles levelek lemeze néha enyhén hullámos. Kedvező feltételek között 40 cm-re is megnő. Két fejlődési formája honosodott meg a szobaakváriumokban: az egyik fölfelé irányuló, a másik vízszintesen elterülő leveleket hajt. A 25 cm hosszú virágzat lándzsás alakú sima burok levele belül sötétvörös vagy bordó színű, s vége néhány cm hosszú, ide-oda csavarodó sarkantyúba fut. Levelei kismértékben hólyagosak, mintha kis négyszögletű púpok nőnének rajta.
Tartása és szaporítása
Helytelenül “Cryptocoryne haerteliana” néven terjedt el, mely szinonimája. Megnevezését Härtel német díszhaltenyésztőről kapta. Először 1938-ban került Szingapúrból Európába – anélkül, hogy tulajdonképpeni elterjedési területét közölték volna. Még az 1900-as évek közepén ez a faj volt “A” Cryptocoryne, melyet széles körben ismertek és tartottak. Manapság a kereskedelemben ritkábban fordul elő, ez annak köszönhető, hogy vannak olyan rokon fajok, melyek emers módon könnyebben szaporíthatóak (ahogy azt sok vízinövény-kertészet alkalmazza).
Härtel vízikelyhe valamennyi vízikehely közül az egyik leghálásabb, mert kevés fénnyel is beéri, s gazdagon hoz indáin új hajtásokat. Így kedvező körülmények között az egész medencét benőheti. Közkedveltségét csak fokozza pompás levélszíne. Optimális számára a lágyabb, enyhén savas víz, de keményebb (pl. vezetékes ivóvízben) vízben is jól megvan. Külön tápozást nem igényel, bár meghálálja, ha gyökereihez némi tápsót juttatunk, például ültetés előtt. Még keményebb vizű medencében is könnyen hoznak virágot. Állóképességét igazolja, hogy a Cryptocoryne affinis és több más Cryptocoryne-faj meghonosodott és gazdag vegetációt alkot az egri trópusi vízinövény-kultúra kemény, meszes vizében. Az itteni Cryptocoryne-tövek gyakorta szépen virágoznak is.
A Cryptocorynek többségét az átlagos társas akváriumi halak nem bántják, ezért is tökéletes egy vegyes medence előtéri növényének. Viszont ha új medencébe kerülnek, vagy hirtelen vízminőség-változás történik, ledobhatja leveleit, de ha stabilizáljuk a körülményeket és megszokta akváriumát, akkor szépen visszanőhetnek. Terebélyes gyökérhálózatot növeszt, amin rengeteg új hajtást hoz, ezeket megerősödésük (legalább 4-5-6 levél legyen rajtuk, és pár gyökérkezdemény) után különválaszthatjuk és tetszőleges helyre elültethetjük, de persze hagyhatjuk az anyatövön is, így szépen benőhetnek egy adott területet.
Elterjedési területe - térkép (map)
Thaiföld és a Maláj-félsziget dél-nyugati részének mocsaras, ingoványos élőhelyeiről származik.
Egyéb elnevezések
Haertel – vízikehely
syn: Cryptocoryne haerteliana.
Eng: Prolific Cryptocoryne, Siblings Cryptocoryne, Haertel’s water trumpet.
Egyéb köznevei: Kryptokoryna červená, Viherkala, Cryptocoryne de Haertel, Zwartka malajska, Haertelscher Wasserkelch, Criptocorina de Haertel.
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Horn Péter, Zsilinszky Sándor: Akvarisztika
www.flowgrow.de/db/aquaticplants/cryptocoryne-affinis
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-03-03
Frissítve:
2018-01-29 08:01
Katalógus ID:
No. 5095
Oldal linkje: