LATIN NÉV
- Ludwigia palustris
CSALÁD
- Onagraceae
MAGASSÁGA
- 40-60 cm
°C
- 10-25 °C
°pH
- 6-7,5 pH
°Nk
- 3-20 Nk
HELYIGÉNY
- 60 liter
TALAJTÍPUS
- egyszerű mosott kavics, homok
TÁPANYAGIGÉNY
ÉS A FELVÉTEL
MÓDJA- mérsékelt-közepes, gyökerén és levelén
JAVASOLT ÜLTETÉSI
ZÓNA- középső-hátsó zóna
FÉNYIGÉNYE
- közepes - közepesen magas
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
Leveleik tojásdadok, hegyesek, nyélbefutók, szembenállók, felületükön világoszöldek, fonákjuk nem piros. Apró virágainak nincsenek szirmai, így a 4 kis zöld csészelevél és 4 porzó beolvadó színe folytán alig észrevehető.
Teljesen piros színű növényeket is gyakran e faj neve alatt adnak el, holott általában a piros “Ludwigia palustrisok” valójában Ludwigia repens x Ludwigia arcuata keresztezékek. E faj levelei általában teljesen zöldek maradnak, de a növény felismerhető pl. pirosas szárszínéről, vagy a levelek halványpirosas erezetéről.
Tartása és szaporítása
Több rokonához hasonlóan a 18-22 C°-ú vizet kedveli leginkább, hiszen elterjedési területének nagyobbik része mérsékelt égövi. Télen előnyös nyugalmi periódust biztosítani számára, de természetesen trópusi akváriumi körülmények között is tartható (hiszen a vadonban is vannak trópusi populációi, például Botswanában, Namíbiában vagy Dél-Afrikában). Emers és submers formája is létezik, a teljesen víz alatti életmód sem problémás e fajnak. Hőmérsékletigényét vegyük figyelembe, amikor megfelelő medencét választunk számára, hisz egy 26-27 °C hőmérsékletű társas akvárium közel sem nevezhető tökéletesen megfelelőnek neki hosszú távon. Ezt leszámítva viszont nem igazán kényes, és a halak többsége nem bántja.
A kémhatással, keménységgel szemben is toleráns, egy átlagos akváriumi világítás már elég lehet neki, de az intenzív megvilágítás jócskán elősegíti megfelelő fejlődését. Ehhez szintúgy hozzájárulhatunk, ha tápoldatot vagy CO2-t juttatunk akváriumába, de ezek nem alapvető feltételei eredményes gondozásának (kedveli, ha a medence tartalmaz némi nitrátot és foszfátot, melyet szintén tápanyagként hasznosíthat). Ha a körülmények nem megfelelőek, vagy túlontúl kevés a megvilágítottság, hajlamos lehet leveleit (kiváltképp az alsókat) ledobni. Megfelelő tartás mellett relatív gyorsan növekvő fajt ismerhetünk meg benne.
Legkönnyebben hajtásdugványairól szaporítható, de az emers formáról begyűjthető, harang alakú kis tokterméséről is szaporíthatjuk. E magokat lapos tálban nedves homokra tesszük és üveglappal letakarjuk. 18-20 C°-on a magok kicsíráznak, s mihelyt levélkéket hajtanak, a kis növényeket fokozatosan magasabb vízborításhoz szoktatjuk.
Elterjedési területe - térkép (map)
Európában széles körben elterjedt, ezen kívül rendelkezik őshonos populációkkal Nyugat-Ázsiában, Észak- és Dél-Afrikában is. Ausztráliába és Észak-Amerikába betelepítették.
Magyarországon is őshonos, hazánk délnyugati állóvizeinek, tócsáinak partján, pl. a dél-somogyi Baláta-tóban is díszlik.
Egyéb elnevezések
Tóalma
syn: Dantia palustris, Quadricosta palustris, Jussiaea isnardia, Isnardia palustris, Isnardia ascendens, Isnardia nitida
Eng: Marsh seedbox, Narrow Leaf, Brooklime, Water purslane
Egyéb köznevei: Zakucelka bahenní, Rusolehti, Isnardie des marais, Ludwigie des marais, Waterlepeltje, Mekčina, Ludwigia błotna, Sumpflöffelchen, Sumpf-Heusenkraut Porracchia dei fossi
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
http://www.iucnredlist.org/details/164352/0
http://www.catalogueoflife.org/col/details/species/id/ce0247fd7a8673e11ea403f8dd17e107
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/plantfinder/details.php?id=121
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2011-02-28
Frissítve:
2018-03-22 10:03
Katalógus ID:
No. 5013
Oldal linkje: