LATIN NÉV
- Elodea canadensis
CSALÁD
- Hydrocharitaceae
MAGASSÁGA
- 300 cm
°C
- 15-25 °C
°pH
- 6-8 pH
°Nk
- 0-30 Nk
HELYIGÉNY
- 50 liter
TALAJTÍPUS
- homok, sóder, agyagos talaj, vagy úszónövényként
TÁPANYAGIGÉNY
ÉS A FELVÉTEL
MÓDJA- alacsony tápanyagigény
JAVASOLT ÜLTETÉSI
ZÓNA- középső-hátsó zóna
FÉNYIGÉNYE
- közepes - magas
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- gyakori
Külalak és jellegzetességek leírása
Világoszöld színű, vadon akár 3-3,5 méter hosszúra is megnövő hínárfaj. Vékony, gyenge, fehér színű gyökerekkel rendelkezik. Szárán hármasával ülnek kb. 1 cm-es, lándzsa alakú, ép szélű levelei. Levelei nagyon lágyak, vékony szára törékeny. Kétlaki növény, külön egyedeken fejlődnek a porzós és a termős virágok, melyek jellemzően fehéres-halványrózsaszínes színűek! Tokterméssel szaporodik.
Tartása és szaporítása
Közkedvelt, gyakran beszerezhető, nagy mennyiségben tartott akváriumi növény. Kezdők számára is kitűnően alkalmas, de a díszhaltenyésztők is kedvelik, mert segít a kishalaknak elbújni a szülők elől. Tartása gyakorlatilag problémamentes és a legtöbb akváriumba ajánlható.
Kedveli a hűvösebb vizet, de viszonylag melegebb hőmérsékleten is jól tartható (tartósan 30 °C fölé azért ne emelkedjen a hőmérő higanyszála). Semmiféle külön tápozást nem igényel, egy átlagos akváriumban lévő, számára hasznosítható tápanyagmennyiség bőségesen elég (persze az extra tápozás csak gyorsít a növekedésén). Az algák számára remek táplálékkonkurens, elvonja előlük a nitrátot és foszfátot, így gátolva azok túlszaporodását. Ezen okból kifolyólag (és hidegtűrése miatt is) kerti tavak tulajdonosai közt is közkedvelt!
Amire érdemes esetleg figyelnünk, az a fényellátás, ugyanis a sötét, árnyékos helyeket nem kedveli. Akváriumban középső-hátsó régióban ültessük. Érdemes valamivel rögzíteni, ugyanis időbe telik, mire gyenge gyökerei tartósan a talajban tudják tövét tartani. Úszónövényként is ideális választás. Ne helyezzük közvetlen áramlásba. Levelei nagyon lágyak, szára pedig törékeny, erre ültetésekor és szállításakor ügyeljünk. A növényevő halak előszeretettel megcsipkedik, sőt, a csigák is kárt tehetnek benne! Ezt rendkívül gyors növekedése tudja ellensúlyozni.
Szaporítani hajtásairól lehet, ezeket leválasztva hagyhatjuk úszónövényként növekedni, vagy el is ültethetjük. Európában kizárólag nőivarú példányai vannak, ami az ivaros szaporítást lehetetlenné teszi. Ettől függetlenül, lelőhelyén is, ahol mindkét ivar képviselteti magát, csak ritkán fejleszt magot
Nem csak akváriumokban és kerti tavakban kedvelt növény, hanem kiváló példafaj biológiaórákon, laboratóriumi gyakorlatokon is. Vékony levelei tökéletesen alkalmasak mikroszkópos vizsgálatokra (pl.: , struktúrák, sejten belüli mozgások megfigyelése, például a kloroplasztiszok mozgásának követése alapján), s intenzív fotoszintézise lehetővé teszi e folyamat makroszkópos megfigyelését is. A növény fényre helyezve – bármilyen kis letört darabjában is – rendkívül intenzív fotoszintézisbe kezd, külön hozzáadott CO2 nélkül is, de hidrogén-karbonát ion adagolásával is növelhető a fotoszintézis intenzitása. E látványos folyamatot, mely oxigénbuborékok fejlesztésében nyilvánul meg, otthon is megfigyelhetjük, akár közvetlenül akváriumunkban, akár egy átlátszó dunsztosüvegben vagy üvegpohárban.
Elterjedési területe - térkép (map)
Természetes előfordulási területe lefedi az USA nagy részét, illetőleg Kanadát, különböző víztípusokban is egyaránt jól fejlődik. Betelepítették Európába is, ahol gyorsan elterjedt, így szinte majdnem minden európai országban is megtaláljuk, köztük Magyarországon is. Nálunk először a Dunában jelent meg, mára a Dunántúl folyóiban és a Balatonban is megtaláljuk, de a Tiszában és mellékfolyóiban is terjedőfélben van.
Egyéb elnevezések
syn: Anacharis alsinastrum, Anacharis canadensis, Anacharis linearis, Anacharis occidentalis, Anacharis planchonii, Anacharis pomeranica, Apalanthe schweinitzii, Elodea brandegeeae, Elodea gigantea, Elodea ioensis, Elodea iowensis, Elodea latifolia, Elodea linearis, Elodea oblongifolia, Elodea occidentalis, Elodea planchonii, Hydora canadensis, Philotria angustifolia, Philotria canadensis, Philotria iowensis, Philotria linearis, Philotria occidentalis, Philotria planchonii, Serpicula canadensis, Serpicula verticillata, Udora canadensis
Eng: pondweed, Canadian waterweed, American waterweed
Egyéb köznevei: Kanadische Wasserpest, Ciuma apelor, peste-d’eau, Élodée du Canada
Képek
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Pasaréti Gyula, Pethő Pál Zoltán, Illyés Csaba: Akvarisztika
Horn Péter, Zsilinszky Sándor: Akvarisztika
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2017-07-17
Frissítve:
2018-01-28 11:01
Katalógus ID:
No. 5039
Oldal linkje: