Fórum

 

Notifications
Clear all

Kis vízi lények...

3 Bejegyzések
1 Felhasználók
0 Likes
4,457 Megtekintés
(@mark24)
Trusted Member Admin
Csatlakozva: 13 év telt el
Hozzászólások: 95
Topic starter  

Tessék, csak tessék; ide mindent ezen érdekes kis vízi lényekről!


   
Idéz
(@mark24)
Trusted Member Admin
Csatlakozva: 13 év telt el
Hozzászólások: 95
Topic starter  

Vermesalbi írta:

Milyen csigákat lehet (célszerű) tartani az akváriumban.
Tányércsigákat kapok ajándékba.
Mekkorák ezek a csigák és tarthatok-e attól,hogy a növényeket lelegelik?


   
VálaszIdéz
(@mark24)
Trusted Member Admin
Csatlakozva: 13 év telt el
Hozzászólások: 95
Topic starter  

Gabrinus írta:

Ha jól sejtem, a Helisoma nigricans (postakürt csiga, brazíliai tányércsiga) lesz az a tányércsiga amid majd lesz. Mindenevő tüdőscsiga, de leginkább a növényi táplálékot kedveli. De elpusztítja minden fajta elhalt növénymaradékokat és ételmaradékokat az aljzatról. Ha túl sokat rakunk egy kis helyre, akkor a kevés táplálék miatt előfordulhat, hogy a növényeket kezdi megenni. De az a veszély is fennáll, hogy a hal- vagy a csigapetéket eszi meg. Szaporodásához bőségesen kell etetni a halakat, hogy neki is elég jusson. Nagyon sok színváltozata van. Max. 1,8 cm átmérőjűek.

Ezenkívül vannak az egyszerű tányércsigák is. Dél-Amerikában, Európában és Dél-Ázsiában fordulnak elő, 3-4 cm-es a hosszuk. Narancsvörös színűek melyet a testükben lévő vörös sejtek okoznak amiknek az a feladatuk hogy oxigént kössenek meg. Tüdővel lélegeznek és mindenevők, eltakarítanak minden ehetőt, de leginkább a növényevés a fő profiljuk. 

Leggyakrabban az ausztráliai hólyagcsiga (Physastra proteus) pigmentszegény piros mutánsát találkozhatsz, melyet az akvaristák egyszerűen „vörös tornyoscsigának” neveznek. A legfeljebb 2 cm hosszú házának falán zöldes teste tűnik át. Ez az eredeti „vad” forma, mely Dél-Ausztráliában honos. Manapság kizárólag a vörös színű mutációs változatát gondozzák, mely feltűnő színével szépen elüt a medence zöld növényzetétől. Az egész testre kiterjedő piros szín a csigáknál mindig a pigmentsejtek hiányát jelzi, tehát az ilyen állatok tulajdonképpen albínók. Ártalmatlan, csupán algákat evő faj, kár, hogy kényessége miatt csak kevés halfajjal tartható együtt hosszabb ideig. Vörös színe ugyanis magára tereli a halak figyelmét, amelyek előszeretettel csipkedik vékony, féregszerű csápjait, s hamarosan pusztulását idézik elő. A hőmérsékletre is kényes, a 18 C° alatti hőmérsékletet már általában nem bírja. Petéit átlátszó burokban rakja a medence falára és növényeire. Szaporítására legcélszerűbb számára külön kis medencét biztosítani.

Az óriás almacsiga (Ampullaria bigas) hároméves korában eléri az 5-6 cm-es héjátmérőt. Trópusi eredetének megfelelően meleg vizet igényel. Ha a víz hőfoka 20 C° alá száll, a homokba ássák be magukat. Rendkívül falánk állatok, ezért vízinövényeket nem lehet mellettük nevelni. Rendszeresen kell őket etetni salátalevéllel, szárított haleledellel és hússal. A vízből kimászva fürtös csomókban rakja petéit a medence falára. 

Ez csak néhány a rengeteg fajból... Melegvizes akváriumban olyan csigát érdemes tartani, amely inkább trópusokról származik, a hidegvizesben esetleg szabad vizekből begyűjtött csigákat is tarthatsz, de vigyázni kell, mert velük esetleg halélősködőket is behurcolhatsz. 


   
VálaszIdéz
Share: