Bedotia geayi – Vörösfarkú kalászhal
Megnyúlt testű, karcsú hal. Viszonylag kicsi, hegyes fejjel rendelkezik. Teste ezüstös, illetőleg aranybarna alapszínt mutat. Halunk teste középső tájékán, hosszanti irányban elnyúló fekete sávot visel, s gyakran az alhasi régión is láthatunk ilyen mintázatot.
Aphyocharax rathbuni – Zöld pontylazac
Testének alapszíne ezüstösen fénylő zöld, míg hasalja rubinvörös, ami a farkúszóra is ráterjed egy gyengébb mintában. Az úszók hegye szép fehér..
Aquariumi tanulmány – Krenedits Ferencz
E „tanulmány” 1907-es megjelenésével Magyarország első akvarisztikával foglalkozó könyve lett. A szerző, Krenedits Ferencz a hazánk akkori nyelvezetén és fogalmazásmódján írt szövege a mai, modern embernek kissé „furcsa ízű” lehet, mégis tökéletesen megérti azt.
Bedotia madagascariensis – Madagaszkári kalászhal
Hosszúkás, megnyúlt testű hal, felső állású szájjal. Ezüstös alapszíne sok helyen aranybarnás árnyalatban tündököl. Hangsúlyos a test közepén, hosszanti irányban végighúzódó fekete csík, gyakran egy rövidebb sötét sáv a hasoldalon is megfigyelhető.
Glossolepis incisus – Lazacvörös szivárványhal
A kalászhal csoportnévhez méltóan testalkata is egy gabonaszemre emlékeztet. Ívelt, magas háttal rendelkezik, ehhez viszonylag nagy, mély has társul.
Enteromius callipterus – Kongói díszmárna
A test karcsú és nyurga, oldalirányban nagyon lapos. A végállású szájon négy szál bajusz van.
Moenkhausia sanctaefilomenae – Vörösszemű pontylazac
Viszonylag magas testű hal, amelynek alakja nagyon hasonlít a [M. oligolepis]-éhez.
Phallichthys amates – Guatemalai pontyocska
Az eddiginél nagyobb figyelmet érdemlő, kedves kis díszhal. Először 1937-ben került Európába.
Hyphessobrycon anisitsi – Lándzsafoltú pontylazac
A karcsú testű hal oldalán, a kopoltyúfedő mögött egy keskeny, vízszintes kék sáv indul, ami hátrafelé sötétebbé válik és a farokúszó közepén végződik. A hímek színe íváskor felerősödik..