Zoogoneticus purhepechus – Bíborszegélyes fogasponty
Kicsi, tömzsi halak, elvékonyodó faroknyéllel. Szájuk kicsi, felső nyílású, középbéli szakaszuk aránylag rövid, ebből ragadozó életmódjukra is következtethetünk.
Ilyodon furcidens – Sárgafarkú patakpontyocska
Elnyújtott, hosszúkás, hengeres testű fogasponty. Áramvonalas alkata lehetővé teszi, hogy még gyorsabban mozgó vizekben is kényelmesen, gond nélkül ússzon, aktívan mozgó halak.
Neotoca bilineata – Kétcsíkú szkiffia
Kicsi, kedves halak, a nőstények – részben terhességük miatt – elég tömzsik általában, míg a hímek kecsesebb, karcsúbb felépítésűek. Alapszínezetük ezüstszürke, hasoldaluk fehéres.
Ataeniobius toweri – Kékfarkú fogasponty
Hosszúkás, torpedó alakú testtel rendelkezik, szájnyílása felső állású, amiből táplálkozási módjára következtethetünk, ugyanis szívesen fogyasztja eledelét a felszínről. Karcsú halak, a vemhes nőstények is megtartják inkább gömbölyded hasformájukat a szülés közeledtével is, nagy kocka alakú hasat nem növesztenek (ivadékaik száma is csekély).
Xiphophorus maculatus – Platti
Teste zömök, oldalt igen lapított. A hím általában jóval nyúlánkabb és karcsúbb testű, mint a nőstény.
Poecilia sphenops – Jucatáni fogasponty
Mexikótól Kolumbiáig édes- és brakkvizekben élő, nem magas hátúszójú faj. 1909-ben került először Európába.
Elevenszülő fogaspontyok – Dr. Lányi György
Állatbarát könyvek
Az elevenszülő fogaspontyok családjába tartozó halak — guppik, mollik, plattik, xifók és társaik legkedveltebb akváriumi díszhalak közé tartoznak A kezdő akvarista is találhat köztük számára megfelelő, igénytelenebb fajokat. A gyakorlott díszhaltartó viszont minden tudását latba vetheti újabb és újabb változatok kitenyésztéséhez.
Gambusia puncticulata – Karibi gambúzia
A hím 3,5, a nőstény 5-5,5 cm-esre nő meg. A nőstény barnás színezetű, úszóin fekete foltokkal tarkított, testét legfelejebb a pikkelyszegélyek díszítik.
Phallichthys amates – Guatemalai pontyocska
Az eddiginél nagyobb figyelmet érdemlő, kedves kis díszhal. Először 1937-ben került Európába.
Poecilia melanogaster – Feketehasú límia
Ez a Jamaica kisebb álló- és folyóvizeiből származó faj először csak 1933-ban került Európába, a hím 3, a nőstény 6 cm hosszúságot érhet el. Külsőre nagyon hasonlít a P.