Pterygoplichthys parnaibae – Parnaiba – algaevőharcsa

Hozzá nagyon hasonló – és elterjedtebb – faj az amazonasi algaevőharcsa (Pterygoplichthys joselimaianus), melynél fiatalon még klasszikus foltminta látható, és csak idősödve alakulnak ki rajta e jellegzetes, csíkszerű foltok. A harmadik közel rokon faj a Madeira – algaevőharcsa (Pterygoplichthys lituratus).

Pterygoplichthys joselimaianus – Amazonasi algaevőharcsa

Széles, lapos fejű algaevőharcsa, oldalát vértpáncél fedi, a lemezek szépen sorozatosan követik egymást. Hátúszója vitorlaszerűen felmerevíthető, tipikusan gibbicepsz-alakú vértesharcsa, gyakran gibbicepszként hozzák forgalomba! Sötétbarna alapon sárgás-krémfehéres szabálytalanul foltozott, de testszínezetének tónusa a hal kedvétől függhet, például ha stresszes a hal, akkor elmosódottabbak színei.

Glossolepis multisquamata – Díszes magashátú szivárványhal

Glossolepis multisquamata fejkép

Jellemzően búzakalász alakú, kicsi fejű tipikusan magas hátú szivárványhalfaj. Hátúszója kettős, osztott.

Pseudomugil gertrudae – Pöttyös törpekalászhal

Pseudomugil gertrudae - Pöttyös törpekalászhal elterjedési fejkép

Pici, hosszúkás testű kis kalászhal. A Pseudomugilok legszebbikeként tartják számon.

Melanotaenia praecox – Törpe szivárványhal

Melanotaenia praecox - Törpe szivárványhal fejkép

Magas hátú faj, mint az a kalászhalaknál megszokott, teste némileg hasonlít egy kalászszemre, nevét is erről kapta. A szivárványhalak közt nem számít nagy termetűnek.

Glossolepis incisus – Lazacvörös szivárványhal

Glossolepis incisus - Lazacvörös szivárványhal header

A kalászhal csoportnévhez méltóan testalkata is egy gabonaszemre emlékeztet. Ívelt, magas háttal rendelkezik, ehhez viszonylag nagy, mély has társul.

Trigonopoma pauciperforatum – Vöröscsíkú razbóra

A zöldesbarna hal hátoldala ezüstös fényű; ez alatt feltűnő, vörös csík húzódik, amely az orrtól a szemen keresztül a faroknyél hátulsó széléig terjed. A vörös csíkot alulról kékesfekete vonal kíséri.