TUDOMÁNYOS NÉV
- Corydoras adolfoi
CSALÁD
- Callichthyidae
MÉRET
- 5-6 cm
°C
- 23-27 °C
°pH
- 5-7 pH
°Nk
- 0-10 Nk
HELYIGÉNY
- 80 liter
VISELKEDÉS
- békés, csapatos
TÁPLÁLÉK
- mindenevő
HOL TARTÓZKODIK?
- alsó szint
ÉLETTARTAM (év)
- 6-8 év
TERMÉSZET-
VÉDELMI BESOROLÁS- nem fenyegetett
Külalak és jellegzetességek leírása
A kisebb-közepesebb termetű páncélosharcsák közé tartozik, a 9-es leszármazási vonal tagja (punctatus-csoportként is szokták említeni). Jellemzője a viszonylag lekerekített, rövid arcorr. Teste ezüstösen fehér (idősödve picit szürkülhet, de alapvetően megtartja fehér színét). Egy fekete szemsávot visel, valamint hátán egy vékony fekete sáv húzódik végig. Nagyon jellegzetes a sárga tarkófolt, ennél a fajnál élénk narancssárga. A hátúszó átlátszó, és fontos határozó bélyeg, hogy a mellúszótövis nem fogazott.
Több hasonló fajt is ismerünk, melyekkel könnyen összetéveszthetjük.
A Corydoras duplicareus zömökebb termetű, a fekete háti sáv az esetében általában vastagabb (de ez nem általános érvényű, biztos határozó pont). A biztos megkülönböztetésre az szolgál, hogy a C. duplicareus esetében a mellúszó tüskéje fogazott. (Ez felül- vagy alulnézetből, kontrasztosan világítva tehető láthatóvá).
A Corydoras burgessi is egy szintén hasonló küllemű faj, de a könnyebb megkülönböztetést szolgálja, hogy nála nem húzódik végig fekete sáv az egész háton, hanem a hátúszó alatt, egyfajta foltként marad meg. A hátúszó egy része fekete, és a tarkófolton esetében inkább az arany, mintsem a narancsos szín dominál.
A Corydoras imitator nevét az Adolfo páncélosharcsája iránt mutatott hasonlóságáról kapta: a fehér alapon fekete minta rendkívül hasonló, de a tarkófolt jóval halványabb és a megnyúlt, hosszabb orr, nyúlánkabb test jó meghatározási pont (leszármazási vonalát tekintve ő az előbbiekhez képest külön csoportba (ln8sc4) tartozik).
Tartása és tenyésztése
A Corydoras adolfoi a legszebb páncélosharcsák közé tartozik, köszönhetően gyönyörű kontrasztos mintájának. Mindenképpen csapatban tartsuk, legalább 6-8 példányt helyezzünk el belőlük, hiszen mint minden rokona, ő is csoportos hal. Kifejletten 5-6 cm közötti testnagyságot érhet el, ezért egy kb. 80 literes akvárium már kielégíti helyigényüket.
Az akváriumba finom homoktalajt kell helyezni, mert a durvább aljzat (a nagyobb szemű sóder, gyöngykavics is) erősen koptatja harcsáink bajuszszálait, melyek fontos érzékszervek, ez akár végzetes is lehet számukra. Másrészt nem tudják kiélni természetes talajturkáló viselkedésüket. A növényeket nem bántja, csak a legapróbbakat túrja ki. Érdemes az akvárium hátsó régiójában egy sűrűbb növényzetű területet kialakítani, ahová visszavonulhatnak halaink pihenni. Napja döntő részét a talajon kutatva tölti. Ha nagyon finom szemcséjű talajból rendelkezésünkre áll sötét színű, az impozánsan ki tudja emelni halaink színezetét. Legoptimálisabb számára a 25-26 °C körüli hőmérséklet. Amazóniából, esőerdei területről származik, ahol a víz lágy és savanyú. Ezt vegyük figyelembe tartásakor, ne kerüljön kemény vízbe! A kémhatás a természetben gyakran alig 5 pH fölötti, akváriumban 5,5-6,5 körül nagyon ideális számára, de a semleges 7-es pH fölé ne menjünk. A rendszeres vízcserékre ügyeljünk, hogy egészségük megmaradjon.
Békés halak, gyakorlatilag bármilyen más fajjal társíthatóak, melyek nem tesznek bennük kárt. A legjobban azonban egy dél-amerikai biotóp akváriumba illenek, pompás látványt nyújtanak vörös neonhalak, vörösfejű pontylazacok, törpesügérek társaságában. Egy Rio Negro biotóp berendezéséhez is kiváló választás a faj. Társas akváriumba is kerülhet, például kisebb razbórák, dániók, más békés fajok mellé. Feketevizes élőhelyét imitálhatjuk, ha faleveleket szórunk a medencébe, ez a vizet is sötétíti, és hasznos anyagokat (úgy, mint csersavak, huminsavak) ad le a vízbe.
A páncélosharcsák legkiválóbb elesége az élő tubifex, de kaphatnak természetesen mind élő, mind fagyasztott formában különböző szúnyoglárvákat, grindált, televényférget, artémiát. A legtöbb szárazeleséget is elfogadják, például az aljzatra hulló lemezes eleségeket, vagy kimondottan a páncélosharcsák igényeihez készült, gyorsan szemcsésedő tablettás tápokat. Arra azonban ügyeljünk, hogy ne csak más halak maradéka jusson nekik, teljes értékű táplálást kívánnak. Tenyésztés előtt kiváltképp fontos a kondicionálás élő eledelekkel.
A kifejlett nőstények kerekebbek, nagyobbak a hímeknél. A tenyészakváriumba készítsünk elő számukra ideális, kissé savas és lágy vizet. A szaporításra kiválasztott állatok esetén egy beikrásodott nőstényre 2-3 hím jusson. Az ívást hideg vizes vízcserékkel tudjuk kiváltani, akár naponta 60-70%-ot is cserélhetünk, és néhány fokkal hűvösebb vizet töltsünk be. Az oxigénellátás legyen kimondottan jó. Az ikrákat jellemzően növények leveleinek fonákára (vagy finom levelű növények közé), illetve az üvegre rakják. Egy-egy ikrarakás során kb. 20-30 ikrát helyeznek el. Az ívás után a szülőket eltávolíthatjuk, vagy az ikrákat gyűjtsük össze és helyezzük keltető akváriumba. Ha utóbbi megoldás mellett döntünk, a vizet a tenyészmedencéből vegyük, hogy a vízminőség teljesen megegyezzen. Gombásodást gátló szert (pl.: xanthakridin, vagy égertobozok kiázott leve) tehetünk a vizükhöz, hogy elkerüljük az ikrák penészedését. A kelési idő 3-4 nap, az elúszás után frissen kelt sórákkal, banánféreggel indítsunk.
A Corydoras adolfoi nem a legkönnyebben tenyészthető páncélosharcsa! Az ivadékok meglehetősen érzékenyek a vízminőségre: a szűrésünk legyen jó (de ne legyen túl nagy áramlás). A vízcserék során ne változtassunk nagyon a vízminőségen – inkább sűrűbben, kisebb adagokat cseréljünk. Hasznos lehet, ha van egy kevés talaj a harcsák alatt, egyes tapasztalatok szerint a csupasz üvegen tartva hamarabb betegednek meg, kevésbé fejlődnek jól.Bár nem fenyegetett még a faj, természetes állományai fogyatkozóban vannak a Vörös Lista felmérései alapján.
Elterjedési területe - térkép (map)
Brazília. A Rio Negro-ba ömlő egy mellékfolyóban él, São Gabriel da Cachoeira közelében (Nóuba Ouba patak).
Egyéb elnevezések
syn: –.
Eng: Adolfo’s catfish, Adolfo’s cory.
Egyéb köznevei: Adolfo’s Panzerwels, Orangepandet Pansermalle, Rusomonninen.
Képek
Corydoras adolfoi - Adolfo páncélosharcsája Corydoras adolfoi - Adolfo páncélosharcsája Corydoras adolfoi - Adolfo páncélosharcsája
Biotóp jellemzők - kereső
Videó
Adatok
Felhasznált irodalom, források:
Ian A. M. Fuller, Hans-Georg Evers: Identifying Corydoradinae Catfish
http://www.scotcat.com/callichthyidae/c_adolfoi.htm
https://www.planetcatfish.com/common/species.php?species_id=1
https://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/488
https://www.iucnredlist.org/species/167665/6364792
https://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-adolfoi/
Fotók:
A fényképek a Google képkeresőjéből származnak.
Katalógusba került:
2008-06-05
Frissítve:
2020-04-22 02:04
Katalógus ID:
No. 4102
Oldal linkje: