Aborichthys elongatus – Rubinfarkú homokicsík

Hosszúkás testalkatú, inkább Pangio-csíkokra hasonlít, mintsem a hegyiforrás csíkokra. Farkúszója, és utánna több csík is még a testén rubinvörös, míg teste zöldes-barnás alapszínű, és kontrasztosan csíkozott, vagy márványosan mintázott, ez kortól és némileg egyedtől is függ.

Abramites hypselonotus – Ugarlazac

A hal halványsárga testét számos, széles, hullámos szélű, sötétbarna sáv keresztezi. Orra hegyétől a szemén át egy sötét, vízszintes vonal húzódik.

Acanthodoras spinosissimus – Egycsíkú tüskésharcsa

Sötétbarna testén a válltól a farokig sárgásbarna tüskék sora húzódik. A többi tüske színe azonos a test színével.

Acantopsis dialuzona – Lófejű csík

Teste megnyúlt, feje hosszú és elkeskenyedő. Aranyló sárgásbarna alapszínén a test középvonala mentén, egymástól egyenletes távolságra sötét foltok sorakoznak.

Acipenser baerii – Lénai tokhal

Karcsú, hosszú hal, oldalát csontos vértpajzs fedi. Orra megnyúlt, amin bajuszszálak találhatóak, ezzel keresgél és túr a talajban, majd a férgeket összeszedi.

Acipenser ruthenus – Kecsege

Hosszúkás, lapos testű hal, alsó állású szájjal. A szája körül bajuszszálak vannak, orra pedig hegyes, hosszú, tapogatószerű.

Aegagropila linnaei – Gömbmoha

Nevével ellentétben nem moha, hanem algafaj, fonalas zöldmoszat. Így gyakorlatilag – egyes rendszerezési szempontok szerint – nem is tartozik a valódi növények közé.

Aequidens tetramerus – Smaragdfényű akara

Közepes testű sügérfaj, a tipikus lekerekített fejforma jellemzi, de kifejletten nem növeszt hatalmas nagy zsírhomlokot. Úszói jellemzően kihegyesedők.
Színezetét illetően alapszínként a barnásszürke dominál, de ezen számtalan mintát láthatunk.

Agamyxis pectinifrons – Fehérpettyes morgóharcsa

A fekete testű halat fehér foltok fedik; a mintázat kiterjed az úszókra és a három pár bajuszszálra is. Testének középvonala fölött vízszintes sorba rendeződött tüskék sora húzódik; hát- és mellúszóinak elülső szegélye élesen fűrészes..

Alburnus alburnus – Szélhajtó küsz

A test hosszúkás, az előfordulási helytől függően kissé változó. A szájrés meredeken fölfelé irányul.

Alfaro cultratus – Késfarkú fogasponty

Alfaro cultratus header

Egy kissé harcias hal, a közepesen dús növényzetű akváriumot kedveli. A növényzet az éhes szülők elől menekülő ivadékoknak is menedékül szolgál. Rendkívül ügyesen úszó, kissé verekedős természetű hal, emiatt nem ajánlatos kis akváriumban, kis halakkal tartani.

Allotoca dugesii – Darázspontyocska

Megnyúlt, de erős testű hal, keskeny faroknyéllel.A hím testoldalának alsó része aranysárga; a nőstényen kék, néha sötétebb színű csíkok futnak. A hím farok alatti úszója nem vesszőszerű, mint más elevenszülő fajokon, de a nőstényé jellemzően legyező alakú.

Alternanthera reineckii – Papagájvirág

A papagájvirág mélyvörös színű levelei miatt az egyik legdekoratívabb akváriumi növényünk. Lándzsa alakú levelei sokfelé elágazó száron növekednek.

Altolamprologus calvus – Fekete vadászsügér

Hegyes képű, magas homlokú faj. Hasonlít a sárga vadászsügérre, pláne egymásra hasonló színváltozataik.

Altolamprologus compressiceps – Sárga vadászsügér

Hegyes képű, magas hátú sügérféle. Citromsárga alapszínét sötétbarnás-feketés keresztsávok díszítik.

Amatitlania nigrofasciata – Zebrasávos sügér

Közepes méretű, tipikus amerikai sügérfaj. Ezüstszürke – piszkosfehér alapszínét fekete függőleges csíkozottság díszíti, melyek gyakran koromfeketék, de legalábbis sötétszürkék.

Amatitlania sajica – Sajica sügér

Zebrasügérhez hasonló, magas hátú bölcsőszájú. Az úszók, pláne a hímeknél, csúcsaikon megnyúltak.

Ambastaia sidthimunki – Törpe díszcsík

A halvány, fémes aranyszínű hal felső oldalán sötét, láncszemszerű mintázat húzódik; a kifejlett példányok mintázata lenyúlhat a testoldalra. A láncminta alsó része az orrtól a farokúszóig húzódó sötét vonalat alkot.

Ambloplites rupestris – Kövi sügér

Enyhén megnyúlt, oldalról lapos. Hossza a természetben 47 cm-ig, akváriumban 10— 12 cm-ig nő.

Ameca splendens – Lepkepontyocska

A hal hátoldala szürkészöld, ezüstösfehér haloldala bíborfényű. Az oldalvonal fölötti pikkelyek színjátszóak és sötétebb színűek az alatta levőknél.

Általános kereső: